Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Motnje hranjenja bulemija in bolečine v predelu križa, ledvic?

bulemija in bolečine v predelu križa, ledvic?

Po 14 letih bulemije mi zdaj nekako uspeva brez prenajedanja in prisilnega bruhanja. Vpeljala sem zdrav način prehranjevanja po načelih Montinjaka in počutje je izvrstno in težo vzdržujem na zadovoljivi številki. Vedno me je bilo strah posledic vendar sem se vedno pustila premamiti in sem to naredila ”še tokrat” . Kdaj sem se prenajedala? Ko sem sama doma in lahko počnem kar hočem in užitek je popoln če pri tem še jem, med vožnjo je užitek popoln če še jem, oddih v naravi, na plaži, jezeru, branje knjig, gledanje film…. vse je popolno če zraven še jem nekaj zelo dobrega, do vrga grla ….
In nikoli tudi resnično nisem preverila kakšne so lahko posledice na telo na organe. Že nekaj let po tem ko sem začela sem po bruhanju in včasih naslednje dni občutila močno kljuvajočo bolečino v predelu križa, morda ledvic. Bolečina se je pojavila predvsem zjutraj takoj po prebujanju, še posebej če sem spala na trebuhu ali kdaj pa kdaj čez an pri ležanju na trebuhu, ko sem recimo brala knjigo. Bolečina: kljuvajoče, traja od pol minute do max 5minut. Z leti se je vedno slabšalo, bolelo močneje in trajalo je dlje. Vsekakor je povezano z bruhanjem ali/oz. pitjem večje količin tekočine, ki je ponavadi sledilo bruhanju. Zdaj kljub zdaj pol leta uspešneni opustitvi bruhanja spet opažam to bolečino, sicer milejšo.
Čez dan veliko, orgromno razmišljam o tem … skrbi me za zdravje, razmišljam tudi o raku … Vem, lahko se posmehnete tej izjavi po vem kar sem napisala. Pa kljub temu bi želela vedeti več o vplivu na telo, na organe na posledice ki sem si jih morebiti lahko pridelala.
hvala in lep vikend vm želim

Pozdravljena,

kar se tiče posledic,ki jih MH prinašajo najdeš več o tem na spletnis trani Ženske svetovalnice, tu pa ti prilagam le kopijo zdravstvenih težav, ki so najbolj specifične:

Posledice so raznolike. Dolgo časa so lahko neopazne, podobno kot same težave s hrano. Na splošno lahko rečemo, da so odvisne od trajanja in resnosti motnje hranjenja. Vsaka oseba, ki trpi zaradi motnje hranjenja, ne skupi vseh posledic, ampak le kakšno ali več, v bolj ali manj težki obliki. V kolikšni meri se bodo posledice pojavile, je odvisno tudi od posameznega človeka, njegove odpornosti in siceršnje aktivnosti. Pojavijo se na različnih področjih; nekatere so skupne vsem motnjam hranjenja, druge pa so specifične glede na posebnosti posamezne motnje.

Med fizičnimi in psihičnimi so splošne težave in bolezni prebavnega trakta (ustna votlina, žrelo, požiralnik, želodec), bolečine v trebuhu, bolezni srca in ožilja, utrujenost, glavoboli, moteno spanje, težave s koncentracijo, omenja pa se tudi depresivnost.
Pri anoreksiji se pojavlja še izpadanje las (a siceršnja nova dlakavost po telesu zaradi stradanja), občutje hladu (zaradi slabotnega krvnega obtoka), slabokrvnost, sterilnost, gangrena, bolezni kosti (osteoporoza), omedlevice in kot najhujša možna smrt.
Za bulimijo so (zaradi bruhanja) značilne bolezni zob in dlesni, bolezni ledvic (zaradi zlorabe odvajal), vnetja ust, žrela in grla, težave z glasilkami, motnje v menstruaciji, tudi izpadanje las in osteoporoza, apatija, zaradi izgube nujno potrebnih mineralov preko bruhanja se pojavljajo omedlevice in vrtoglavice, obstajajo tudi primeri kome in smrti.
Posledice daljšega pretiranega hranjenja pa so debelost in z njo povezan visok krvni pritisk, bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen, motnje pri menstruaciji in spolnosti, težave pri dihanju, omenjen je tudi rak (pri nekaterih vrstah naj bi bila debelost pomemben faktor, ki vpliva na razvoj the obolenj). Zaradi fizične obremenitve, ki jo povzroča teža, so pogoste tudi težave s hrbtenico, kolki, sklepi, krčne žile.

Vprašanje, ki tebe zanima je specifično in vse kar bi rekla okoli le tega bi bilo zgolj ugibanje. Sama nisem zdravnik. Najbolje bi bilo, da greš na pregled k svojemu osebnemu zdravniku in da mu poveš o svojih težavah – tudi o Mh, da bo lahko postavil pravo diagnozo in ukrepal bolezni primerno.
Če so bolečine prisotne dalj časa, tudi, če vmes zginejo, ti svetujem, da greš čim prej na pregled. prej, ko ugotovijo, kaj je vzrok, prej se boš počutila bolje in prej bodo lahko priemrno ukrepali.

Pisala si , da te zanimajo le posledice. kaj pa oblike pomoči – si že kdaj kakšno poiskala? Si že kdaj razmišljala o tem?

Lep dan,

Tatjana

Hvala za vaš odgovor.
O pomoči sem razmišljala, vendar zelo površno. Še kot študentka sem hodila mimo plakata s telefonsko številko in jo nosila shranjeno v denarnici. Nikoli nisem res poklicala.
Hmmm kratkomalo nikoli nisem resno jemala zadeve in morda jo še vedno podcenjujem – vsaj glede na to, da sem bila vedno prepričana da je vse odvisno od mene in moje odločitve. Da pač moram nehati in pika. In zdaj je že kar dolgo časa kar sem nazadnje bruhala. Imam občasne preganjavice, ko bi jedla jedla jedla…. V moji družini vsi ”radi jedo”in vsem jasno in normalno je, da bi vsi jedli več kot preveč če bi izbirali samo po lastnih željah oz. občutkih, potrebah. In ta požrešnost je bila zame vedno nekaj normalnega, nikoli je nisem jemala za motnjo. Bulemijo seveda sem jemala za motnjo vendar ne tako resno, tako globoko, tako …. trdovratno.
Hja, glavobol je še ena od stvari, ki me zadnje leto stalno spremlja. Pred kratkim sem šla slikati sinuse, ki so ok. Kajti moji glavoboli so močni, dolgotrajni in zelo pogosti. Še pred enim letom skoraj nisem vedela kaj je glavobol. Zanimivo, da se mi te stvari začenjajajo kazati zdaj, ko sem prehrano uredila. Vsaj kar se tiče reda ”navzven”. Tako da se zdaj začenjam spraševati o resnosti te težave in da so bolečine morda neki simptomi mnogo večje osebnostne težave.
Ampak v tem trenutku, po pravici povedano, še vedno mislim, da se lahko sama rešim. Glede bolečin in zdravnika ….po vsej verjetnosti bom dala besedo na dan zdravniku. Svojemu sicer zelo težko saj vsi vemo, da v nasl. 2 min bo vedel stvar še kdo.

New Report

Close