Razlaga izvida
Spoštovani!
Načeloma je to normalen izvid za navedeno starost (bil bi pa povišan za starost okrog 50 let), vendar – če bi bilo tako enostavno, bi računalniki in laboratoriji že zamenjali zdravnike. Zato nekaj o PSA v premislek:
S-TPSA – govorimo o PSA (S kot serumski in T kot totalni ali celokupni, za razliko od free ali prostega).
PSA je beljakovina, ki nastaja v celicah prostate in ima vlogo utekočinjenju semenske tekočine. Majhen del se je izloča v kri, kjer jo merimo. Večja ko je prostata, višja je koncentracija PSA v krvi (=serumu). Torej se PSA s starostjo viša, tudi če prostata ni rakava, saj ga povečuje običajna starostna benigna hipertrofija prostate.
Pri vnetju, draženju prostate, po masaži prostate, po spolnem odnosu je PSA v krvi zvišan.
Rakave celice prostate bolj “puščajo” PSA v kri, torej je PSA zvišan še posebej pri raku.
Povišan PSA torej lahko pokaže (starostno) povečano prostato, vnetje prostate ali rak prostate.
V zvezi z zgodnjim odkrivanjem raka prostate uporabljamo določitev PSA, kar ni odlična metoda, vendar je praktično edina, ki jo imamo. Če je PSA povišan v okviru odkrivanja raka prostate sledi biopsija prostate. Pri odločitvi za biopsijo upoštevamo še izvid rektalnega pregleda prostate (če je ta trda, grčasta – sumljiva – se bomo za biopsijo odločili pri nižjem PSA) in razmerje prostega proti celokupnemu PSA (če je to pod 18% se bomo prej odločili za biopsijo).
Po eni strani velja, da je tveganje za pozitivno biopsijo prostate (najdbo raka) pri vrednostih PSA med 2.5 in 10 približno 30%, z višanjem PSA nad 10 pa močno narašča. Po drugi strani pa je treba raka odkriti preden PSA naraste do 10. Zato svetujemo spremljanje vrednosti – če ta narašča in je razmerje prostega proti celokupnemu nizko, svetujemo biopsijo prostate.
Lepo pozdravljeni!