po operaciji raka prostate
Pred šestimi leti sem imel radikalno prostatektomijo s pozitivnimi robovi. Na OI so rekli, da ni potrebno dodatno zdravljenje. Na pol leta delam test PSA. Zdaj je 0.255. Malo raste od začetnih 0.004. Močno me boli hrbtenica, a ortoped pravi, da ni hujšega. Starostne spremembe. Bi bile potrebne kakšne dodatne preiskave ali zdravljenje?
Hvala za odgovor!
Spoštovani!
Za boljšo sliko mi manjkata vsaj dva podatka, to sta PSA pred operacijo in Gleason ob operaciji, pa vaša starost. Glede na te podatke bi lahko ocenil, ali bi bila smiselno scintigrafija okostja. Vendar recimo da verjamemo vašemu ortopedu – PSA je res še tako nizek, da je možnost sistemske bolezni, torej zasevkov v okostju, zelo majhna.
Vseeno pa lahko rečem, da pozni porast PSA lahko kaže na rast benignega ali malignega tkiva na mestu same prostate. Zato ponavadi v takem primeru predlagamo reševalno obsevanje. Pomembno je, da se to začne, preden PSA naraste do vrednosti 1.0. Nad to vrednostjo je večje tveganje, da bi bila bolezen razširjena, zato se za obsevanje (ki predstavlja lokalno zdravljenje), težje odločijo.
Torej – če je vrednost PSA po operaciji dvakrat zapored nad 0.2 in je pod 1.0, predlagam posvet z dr. Kragljem iz OI s prošnjo za obsevanje. Običaj je, da vas predstavi vaš urolog na konziliju, če pa pridete drugače do dr. Kragljeve ambulante, pa bo najbrž tudi v redu. Če je torej izvid PSA, ki ga navajate, prvič nad 0.2, opravite še eno določitev (ni treba čakati dolgo, samo toliko, da se potrdi, da sta dva izvida in da narašča) in se prijavite pri dr. Kraglju.
Lepo pozdravljeni!
Histološki izvid: Prostata, radikalna prostatektomija – adenokarcinom prostate, dobro do zmerno diferenciran, po Gleasonu 3+3=6. Tumor zajema srednji levi in desni kvadrant. Ni vaskularne invazije. Prisotna je perineuralna invazija. Ni multicentričnih tumorskih žarišč. Tumor je omejen na prostato in zajema več kot pol lobusa, vendar ne obeh (pT2b) Tumor vrašča v prostatični apeks – poseg ni radikalen.
Pred operacijo je bil PSA 9
LP
Spoštovani!
Gleason 6 – da – to je ugodno.
PSA pred op 9 – to je še tudi kar dobro.
Operacija – pozitiven rob.
6 let po operaciji – PSA narase nad 0.2.
Ena varianta je počakati do PSA nad 0.4 (in pod 1) in se takrat odločiti za obsevanje, druga varianta pa se je odločiti za obsevanje sedaj. Razen če ste že zelo stari, recimo nad 80 – potem je vprašanje, ali ne bi raje uporabili intemitentno hormonsko zdravljenje, ko PSA še malo naraste. Vsekakor bo vlak za obsevanje odpeljal, če bo PSA narasel nad 1.
Predlagam torej takojšnjo ponovitev določitve PSA, če bo ta spet nad 0.2 dogovor z dr. Kragljem za obsevanje.
LP
Spoštovani!
1. PSA seveda ni kritičen. Vendar – če bo narasel nad 1.0, bo za obsevanje prepozno, zato menim, da je smiseln razmislek prej. Kontrolna določitev PSA npr. v Adria lab v Ljubljani ni draga.
2. Radioterapevt doc. dr. Borut Kragelj vodi obsevanje moških malignomov sečil na OI v Ljubljani in seveda praktično vsak teden dela ambulanto. Preprosto poprosite svojega zdravnika za napotnico in pokličite službo za naročanje na OI ter se naročite v ambulanto dr. Kraglja. Imate pa tudi obrazec za naročanje na spletu – morda poskusite prek tega: http://www.onko-i.si/za_javnost_in_bolnike/napotki_za_bolnike/narocanje_in_sprejem/narocanje_na_prvi_pregled/index.html?no_cache=1
Seveda je dr. Kragelj pod ambulanto 5: http://www.onko-i.si/za_javnost_in_bolnike/napotki_za_bolnike/urnik_ambulantnih_pregledov/index.html?no_cache=1
Ponovno pa naj poudarim, da prek računalnika ni mogoče presojati celostne situacije. Na odločitev o posamezni vrsti zdravljenja vplivata starost in stanje bolnika. Nenazadnje, zdravnik, ki bi posamezno zdravljenje izvedel se mora avtonomno odločiti, ali je primerno ali bolj škodljivo za bolnika, saj bo tudi nosil posledice odločitve. Moje mnenje se je navezovalo izključno na načelno stališče glede naraščanja PSA po radikalni prostatektomiji s pozitivnim kirurškim robom.
Lepo pozdravljeni!
Spet vas nadlegujem. Pri urologu sem “dobil suhe” informacije.
Saj ne zamerite, če sprašujem še vas?!
