PSA
Spoštovani,
star sem 48 let in na sistematskem pregledu so mi odkrili povečan PSA: 4,35. Bil sem na dodatnih preiskavah pri urologu in izvidi so sledeči:
Prostata, debeloigelne punkcije:
št.1:žlezni karcinom prostate-acinarni tip. Gleason 6 (3+3). V poslanem je 10 mm dolg stebriček prostate, v njem znaki hiperplazije ter še 0,70 mm veliko področje karcinomske rašče.
št.2:žlezni karcinom prostate-acinarni tip. Gleason 6 (3+3). 10 mm dolg stebriček prostate z znaki hiperplazije, v njem pa še 1,50 mm veliko področje karcinomske rašče.
št.3:7 mm dolg stebriček prostate z znaki hiperplazije, v eni žlezi PIN visoke stopnje
št.4:9 mm dolg stebriček prostate z znaki hiperplazije, brez vnetja
št.5:žlezni karcinom prostate-acinarni tip. Gleason 7 (3+4). 8 mm dolg stebriček prostate, tretjina stebrička je preraščena s karcinomom.
št.7:7 mm dolg stebriček prostate z znaki hiperplazije, brez vnetja
št.8:11 mm dolg stebriček prostate z znaki hiperplazije, brez vnetja
št.9:9 mm dolg stebriček prostate z znaki hiperplazije, brez vnetja
št.10:11 mm dolg stebriček prostate z znaki hiperplazije, brez vnetja
št.11:12 mm dolg stebriček prostate z znaki hiperplazije, brez vnetja
Kot laik Vas prosim za razlago izvida.
Hvala in lep pozdrav!
Janez
Spoštovani!
Razlaga izvida – ni kaj dodati – opisan je rak prostate, Gleason 7 (torej resen – klinično pomemben – rak prostate, ki pa je morda (najverjetneje) odkrit še pravočasno).
Gleason je ocena, s katero poskušamo napovedati, kako “hud” – zločest bo rak – kako se bo obnašal, ali bo napredoval in kako hitro. Gleason 4-6 je “bolj začetni”, dobro diferenciran rak. Gleason 7 je pa že slabše diferenciran rak, ki je že zelo resen. Gleason 8-10 je slabo diferenciran, torej najhujša oblika, pri kateri pogosto rečemo, da je že zamujeno.
Če je nekdo res tako mlad (pod 50 let) in so mu ugotovili rak prostate, Gleason 7, je to zelo resna stvar. Če nekomu pri 80 letih starosti ugotovijo rak prostate Gleason 6 – potem to ni nevarno, če pa je Gleason 7 in to celo pri mlajšem od 70 let, je pa stvar resna in zahteva odločno ukrepanje in tudi določene žrtve (potencialno težave z erekcijo in uhajanjem vode po operaciji). Menim, da gre tu zares in je potrebno žrtvovati nekoliko kvalitete življenja – vsekakor priporočam operacijo – radikalno prostatektomijo. Operacija odstrani prostato in semenske mešičke. Operacijo opravljajo v vseh uroloških oddelkih v Sloveniji (Ljubljana, Maribor, Celje, Slovenj Gradec, Nova Gorica, Izola, Novo mesto, Murska Sobota).
Po operaciji se pregleda prostato v celoti in dobi dokončno oceno po Gleasonu (kako hud je rak) in stadij (po TNM klasifikaciji). Torej šele potem boste približno vedeli, pri čem ste. Ocena po Gleasonu, ki je bila postavljenja iz biopsije, ki je zelo omejen vzorec, je namreč pogosto nižja, kot dokončna ocena, ko je cela prostata odstranjena in pregledana. Glavno pa je, da po operaciji kontrolirate PSA (v vašem primeru v začetku verjetno na 3 mesece, interval se določi glede na dokončni histološki izvid in prvo vrednost PSA po operaciji). Dokler je ta pod 0.2 (kamor pade približno mesec do dva po operaciji), je v redu. Če pa po operaciji PSA spet začne naraščati, pa je potrebno še dodatno obsevanje in/ali hormonsko zdravljenje.
