rak prostate
Po mojem mnenju je zdravljenje kateregakoli raka tako zahteven proces (tako finančno kot tudi iz drugih razlogov), da je za čimboljši rezultat (preživetje), povsem samoplačniško zdravljenje, v našem zdravstvenem sistemu, trenutno, praktično nemogoče (če ste slovenski državljan in obvezno zavarovani v Sloveniji). Torej mora zdravljenje dolgoročno na vsak način potekati v okviru javne zdravstvene službe (npr. predpisovanje receptov – , pomemben del laboratorijskih preiskav – je že res, da je določitev PSA poceni – če pa hočete kontrolirati zraven redno še npr. testosteron, D-vitamin, nekatere redkejše označevalce ter dejavnike tveganja za kardiovaskularne zaplete itd – si to lahko privošči napisati samo zdravnik v okviru javne službe).
Odgovor na vaše vprašanje je povsem odvisen od stadija vaše bolezni. Če je na začetku, rabite nekoga, ki vas bo poslal k dobremu operaterju (ki je v okviru javne zdravstvene službe) ali pa vas predstavil radioterapevtu (tudi izključno v okviru javne službe). Če je bolezen že napredovala, boste potrebovali onkologa (kemoterapija raka prostate je izključno v okviru javne službe na OI…).
Glede čakalnih dob – po mojem vedenju se ob odkritju raka napiše na napotnico NUJNO in tako bolnika tudi obravnava. Drugo pa je morebitna radikalna operacija raka prostate, kjer je sprejemljiva čakalna doba do približno 5 mesecev in jo je v vsakem primeru možno opraviti v Sloveniji samo v okviru javne službe.
Seveda pa je znotraj tega obilo možnosti (in žal včasih tudi potrebe) za porabo denarja iz lastnega žepa – vse odvisno od tega, koliko si lahko privoščite in v katerem stadiju je vaš rak:
1. V vsakem primeru menim, da je pri tako pomembni stvari, kot je rak, zelo smiselno pridobiti drugo mnenje o načinu zdravljenja, ki vam ga predlaga vaš (javni) urolog, ne glede na to, kdo je. To seveda pomeni, da se obrnete na drugega urologa – kljub aktualnemu dogajanju menim, da je še vedno večina kolegov za svetovanje dosegljiva v “popoldanskih” ambulantah.
2. Morda je kdaj treba pospešiti diagnostiko – skrajšati čakalno dobo pri radiologih – CT, UZ, MR – seveda samoplačniško.
3. Privoščite si lahko poslati histološke vzorčke, na osnovi katerih je bila postavljena diagnoza, v tujo ustanovo za drugo mnenje – za rak prostate so to npr. Bostwikovi laboratoriji (ZDA, z izpostavami tudi v Evropi).
4. Ko je postavljena diagnoza in opravljena zamejitev bolezni, je čas za izbor zdravljenja – tu je seveda možno v tujini opraviti samoplačniški poseg (od 10000 eur naprej) – vedeti pa morate, da se boste potem vrnili domov in potrebujete vašega urologa tukaj – ki se bo ukvarjal z rednimi kontrolami in reševanjem morebitnih zapletov – torej se morate o tem že prej pogovoriti s tistim, ki vam bo pomagal tudi po posegu in bo na voljo na napotnico.
ITD
Nenazadnje, nekdo vam je moral postaviti diagnozo raka prostate – začnite tam in hkrati poiščite drugo mnenje. Menim, da mora zdravljenje voditi specialist urolog, lahko tudi privatnik, ampak v sistemu javnega zdravstva – torej dosegljiv na napotnico in tak, ki vam brez zadržkov izda tudi napotnico za naprej. Lahko tudi tu kaj več sporočite, pa boste dobili bolj določen odgovor.