ponavljajoča vnetja mehurja
Pozdravljeni!
Stara sem 33 let in že vrsto let imam težave z vnetjem mehurja. Težave vedno nastanejo po spolnih odnosih. Naj omenim, da imam stalnega partnerja že ves čas. Pred in po odnosih se oba stuširava, jaz grem na vodo pred in po odnosih, pijem veliko tekočine, ampak vnetja ne morem preprečiti. Vnetje nastane tudi ob uporabi kondoma. Zdravnica mi je vedno naredila sanford in mi predpisala ustrezne antibiotike, ampak zgodba se po odnosih vedno ponovi. Za preperečitev vnetij sem po odnosih jemala Nolicin, vendar so bakterije postale odporne tudi na to.Naj omenim, da sem v otoštvu imela reflux, vendar so ga z operacijo ozdravili.
Kaj mi svetujete, saj več ne vem kaj lahko še naredim?
Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!
Verjetno bo čas, sprememba hormonskega ravnovesja po nosečnosti (pri čemer je seveda med nosečnostjo posebej pomembno, da ste antibiotično zaščiteni in redno kontrolirani) in podobno vplivalo na vaše težave, ki ste se jih do neke mere že navadili. Prepričan sem, da ste večino od idej, ki jih bom navedel spodaj, že preizkusili ali izključili. Vseeno – včasih je smiselno pač preiskave ponoviti in ponavljati, če ničesar ne najdemo od prvem pregledu.
Naštevam torej nekaj misli na to temo:
1. “Vsaka” lekarna prodaja svoj “zvarek” zoper ponavljajoče se uroinfekte pri ženskah – ali ste preizkusili že vse?
2. Kakšen je pH vašega urina? Če je le-ta nad 6.5, torej da urin ni kisel, je smiselno urin zakisati. To se najprej poskusi doseči s C-vitaminom v tabletah v odmerku do največ 1000 mg dnevno, v kolikor pa to ne uspe zakisati urina je potrebno iz tujine (npr. Avstrije) na recept nabaviti pripravek, ki urin dejansko zakisa (npr. Acimetyn Gry). Je pa slednje zdravilo na recept in je potrebno prej razmisliti, če ga lahko prejemate.
3. Večkrat je potrebno določiti Sanford. Če gre za bakterijo E.coli, svetujem cepljenje proti tej bakteriji. Seveda je žal ponovno potrebno cepivo v obliki kapsul, ki jih je potrebno nato po določeni shemi jemati kar nekaj časa, uvoziti. Izkušnje iz Mb kažejo, da pacientka teh stroškov nato ni uspela uveljavljati prek ZZZS (so mnenja, da ni koristno), vendar v praksi v tujini to izdelujejo in je podobna stvar kot zdravilo, ki ga Lek izdeluje in svetuje pri ponavljajočih se pljučnicah in je pri nas na voljo – samo da gre pač za pripravek, ki naj bi spodbudil organizem za boljšo aktivnost proti tovrstnim bakterijam.
4. Uporaba kemoprofilakse – torej tablete antibiotika po odnosu – ena varianta je redno jemati eno vrsto zdravila kot profilakso, druga varianta pa je menjavanje zdravil (to se pogosto uporablja pri nevroloških bolnikih s ponavljajočimi se uroinfekti). Zdravil je zlasti v tujini (pri nas je uvoz poceni zdravil zaradi preprek Agencije za zdravila praktično onemogočen – poznan je zadnji primer Lekarne Ljubljana) kar nekaj, številnih poceni in dobrih zdravil zato pri nas ni – primer zdravil, ki bi prišla v vašem primeru v poštev so antibiotiki: Monuril, Seleksid, Furadantin, nekateri od teh so v Franciji, Avstriji celo prvi izbor zdravljenja ponavljajočih se uroinfektov pri ženskah, žal pa jih pri nas ne morete dobiti, torej je varianta recept in pot preko meje do prve lekarne.