Moje osebno mnenje je, da je glede na mladost (pod 50 let) in resnost bolezni (Gleason 7) vsekakor smiselno vsaj poskusiti raka fizično odstraniti iz telesa. Vse ostale metode (obsevanje, brahiterapija, zamrzovanje itd) pustijo tkivo v telesu. Če je to pri starem človeku in pri raku, ki ni zelo agresiven, s tem ni nič narobe. V tem primeru pa menim, da je potrebno uporabiti vse, kar imamo na voljo. Težko je po obsevanju operirati (tega v praksi ne počnemo). Običajno pa je, da operiramo in če ni dovolj (če pri operaciji ostane nekaj raka tam, kjer smo operirali), še obsevamo in nato po potrebi še zdravimo z zdravili (kar pa z zdravili, ki so na razpolago sedaj, pomaga zgolj nekaj časa).
Naj zaključim – pri 48 let starem z Gleason 7 je moj predlog čimprej se postaviti v vrsto za operacijo – RRP. Zdi se, da so dobre in realne možnosti za uspešno zdravljenje, je pa stvar resna. Glede na to sem si dovolil povedati svoje mnenje tudi o možnostih zdravljenja, čeprav ste želeli zgolj razlago izvida. Dodatna vprašanja so dobrodošla. Vso srečo!
Spoštovani,
hvala za hiter in obširen odgovor. Imam pa res še kar nekaj dodatnih vprašanj, saj zadnjič urologa nisem nič vprašal, ker sem bil preveč šokiran. Zanima me sledeče:
1.) Čakam na pošto o datumu operacije, zato me zanima, kdaj lahko pričakujem datum operacije, saj me je strah, da datum operacije ne bi bil prepozno glede na to, da je Gleason 7 resna stvar. Kakšne so čakalne dobe? Napisali ste, da se naj čimprej postavim v vrsto za operacijo, vendar dokler ne dobim pošte verjetno ne morem, ali kako?
2.) Zanima me, kako hitro se ponavadi ta oblika raka širi?
3.) Bi bilo potrebno opraviti še kakšne dodatne preiskave (npr. ultrazvok trebuha, preiskava kosti)?
4.) Zanima me, ali je možno iti na operacijo v katero drugo mesto, če bi bilo možno, da bi kje drugje prišel na vrsto prej?
5.) Zanima me tudi sam potek operacije in čas hospitalizacije.
Hvala in lp,
Janez
Pozabil sem dodati še dve vprašanji:
6.) Kaj priporočate kako naj živim do datuma operacije (npr. naj se čemu izogibam, npr. določeni hrani)?
7.) Prebral sem nekako tako, da se z jemanjem antiandrogenih zdravil širjenje raka do časa operacije ustavi oz. se prepreči naraščanje PSA, torej s tem dosežemo, da se stanje ne poslabša, ali kako?
Lp,
Janez
1. Odvisno kje v Sloveniji ste v vrsti. V Mariboru so čakalne dobe za radikalno operacijo prostate vsaj 3 mesece, za drugje ne vem. Domnevam, da je v UKC Ljubljana podobno kot v UKC Maribor – torej da ne veste, kdaj bosti prišli na vrsto. V številnih drugih bolnišnicah pa se ob odločitvi za operacijo že dogovorite za datum.
2. Rak prostate vsekakor ni tak kot naprimer mišično invazivni rak mehruja, kjer dokazujejo, da so meseci pomembni. Pri prostati načeloma lahko počakamo dalj, npr. nekaj mesecev. Seveda pa nikoli ne moremo vedeti…
3. Ne. Smiselno je opraviti pregled pri internistu pulmologu ali kardiologu, ki potrdi, da ste sposobni za narkozo (morebitno zdravljenje krvnega pritiska in podobno).
UZ je na splošno smiselno opraviti, vendar ne v zvezi s to operacijo. Tu bi morebitne najdbe česarkoli na UZ ali scintigrafiji potencialno zgolj odložile operacijo, česar pa si ne želite in vam ne svetujem. Torej vsekakor opravite pregled pri internistu in kakšen UZ abdomna in sečil vsekakor je smiseln, ni pa v neposredni povezavi s to operacijo.
4. Predvsem je važno da vas operira nekdo, ki ima izkušnje in vas bo vodil tudi kasneje. Rak prostate je kronična bolezen, to ni nekaj, kar bi se z operacijo končalo za vedno. Tu so še potencialni zapleti itd… Dejstvo je, da so načini, da nekateri pridejo na vrsto prej kot drugi. Načeloma je na kirurškem oddelku šef oddelka ali njegov namestnik tisti, ki odloča, kdaj bo kdo operiran… Na vsakem oddelku.