Tu je izvid, Ne vem točno, kaj pomeni. Omenil sem obsevanje, pa je rekel, da ni govora.
Star sem 75 let.
UROLOŠKI PREGLED
Anamneza: gospod prihaja na redno kontrolo. Stanje ELPR pred 6 leti. Težav nima, je pa moteč podatek, da je PSA znašal 0.27
Danes ponovno odvzeta kri za PSA – izvid naknadno.
Klinični status: idem.
Transrektalni UZ prostate (TRUZ): v področju anastemoze infiltrakt, ki po barvi popolnoma odgovarja prostatičnemu tkivu, volumna cca 4cm. Povečanih bezgavk ni.
Mnenje: gospodu predlagam, da prične z jemanjem Prostide tbl. 1 zvečer pred spanjem. Čez 3 mesece naj se ponovno oglasi zaradi kontrolr PSA. Na podlagi izvida se bomo odločili o ev.Androgeni deprivaciji. (Kaj to pomeni?)
Diagnoza:
C61. –Prostate/ st. post ELPR
LP http://www.pisateljstvo.com
Spoštovani!
Res manjka še ta izvid PSA – če je bila kri že odvzeta potem je izid tudi že znan. Ko bo PSA prišel nad 0,4, je glede na izvid histologije pri operaciji, ki govori, da “poseg ni radikalen”, možno, da gre za napredovanje bolezni. Glede na novi izvid TRUZ bi bilo smiselno opraviti biopsijo (kot prvič, pred operacijo) in tako morda potrditi recidiv. Tudi če biopsija ne bi bila pozitivna, bi ob naraščanju PSA bilo, po mojem mnenju in glede na izvid pooperativne histologije smiselno vprašati dr. Kraglja, kaj meni.
Androgena deprivacija pomeni kastracijo – kemično ali kirurško. Torej hormonsko zdravljenje raka prostate. Torej znižati vrednost serumskega testosterona – moškega hormona – pod 1,7 (oz. pod 50 ng/dl). Na ta način za nekaj časa odvzamete celicam prostate rastni dejavnik. Za kako dolgo pa ni jasno – če gre res za raka, ta prej ali slej ponovno zraste in takrat se na odtegnitev androgenov (deprivacijo) ne odziva več. Zato pa se operira in nato obseva, da bi se androgena deprivacija odmaknila čim kasneje v starost oziroma da bi se ji izognili. Pri tistih, kjer je pričakovano preživetje kratko (npr. pod 5 let), pa uporabimo za zdravljenje raka prostate zgolj androgeno deprivacijo (in/ali zraven še antiandrogene). Kemična kastracija – s prejemanjem injekcij (Diphereline, Zoladex, Eligard) vsake 3 mesece, kirurško pa z odstranitvijo testisov. Obstaja tudi možnost “intermitentne androgenske deprivacije”, kjer aplicirate injekcijo, ko PSA upade pa spet prenehate z injekcijami.
Očitno je, da razmišljam nekoliko drugače kot specialist, ki vas pozna. Sam vas ne poznam. Potrebno je realno presoditi, kako je z vašo starostjo in vašo splošno fizično kondicijo in vašim pričakovanim preživetjem. Če ste fizično tako sposobni kot povprečni moški vaše starosti oziroma ste v zgornjih 25% “vašega letnika”, potem je pričakovano preživetje 75 let starega moškega v Slo načeloma še blizu ali celo več kot 10 let. V tem primeru bi obsevanje omogočilo, da je androgena deprivacija zgolj kratkotrajna (npr. 1 leto) in bi se izognili dolgotrajnim negativnim učinkom androgene deprivacije. Nekateri jo težko prenašajo (navali vročine…), druge pa nič ne moti. Ima ta tudi reševalno obsevanje (reševalno je tisto, ki ga opravimo po operaciji zaradi suma na lokalni recidiv), lahko stranske učinke. Če je to samo nekaj driske in prebavnih težav med samim trajanjem obsevanja je dobro, če pa ne… Lahko pa se vam zgodi, da bo PSA med 0,2 in 0,4 vztrajal dolgo časa – res lahko gre tudi za benigno tkivo (ki je očitno ostalo po operaciji).
Prostide navidezno prepolovi vrednost PSA – realna vrednost pri tistih, ki jemljejo Prostide, je 2x izmerjena vrednost. V primeru, da boste se za to odločili, bi glede na aktualne raziskave v tem primeru svetoval Avodart namesto Prostida (če ga boste prenašali). Režim predpisovanja je enak.
Torej, če se počutite tako, da boste živeli še več ko 10 let, poskusite dobiti biopsijo “anastomoze” – sumljivega predela in če bo pozitivna in bo šel PSA nad 0.4 pridobite še drugo mnenje oziroma se posvetujte z dr. Kragljem. Vsekakor nadaljujte s spremljanjem PSA.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
Avgusta 2010 sem imel operacijo EKRP NS
Diagnoza pred operacijo:
adenokarcinom prostate po Gleasonu 3+3=6
tumor je omejen na prostato in zajema večino desnega lobusa (pT2b)
Ni ekstraprostatične širitve
Ni infiltracije seminalnih vezikul
Resekcijski robovi potekajo v zdravem.