5. Čeprav ste zelo mladi je izjemoma v takem primeru smiselno razmisliti o pomoči sluznici tega področja z lokalno estrogensko kremo ne glede na to, da seveda še imate menstruacijo itd.
6. Pred vsem zgoraj naštetim je smiselno opraviti urološke preiskave – da ni kje kakšen kamenček, ki bi predstavljal gnezdo bakterij, kakšen divertikel, morda celo refluks, ki je še prisoten – to bi bilo vsekakor smiselno najprej temeljito pregledati in izključiti.
Urološko svetovanje – CenterUROL
Pozdravljeni še enkrat!
Za vaš odgovor se vam res najlepše zahvaljujem. Moram priznati, da me je vaš odgovor res pozitivno presenetil, saj sem pri svojem urologu dobila občutek, da za moje težave ni več pomoči.
Zanima me ali obstaja kakšna možnost, da bi se naročila pri vas, da pogledate moje izvide in mi svetujete katero zdravljenje bi v mojem primeru prišlo v poštev (lahko tudi samoplačniško)?
Lepo pozdravljeni!
Pozdravljeni!
Sanford je bil vzet velikokrat, a le če nisem prej posegla po Primotrenih, ker so bila vnetja včasiih nevzdržna. Kadar sem imela vnetja je vedno pokazal bakterijo, ko pa sem končala z antibiotiki pa je bil vedno negativen.
Do sedaj so mi izolirali naslednje bakterije (te izvide imam pri sebi):
– Citrobacter spp in Enterocossus faecalis 100.000 CFU/ml (25.08.2006), zdravljenje s Ciprobayem
– Citrobacter diversus (koseri) 5.000.000v CFU/ml (11.04.2007), zdravljenje z Amoksiklavom
– Ecoli (ne vem v kakšni količini), (22.06.2007), zdravljenje s Ciprobayem
– Streptococcus agalactiae (skupina B) 30.000 CFU/ml (22.08.2007), verjetno kontaminacija, zato zdravljenja z antibiotiki ni bilo
– Enterobacter cloacae (09.02.2008), zdravljenje z Amoksiklavom in nato še 4 tedne z Nolicinom
– Pseudomonas aerugionosa – INBL+ 5.000.000 CFU/ml (05.03.2008)
– Enterococcus faecalis 1.000.000 CFU/ml, (06.05.2008) zdravljenje z Amoksiklavom
– Staphylococcus koagulaza negativen 5.000.000 CFU/ml (14.05.2008)
Nato sem prejemala Nolicin po odnosih in stanje se je normaliziralo do avgusta 2009, ko sem imela spet vnetje, vendar sem zaradi prehudih bolečin vzela Primotren, čez 14 dni ob novem vnetju sem vzela Amoksiklav in nato 06.10.2010 so mi izolirali Eschericihia coli 5.000.000 CFU/ml in sem prejemala Gentamicin 2x na dan 7 dni.
Pred leti sem bila tudi pri urologu dr. X v KC Ljubljana in le-ta mi je svetoval zdravljenje s Primotrenom in ob težavah Sanford in antibiotik. Zato sem se obrnila na dr.Y in sedaj na vas.
Dr. Y mi je tudi opravil cistoskopijo in ultrazvok ledvic. Cistoskopija naj ne bi pokazala nobenih posebnosti, ultrazvok ledvic pa samo to, da je leva ledvica mobilna.
Z možem sva tudi opravila test na Klamidijo in Ureaplazmo in oba izvida sta bila negativna.
Glede vseh teh mojih težav sem povprašala tudi mojo ginekologinjo, ki mi je rekla, da naj se obrnem na urologa.
Od zadnjega vnetja sploh nimam več odnosov, saj so bolečine ob vsakem vnetju hujše, poleg tega pa ne vem več kateri mi bo sploh še ”prijel”.
Za vaš odgovor se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem!