5. Odvisno, kako boste operirani – klasično (povsod), laparoskopsko (skoraj vsi bolniki v Slovenj Gradcu, cca. 60% bolnikov v Mariboru), robotsko (nekateri bolniki v Celju). In seveda odvisno od navad v bolnišnici, kjer boste operirani. Navadno ste sprejeti dan pred posegom, da anestezija opravi pregled, sama operacija traja navadno vsaj 120 minut, lahko pa tudi precej dalj. Noč po operaciji vas ponavadi opazujejo v posebni sobi. Možno je, da med ali po operaciji potrebujete transfuzijo krvi. Po operaciji imate vstavljen urinski kateter ter dren (cevko skozi kožo). Dren se odstrani takrat, ko se drenaža zmanjša (npr. pod 50 ml/dan). Kateter se odstrani od 5 do 12 dne (izjemoma lahko ostane dalj). Ponekod odstranjujejo kateter prej, s tem povečajo tveganje za težko uriniranje po posegu, če ga pustite dalj, pa pravtako povečate tveganje za strikture (zaplete). Dan operacije je dan nič (0). Domov odidete lahko včasih že 3-4 dan po op (v tem primeru s katetrom in se pač vrnete na odstranitev katetra čez nekaj dni), šivi (kožne sponke) se pobirajo približno 7. dan po op, ponekod je mogoče ostati v bolnišnici do odstranitve katetra, torej lahko do 10 dni, če se kaj zaplete pa še dalj. Navadno že dan po op jeste juho in čaj ter vstanete iz postelje – to je zaželjeno, le na kateter morate paziti. Črevesa se načeloma ne dotikamo pri tej operaciji, zato navadno takoj lahko začnete normalno jesti. Opozarjam, da so to zgolj neki okviri, ki se prilagajajo posameznemu bolniku in so v vsaki bolnišnici nekoliko drugačni. So pa to vsekakor vprašanja za vašega kirurga.
6. Ohranite čimboljšo fizično kondicijo, ostanite v formi ali jo pridobite. Če ste predebeli, poskusite malo shujšati, če ste presuhi, poskusite pridobiti idealno telesno težo. Za okrevanje po vsaki operaciji je pomembna mišična masa. Veliko hodite. Če srce zmore, lahko v hrib. Pa normalno delo doma ali če dvignete kakšno utež bi koristilo. Uživajte veliko zelenjave, paradižnika v vseh oblikah (kuhan, v omaki…). Sonce je koristno za prostato in škodljivo za kožo. Ohranjajte srednjo pot in mero, poskusite pa se čimbolje fizično pripraviti. Ne stradajte – za čimboljše okrevanje po operaciji je potrebna fizična moč. Torej dobro jesti, če poskušate shujšati, to ne sme biti na račun mišic – mišice potrebujete!
7. Antiandrogene (bikalutamid) smo včasih predpisovali pred operacijo. Nedvomno prostato zmanjšajo (lahko je potem operacija zato težja), zmanjšajo tudi odstotek pozitivnih robov, vendar dokazano na vplivajo na dolgoročni uspeh operacije, zato tega v zahodnem svetu (Nemčiji) po mojih podatkih ne prakticirajo več – torej uradno, po smernicah, to nikakor ne pride v poštev. Dejstvo pa je, da bolnikov ne zdravimo po smernicah, temveč se odločamo individualno. Pri nas je odločitev o zdravljenju prepuščena individualnemu odločanju posameznega zdravnika. Priznam, da bi bil sam v precepu – ste mlajši od 50 let, Gleason 7, na datum operacije (v naši ustanovi) ni moč vplivati in je nekje v prihodnosti – sam bi torej, če bi vedel, da vam ne bi mogel zagotoviti operacije v 2-3 mesecih, verjetno resno razmišljal o predpisu bikalutamida za čas do operacije, čeprav je to v nasprotju s priporočili.
Spoštovani!
Ponovno se obračam na Vas. Rečeno mi je bilo, da bi na vrsto za operacijo naj prišel v mesecu juniju ali juliju. Sedaj pa sem izvedel, da bi operacija naj bila šele septembra (verjetno tudi zato, ker ima moj zdravnik avgusta dopust). Zanima me, kaj menite in kaj mi predlagate? Bi bilo najboljše, da stopim do mojega urologa? Strah me je namreč, da se bo rak razširil in ne vem kaj storiti, da bi prišel prej na vrsto.
Izvedel sem tudi novo informacijo, in sicer, da naj operacije ne bi delali preden ne minejo 3-je meseci od punkcije, ker naj bi punkcija pustila ranice, le-te pa se morajo dobro zaceliti, sicer je operacija otežena (na punkciji sem bil v sredi aprila).