V resekcijskih robovih desno lateralno je benigno tkivo prostate.
Prvi PSA oktobra 2010 je bil 0,381, drugi PSA januarja 2011 pa 0,8. Star sem 54 let in dobri kondiciji. Naročen na kontrolo oktobra 2011.
Skrbi me rast vrednosti PSA in dejstvo, da je ponovni pregled šele okotbra 2011.
Prosim za mnenje.
Hvala
Spoštovani!
Moje mnenje je lahko zavajajoče, saj ne poznam vseh dejstev in ne razumem povsem vsega, kar ste napisali, kratica EKRP lahko pomeni različno (kaj pomeni črka K – ali pomeni “klasično?”), kdo ali vsaj kje so vas operirali… skratka nikakor ga ne jemljite kot edino pravilno – le kot eno od mnenj.
1. O pozitivnem robu v preparatu prostate govorimo, ko patolog vidi rakave celice v robu preparata (na površini, ki jo je prej označil s tušem). Če ne vidi raka, potem napiše, da je rob prost. Patolog pregleda prostato na rezih, vsakih nekaj milimetrov – skupaj približno 0,125% prostate. Nikjer ne piše, da je vmes med posameznimi rezi rob res prost. Zato pa spremljamo PSA in ko ta naraste nad 0,2 ukrepamo – odvisno od celotne situacije lahko razmislimo o dodatnem obsevanju ali druge vrste zdravljenju.
2. Namen radikalne prostatektomije je odstraniti prostato v celoti. Če patolog piše, da je v robu preparata prostatično tkivo, potem to pač pomeni, da prostata ni bila odstranjena v celoti, temveč da je nekaj tkiva prostate še ostalo. Čeprav se poskuša z “nerve sparingom” – ohranitvijo živcev ohraniti sposobnost erekcije, to vendarle ne sme iti na račun “ohranitve ostanka prostate” – prostatično tkivo bi moralo ven, to je prvi cilj operacije. Je pa meja zelo tanka in včasih je to zelo težko. Preostalo benigno tkivo (kot piše v izvidu patologa) lahko atrofira, nekrotizira (kar upamo), ali pa ostaja tam (na primer PSA ostaja okrog 0,1 ali 0,2 ali tudi 0,4) ali pa raste (PSA narašča) ali pa se celo v njem pojavi rak (PSA narašča). Včasih se odločimo za biopsijo “prostatične lože” pri odločanju, ali je smiselno dodatno obsevaje, sedaj je na voljo PET CT.
Naj prvi vrže kamen, kdor je brez greha. V podobnem primeru iz moje prakse pred leti je bilo opravljeno obsevanje, po takem izvidu patologa sem kot urolog kirurg imel zelo slab občutek in si želim čim manj takih izvidov.
Predlagam posvet na konziliju onkološkega inštituta za urološke tumorje (na torek) – tam bodo lahko z vami ocenili celotno situacijo in preudarili, kaj narediti. Ena od možnosti je PET CT, biopsija prostatične lože in reševalno obsevanje.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani
najlepša hvala za odgovor.
Operacijo je opravil dr. v Sl.gradcu – ekstraperitonealna laparoskopska radikalna NS postatektomija.
Še ne podatek iz patohistološkega izvida: TNM zamejitev: pT2b R0 (R+benigno tkivo prostate)
Če lahko na osnovi teh podatkov še kaj dodatke k vašem mnenju, se vam vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav.
Janko
Spoštovani!
Ostajam pri zgornjem mnenju in priporočilih. Res niso pomirjujoča (čeprav puščajo realno možnost, da je rast PSA pogojena (samo) z benignim tkivom prostate, ki je ostalo v telesu) in zahtevajo vaše angažiranje (napor – priti do dodatnih preiskav – PET CTja in konzilija na OI oz. do drugega mnenja ali pa vsaj do ponovnega mnenja vašega urologa), vendar menim, da je glede na vašo relativno mladost (vsaj v urološkem smislu) – 54 let in kot navajate dobro kondicijo (torej pričakovano življensko dobo v povprečju po podatkih statističnega urada za leto 2007 še 24 – 36 let), ob tem pa je rak zajemal večji del enega lobusa – torej ni šlo samo za eno majhno žarišče – torej da je to naraščanje PSA smiselno preudariti še s kom. Osebno mislim, da ste premladi, da bi preprosto rekli, da bomo pa dali hormonsko zdravljenje, če bo PSA res še dolgo naraščal.
Radioterapevti imajo zgornjo mejo PSA, ko se za reševalno obsevanje še odločijo – dobro je pretehtati vse možnosti takrat, ko so še odprte. (Če bi PSA preveč narasel, bi bila verjetnost, da bi vas reševalno obsevali, lahko zmanjšana.)
Torej: čeprav načeloma pripisujemo porast PSA v vašem primeru preostalemu benignemu tkivu prostate, menim, da je nujno, da na to opozorite vašega urologa in se z njim pogovorite ali pa pridobite drugo mnenje urologa ali onkologa.
Lepo pozdravljeni!