Glede na to, kar ste navedli, gre res za ponavljajoča se vnetja mehurja. Lahko, da dodatne preiskave ne bodo našle nič, vendar bi vseeno predlagal razmisliti o ponovitvi preiskav na refluks (mikcijski cistogram, lahko radioizotopni ali celo ultrazvočni s kontrastom, ne nujno rentgenski), IVU. Scintigrafija ledvic bi potrdila dobro izločanje in funkcijo ledvic. CT brez kontrasta je tista preiskava, ki edina lahko izključi morebitne kamne v sečilih.
Pri cistoskopiji (in ureteroskopiji), bi bilo smiselno iskati morebitno ploščatocelično diferenciacijo sluznice trigonuma, atrofijo, ki je možna tudi v mladosti ter morebitne divertikle.
Ženska ste – morda bi več empatije našli pri pregledu pri kateri od zdravnic. Knjigo na temo uroinfektov z navodili za izbor kemoprofilakse za zdravnike je pred leti napisala nefrologinja dr. Jelka Lindič iz UKC Ljubljana. Pregled pri njej bi vsekakor priporočil! Druga možnost od ženskih zdravnic je upokojena primarij Žumer-Pregelj, ki še deluje v DC Bled. Osebno bi na vašem mestu poskusil opraviti pregled in pridobiti nasvet od teh dveh oseb.
Urološko svetovanje – CenterUROL
Spoštovani!
Prebrala sem vaše zgornje odgovore. Tudi sama sem že povsem obupana. Vnetja mehurja se mi ponavljajo že pet let. Stara sem 33 let, rodila sem pred 3. leti. Po porodu so se težave samo še stopnjevale. Minulo leto sem bila na antibiotikih kar 7 x. Sanford je bil ponavadi negativen, nekajkrat je pokazal na bakterijo e.coli in enkrat proteus mirabilis. Kopanje v morju in v termah sem povsem opustila, oblačim se toplo, redno skrbim za higieno, uriniram pred in po spolnem odnosu, a težave so zmeraj hujše.
Pred šestimi meseci so mi opravili cistoskopijo in cistogram, oboje je bilo b.p. Zaradi ponavljajočih se vnetij sem 3 mesece prejemala dolgotrajno antibiotično terapijo (Nolicin, 400 mg, zvečer, na Primotren sem alergična). Teden dni po dolgotrajni terapiji z Nolicinom in po spolnem odnosu, imam ponovno vnetje mehurja. Vnetja so se mi tudi prej največkrat ponavljala po spolnem odnosu.
Čisto sem že obupana, bojim se, da mi čez leto ali dve, noben antibiotik več ne bo prijel. Kljub temu, da spijem ogromno tekočine, redno uživam brusnice, se vnetij ne morem rešiti. Naj zdaj po 3 mesecih neprestanega jemanja Nolicina pojem vseh 20 tablet ali bosta dve dovolj, saj bolečin več ne čutim? Očitno je, da dolgotrajno zdravljenje učinka ni imelo in bojim se rezistence, hkrati pa, da če sedaj vzamem zgolj dve tableti, bo po naslednjem odnosu vnetje spet prisotno.
Kaj naj še storim? Mi priporočate, da opravim še kakšne preiskave in katere? Naj se odločim za profilakso, do konca življenja?! S partnerjem si želiva še enega otroka, a kako, če bom po vsakem spolnem odnosu morala vzeti tabletko antibiotika? Ginekološko sem zdrava, testirali so me tudi na clamidijo in trihomonas, vse negativno.
V enem odgovoru ste zapisali antibiotike, ki jih v tujini predpisujejo za takšna ponavljajoča vnetja. Sem doma blizu Avstrije in bi poskusila še s temi antibiotiki. Imate slučajno informacijo, kateri izmed naštetih antibiotikov se lahko tam dobijo? Pa lahko te antibiotike dobim s slovenskim receptom in če je sploh možno, da mi ga osebna zdravnica napiše?