Če operacija res ne bo prej kot septembra, bi bilo potrebno jemati tablete (antiandrogene)?
Hvala in lep pozdrav,
Janez
Spoštovani!
Verjamem, da je za opisan primer najprimernejši izbor zdravljenja najprej operacija, nato pa boste videli.
Pri raku prostate mesec dni gor ali dol pri operaciji (glede na sedaj veljavno znanje) ne pomeni bistvenega dodatnega tveganja (za razliko od raka mehurja, kjer so to že dokazali). Precej bolj pomembno je, kdo operira (glede na izkušnje in rezultate) in kako dobro izvede operacijo (da je odstranjeno tisto, kar se je dalo in je bilo mogoče ter da lahko po operaciji držite vodo – ste kontinentni).
Glede punkcije drži – po punkciji je po vsem svetu splošno sprejeto pravilo, da je potrebno počakati vsaj 6 (šest) tednov z operacijo. Operacija znotraj prvih 6 tednov po punkciji je namreč zaradi lokalnega vnetnega procesa težja.
Glede antiandrogenov – žal medicina na tem področju še ni tako napredovala, da bi bil odgovor na vaše vprašanje jasen. Teoretično zaenkrat velja, da hormonskega zdravljenja pred radikalno prostatektomijo rutinsko naj ne bi predpisovali.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
imam postavljeno diagnozo Ca Prostatae Gl. 7, (3+4, PSA 5,68), od 10 vzorčkov so 3 pozitivni, starost 46 let, datum pregleda 06.07.2010, predlagana mi je radikalna retropubična prostatektomija
Prosim za mnenje o tem katera vrsta operacije je primernejša za te vrste diagnozo, radikalna ali laporoskopska in za prednosti in slabosti vsake od teh dveh. Je pri tej diagnozi potrebna tudi odstranitev bezgavk in ali je to možno pri obeh načinih operacije?
Zanima me tudi na podlagi česa se v Mariboru odlolčate katere vrste operacijo boste opravili ali o tem odločate zdravniki ali samo predstavite pacientu možnosti in on odloči sam?
Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Damjan
Spoštovani!
Pri Gleasonu 7 v 3 stebričkih pri starosti 46 let menim, da je operacija res smiselna in potrebna.
V vsakem primeru gre za radikalno prostatektomijo, ki se opravi s klasičnimi kirurškimi inštrumenti (odprto) ali pa z laparoskopskimi inštrumenti – laparoskopsko. V obeh primerih gre za isto operacijo – opravi se povsem ista stvar – odstranitev prostate, semenskih vezikul in okolnih bezgavk ter povezava vratu mehurja s krnom uretre.
Pravilo je, da se vsakemu bolniku predstavi obe možnosti, nato pa bolnik izbere – seveda v pogovoru in po nasvetu urologa. Jasno je, da odgovornost prevzame v končni fazi operater in ta seveda lahko reče, da npr. laparoskopske operacije v nekaterih specifičnih primerih (kontraindikacijah) ne bo opravil. V primeru laparoskopske operacije v Mariboru to (trenutno) opravlja dr. Hlebič. Pri radikalni prostatektomiji (na katerikoli način – odprto, laparoskopsko….) ni toliko pomembno kateri način, temveč je pomembno, koliko izkušenj ima operater – v vseh primerih bi morali biti rezultati podobni. Boljše rezultate je pričakovati pri kirurgih, ki imajo več aktualnih izkušenj in so “trenutno v formi” (ne glede na njihovo starost). Trenutno ima v Mariboru glede radikalne prostatektomije (ne glede na način – odprto ali laparoskopsko) najboljšo “kondicijo” nedvomno namestnik predstojnika dr. Hlebič.
Pri Gleasonu 7 menim, da je vsaj delna odstranitev okolnih bezgavk smiselna, če ne zaradi drugega, za primer, če bi bilo (upajmo da ne bo) kasneje potrebno dodatno onkološko zdravljenje in se na onkoloških konzilijih pričakuje, da je bilo to zaradi natančnejše opredelitve stadija bolezni opravljeno. Limfadenektomija – odstranitev bezgavk – ni nikoli, pri nobenem načinu posega – popolna – vsakič odstranimo le del bezgavk, nihče ne more odstraniti “vseh” bezgavk. Limfadenektomija se lahko opravi enako kvalitetno tako pri odprti kot pri laparoskopski radikalni prostatektomiji.
Vso srečo!
Spoštovani!
Prosil, bi za vaše mnenje, Imel sem 16.1.2012 biopsijo prostate, ki je pokazala:Gleason score 6(3+3) v 5.vzorcih od 12.enako
Desni lobus:Adenocarcinoma invasium,acinarni tip, Karcinom v stebričkih 3,4 in 5
Levi lobus:Adenocarcinoma invasium,acinarni tip.Karcinom v stebričkih 9in 10.
Star sem 65.let, vendar sem imel biopsijo že leta 26.9.2006, ki je takrat pokazala isto, karcinom je bil prisoten samo v 4.vzorcih.
Urolog mi je priporočal klacično operacijo glede na to da sem imel že totalno kolektomijo pred 10.leti zaradi malignega tumorja na črevesu.
Letos sem imel tudi scintigrafijo okostja,ki kaže kopičenje radiofarmaka v vratnem delu hrbtenice,v levem kolenu,ter v nekaj sklepih stopal, vendar je mnenje da gre za degenerativne spremembe. zaradi teh sem se v preteklosti že zdravil.
Rad bi nasvet, glede na starost, in počasno rast karcinomanaj sploh odločim za operacijo?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Ferdo O.
Spoštovani!
Vaše vprašanje je zahtevno in odraža vse bistvno nemoči trenutne znanosti pri vprašanju raka prostate. Dejstvno je, da se rak lahko, ni pa nujno, s časom spreminja. Dejstvno je, da lahko to spremembno zaznamo z Gleasonom na vzorčku, lahko pa tudi ne. V vašem zapisu manjka ali pa sem spregledal podatek o vrednosti PSA, ki je eden od bistvenih napovednih dejavnikov.
Sama scintigrafija – to ne vem ali ima kaj smisla – morda PET CT s holinom, scintigrafija okostja pa v zvezi z rakom prostate, če je PSA pod 10, vsekakor v 99.9% ne bo pokazala nič.
Če ste bogati – uredite da bodo vaši stebrički biopsije pregledani v Ameriki po protokolu Prostate PX (Aureon) ali ProstaVysion (laboratoriji Bostwick, ZDA, pa tudi v Evropi, npr. Angliji) – v bistvu gre za drugo mnenje – ponoven pregled patoloških preparatov.
Sicer pa pravite, da ste stari 65 let – ena možnost je, da se sedaj odločite za operacijo, druga možnost pa je, da ponovite biopsijo prostate vsako leto (najmanj 12 vzorčkov) in se za operacijo odločite takrat, ko se bo pojavil Gleason 7 ali če bi bil PSA več kot 10. Ali bo takrat prepozno? Tega vam žal nihče ne zna odgovoriti. Vsekakor delamo te operacije rutinsko vsaj do 75-tega leta starosti (povprečno pričakovano preživetje moškega v Slo je v starosti 75 let približno nekaj več kot 10 let). Smisel operacije je, da bi se izgnili zapletom in stranskim učinkom hormonskega zdravljenja oziroma jih vsaj prestavili kar se da daleč v prihodnost.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
Moj mož je star 64 let. Januraja 2013 so mu ugotovili Žlezni karcinom prostate, acinarni tip, Gleason score 8 (4+4 = 8 točk). Na koncu piše danes izpolnjena rakava prijava. Vzeli so mu 11 vzorecev in vsi so Gleason score 8 (4+4 = 8 točk). Na kontrolo je naročen 9. 4. 2013, Doktor mu je predpisal Rp.za Bicalutamid teve tablete. Jemlje naj 1 tableto a 150 mg 1 krat dnevno. Napoten je še na scintigrafijo okostja, laboratorij (kri naj da teden dni pred pregledom.
Zanima me, ker sem prečitala, da ste omenili, da teh tablet pred operacijo ni dobro jemati, če naj njegovega zdravnika vprašava, če je potrebno jemati tablete. Prav tako me zanima, če je zelo resno, ker mora iti na scintigrafijo okostja. Ali je v njegovme primeru nujna operacija.
Oprostite, če se nisem jasno izražala, saj je šele dva dni od tega, ko sva zvedela za diagnozo in sem zelo vznemirjena in vam mogoče nisem prav zastavila vprašanja, upam pa da boste vi vedeli, kaj sem vas želela vprašati.
Hvala za odgovrl Obupana žena
Spoštovani!
Vsekakor naj takoj začne jemati zdravilo, ki so mu ga predpisali. Upati je, da bo to zdravilo (v kombinaciji z drugimi, na primere injekcijo LHRH agonista- se pravi kemično kastracijo) začasno zaustavilo napredovanje karcinoma.