Hvala za odgovore.
Spoštovani!
Glede antibiotikov iz Avstrije menim, da načeloma to ni pravi odgovor (le izjemoma, če bi vam slučajno pasal Monuril zaradi striktno ponavljajočih se vnetij z e. coli ali pa bi vam predpisali nitrofurantoin), pa tudi sicer bi šlo za podobno zgodbo kot pri “naših” antibiotikih in enake pomisleke.
Glede pogostega jemanja antibiotikov je eden od razmislekov naslednji – jemlje se preventivni – profilaktični odmerek – nižji od terapevtskega – takšen, da zavre začetek vnetja in ne dovolj visok, da bi povzročil rezistenco (to je razlaga iz tečaja na AUA – ameriškem urološkem združenju, čeprav ni nujno, da jo sprejmemo, je dejstvo, da se razmišlja tudi na tak način).
Glede pogostnosti jemanja antibiotikov – redno vsak dan ali zgolj po potrebi – poskusite ugotoviti, v katerem primeru je ugodneje (poraba manjša) – če imate npr. spolni odnos zelo pogosto in je vedno po odnosu težava, potem je smiselno redno jemanje, če pa redkeje, pa morda samo po potrebi – npr. po odnosu.
Dejstvo je, da so nekateri gensko bolj nagnjeni k ponavljajočim se uroinfektom in je zaenkrat malo možnosti, da bi kaj spremenili. Čeprav sta vsaj dve cepivi že na voljo, to še ni tisto pravo, res učinkovito, zato jih tudi pri nas ni.
Nič ni narobe s profilaktičnim jemanjem antibiotika, če so vam ga tako predpisali in v takem odmeru, kot so vam ga predpisali – zato pa je. Potrebno je zgolj paziti, da se v času nosečnosti uporablja antibiotik, ki otroku ne škoduje (antibiotik penicilinske ali cefalosporinske skupine – za profilakso pa pogosto predpisujemo druge antibiotike – zato je pomembno, da se o tem posvetujete z zdravnikom in takrat, ko poskušate zanositi, kot profilakso uporabljate primeren antibiotik). Mogoče je tudi, da boste morali antibiotik jemati med nosečnostjo – lahko tudi dalj časa – med nosečnostjo vedno zdravimo že prisotnost bakterij v urinu, tudi če ste brez težav.
V zvezi z redno skrbjo za higieno – upam, da s tem ne pretiravate – normalna flora je zaščitna – važno je, da so na sluznici genital tiste bakterije, ki tja spadajo – da tako zmanjšate prostor za druge, patogene. Preparat, ki bi k temu lahko pomagal, je Gynophilus (pripravek za v nožnico).
Glede preparatov iz Avstrije – če že, potem predlagam morda poskus s preparatom, ki naj bi deloval kot cepivo, to je kapsule Uro-Vaxom. Obstaja tudi SolcoUrovac – muskularne injekcije ali vaginalne svečke.
Če bo vaš urolog ocenil, da bi bilo smiselno uporabljati antibiotik “iz Avstrije”, vam ga bo tudi predpisal (na beli recept). Z belim receptom nato zdravilo nabavite v Avstriji (ali Italiji, na Madžarskem, v Nemčiji…). Urologi tako navadno predpisujemo le nitrofurantoin. Pri tem zdravilu je važno, da ga takoj prenehate jemati, če kašljate (nevarnost redkega stranskega učinka v zvezi s pljuči pri starejših). Nitrofurantoina tudi ne smete jemati po 37 tednu nosečnosti in v času dojenja. Je pa načeloma (vendar je to stvar tistega, ki ga predpiše), mogoče jemati nitrofurantoin v začetku in med nosečnostjo (razen dva tedna pred porodom in prvi mesec po porodu), nitrofurantoin tudi pogosto predpišejo pediatri za otroke.
Zdravljenje vnetja ledvic ali podobnega vsekakor mora trajati npr. 14 dni, glede zdravljenja običajnega nezapletenega cististisa pri ženski pa je sicer odvisno od antibiotika ampak je lahko tudi zgolj 1 dan. Sicer pa, če vas prav razumem, je bilo zdravljenje uspešno če med jemanjem profilaktičnega odmerka niste imeli težav in ste lahko normalno živeli (kopanje, spolni odnosi…). Razumljivo je, da so se težave potem, ko ste s profilakso prekinili, ponovno pojavile – namen profilakse je, da težav ni medtem, ko jo uporabljate.
Nezapletenega cistitisa (torej vnetja mehurja, ki se kaže s pekočim uriniranjem pri sicer zdravi mladi ženski in brez vročine, brez mrzlice, brez bolečin v ledvicah, brez anatomskih sprememb v sečilih, brez dejavnikov tveganja kot so sladkorna bolezen, nosečnost, vsakdi…) ni potrebno in nima smisla zdraviti 10 dni. Sploh, če je klinični učinek, je primerno krajše zdravljenje.
Obstajata tudi vsaj dve operaciji v zvezi s ponavljajočimi se cistitisi pri ženskah (eno delajo v Moskvi – prestavitev zunanjega ustja sečnice bolj “ven”, če je ta zelo “noter”, eno dela prim. Valenčić na Reki – meatomija zunanjega ustja sečnice – zelo majhen in kratek poseg v lokalni anesteziji).
In nenazadnje, obstaja tudi alternativna medicina – npr. pokazali so, da pri nekaterih ženskah lahko akupunktura pomaga k dobremu izpraznjevanju mehurja in tako zmanjša tveganje za ponavljajoča se vnetja. Učinek placeba na možgane in prek njih na telo je stvar, kjer imajo nevroznanosti še veliko belo liso. Dejstvo je, da tudi v Slo obstaja homeopatsko društvo in upokojeni zdravniki, ki se s tem ukvarjajo. Vendar – v nosečnosti je potrebno zdraviti z ustreznimi antibiotiki vedno tudi zgolj prisotnost bakterij v urinu! Torej v nosečnosti ni heca in po mojem mnenju v nosečnosti ni prostora za alternativno medicino, čeprav je res tudi, da nosečnice danes številni anesteziologi z akupunkturo pripravljajo na porod.
Iz navedenega je mogoče zaključiti, da dobre rešitve za ponavljajoče se nezapletene cistitise pri ženskah medicinska stroka še ni našla. Hkrati pa je opisanih veliko stvari, ki morda nekaterim pomagajo. Ne dopustite, da bi ta težava bistveno kvarila vaše življenje – poskusite najti nekaj, kar bo pomagalo vam.
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL
Spoštovani dr. Hajdinjak!
Doslej ste edini, ki ste si res vzeli čas in podrobno odgovorili na moja zastavljena vprašanja in pomisleke. Res iskrena hvala! Menim, da je takšnih zdravnikov, ki bi si res vzeli čas, pri nas peščica. Tudi nad menoj je moj urolog že obupal, zdaj mi skuša pomagati še ginekologinja.
Bom po vašem nasvetu poskusila še z akupunkturo ter obiskala zdravnika na Reki. Imate kakšno povratno informacijo katere od vaših pacientk, ki je opravila to operacijo? Bila sem že na bioresonanci, a ta ni pomagala.
Vendarle vas vljudno prosim že za naslednje mnenje:
– napisali ste, da se profilaksa jemlje v odmerku, nižjem od terapevtskega. Meni je urolog predpisal 400 mg Nolicin. Bi moral biti za profilakso nižje dozni odmerek, npr. 250 mg?