Drugače pa je taka diagnoza, kot ste jo opisali (Gleason 8 v vseh stebričkih) resna stvar. Precej hudo in slabo kaže. Zamujeno. Če imate bolnik kakršnekoli moške krvne sorodnike (otroke, brate) – naj si izmerijo vrednost PSA ko bodo strejši od 45 let.
Operacija kot možnost ozdravitve verjetno ne pride več v poštev oziroma je verjetnost za ozdravitev z operacijo pod 1/3. Ampak tudi 20% je nekaj! Če pa preiskave ne bodo našle zasevkov (metastaz v kosteh), je možna radikalna odstranitev prostate v okviru multimodalnega zdravljenja – z vsemi “topovi” poskusimo napraviti vse, da bi odstranili kar se da raka – tako imenovana citoredukcija, ker verjamemo, da bomo tako nekoliko podaljšali življenje in nekoliko podaljšali čas, ko bo bolezen napredovala oziroma ponudimo 20% upanja. Potem pa še obsevanje in hkrati kemična kastracija – kompletna androgena blokada doživljensko (to zdravilo ki ga je dobil predpisano takoj in še druga zraven).
Tega (da je operacija v takem primeru smiselna) ne verjamejo vsi urologi ali onkologi – če pa bi meni ali komu od mojih v opisani starosti diagnosticirali tako stanje, bi se zanjo odločil in jo tudi ponudim vsakemu takemu bolniku – še enkrat – za ozdravitev je skoraj gotovo prepozno, ampak poskusiti je treba vse, kar je mogoče, za karseda dolgo podaljšanje življenja. Čeprav kvaliteta življenja po operaciji seveda trpi. Ob hkratnem jemanju zdravil.
Če se izkaže, da so že zasevki v kosteh, potem vam najbrž operacije (tu mislim radikalno prostatektomijo) ne bo več nihče ponudil. Potem pridejo zraven še druga zdravila – bifosfonati za kosti, vitamin D… Vsekakor pa je smiselno delovati tudi na izhodiščni tumor, torej radioterapija.
Če bo scintigrafija okostja negativna vsekakor predlagam resen razmislek o operaciji, če vam je ne bodo ponudili pri vas predlagam da poiščete drugo mnenje, lahko tudi pri nas. In seveda – zdravilo bikalutamid ne zniža testosterona, celo zviša ga, se pravi ne kastrira, temveč blokira receptorje za testosteron in upamo da začasno ustavi napredovanje bolezni. Mogoče bo tudi malo povečalo možnost, da bo scintigrafija negativna, kot posledica pa bi povečalo možnost za paliativno citoreduktivno operacijo, ki da največ možnosti za podaljšanje preživetja, ne za ozdravljenje pač pa za “zazdravljenje” – za kako dolgo (eno leto ali deset let ali karkoli vmes) – tega pa ni moč napovedati oziroma to ve samo bog. Z zdravilom naj torej začne takoj!
Hvala za hiter odgovor, čeprav ste dali malo upanja za ozdravitev, kljub temu verjamem v čudeže. Omenili ste, da bi naj poleg opisanih zdravil, ki jih že jemlje od prvega dne, ko je izvedel za diagnozo. Niso mu predpisali nobenih drugih zdravil in tudi mu niso predlagali zdravilo z kombinacijo inekcija LHRH agonista – kemična kastracija. Ne vem kakšno zdravljenje mu bo njegov zdravnik predpisal, ko bodo znani scintigrafija okostja.
Hvala, Lea
Spoštovani!
Do nadaljnega vam je urolog predpisal bikalutamid, katerega cilj je zaustaviti napredovanje bolezni vsaj tako dolgo, da bodo opravljene preiskave zamejitve bolezni (scintigrafija, UZ trebuha, RTG pc), na osnovi teh pa se bo odločal o nadaljnih ukrepih.
Če želite drugo mnenje oz. kontaktni podatki so navedeni v povezavi v podpisu – pač kliknite na link (besedilo CenterUROL).
Če bi se odločili za operacijo/zdravljenje v drugi bolnišnici, seveda potrebujete novo napotnico. Pred takšno odločitvijo je potrebno pretehtati več dejavnikov, npr. kaj bo o tem menil vaš urolog, kako daleč je do tja… Samo drugo mnenje – se pravi pogovor iz oči v oči in s pregledom vse razpoložljive pisne dokumentacije – pa menim, da je vsekakor smiseln.