– velikokrat, ko začutim skelečo bolečino v mehurju in ker vem, da bo ta postajala vedno hujša, kar vzamem antibiotik in niti ne grem v laboratorij oddat urina, ker tako ali tako vem, da je vnetje. Pa so ta vnetja vedno bakterijska? Vem, da to pokaže Sanford. Prihajam iz Ptuja, vodo moram oddat v laboratoriju, potem gre vse skupaj v MB, izvidi pa so šele čez teden dni. Če me prav razumete, bi potemtakem vedno morala čakati na “ustrezen” antibiotik teden dni, kar je nemogoče. Ko sem nekajkrat skušala z bolečinami zdržat do naslednjega jutra, torej do oddaje urina, so se bakterije samo se razmnožile. Če pa vzamem dovolj hitro antibiotik, pomaga včasih že po dveh dneh. Pogosto so mi kar v dežurni ambulanti naredili hiter test, ta je pokazal vnetje in predpisali antibiotik. Malo ste me zmedli, ko ste napisali, da zdravljenje vnetja ledvic traja 14 dni, nezapleteni cistitisi pa bistveno manj. Pravzaprav bi pri meni lahko kdaj šlo tudi za vnetje ledvic? Kako naj to vem? Vročine resda nimam nikoli, me pa občasno bolijo ledvice, zlasti takrat, če takoj ob prvih znakih ne vzamem antibiotika.
– zdravniki zmeraj poudarjajo, da je potrebno antibiotik jemati do konca. Vi ste eden redkih, ki ste zapisali, da ga lahko jemljem tudi zgolj en dan, če “prime”. Včasih je takoj bolje po enem dnevu, pa je potem en dan vredu, naslednji dan pa spet ne. Torej “neverending” story, če se lahko tako izrazim. Zanima me vaše strokovno mnenje, glede jemanje profilakse vsak dan ali nekaj tabletk zgolj ob vnetju in rezistence. Verjetno bakterije sčasoma postanejo odporne tudi na tovrstno zdravljenje? Kaj potem? In nenazadnje, kaj se zgodi v primeru, da kdaj močno zbolim in mi od večnega jemanja antibiotikov, ne bo nobeno zdravilo več pomagalo? Imam upravičene strahove?
Zanimiva se mi je zdela vaša zaključna misel, da dobre rešitve za ponavljajoče cistitise pri ženskah medicinska stroka še ni našla. Veliko nas je, ki imamo tovrstne težave in upajmo, da tako, kot gre razvoj naprej na vseh področjih, se bo v bodoče kaj ustreznega našlo tudi tukaj.
Še enkrat hvala.
Vse dobro.
Spoštovani!
Osebno nimam izkušenj z bolnicami, ki bi se zdravile pri prim. Valenčiću. Pregled in sam poseg bi bilo mogoče opraviti kjerkoli, na primer pri nas v Murski Soboti, vendar uspeh nikakor ni zagotovljen.
Glede urinokulture – določitve, katera bakterija je povzročitelj – ta ni namenjena temu, da bi čakali na izvid in šele potem začeli z zdravljenjem. Namenjena je temu, da bi vedeli, kaj povzroča pogosta vnetja, da bi vedeli, ali zdravimo z optimalno izbranim antibiotikom (za naprej) in pri ugotavljanju, kaj bi se dalo izboljšati v prihodnosti. Logističnega problema, ki ga opisujete, sam ne vidim: če se uroinfekt začne zvečer, se pač polulate v lonček za Sanford, ki ste ga prejeli od svojega zdravnika ali urologa in nato vzamete antibiotik, zjutraj pa vzorec oddate. Čez teden dni se nato pozanimate za izvid in če je vse v redu, bo služil ob naslednji kontroli pri urologu, sicer pa bo urolog ali zdravnik prilagodil zdravljenje.
Glede vnetja ledvic – pielonefritis je klinična diagnoza – torej postavi jo zdravnik pri pregledu, zanjo pa so značilni sistemski znaki vnetja (vročina) ob hkratnem patološkem urinu in lokalizirani ledveni bolečini.
Glede kemoprofilakse so zapisali (na primer V. Škerk, Medicus 2003, stran 203): Do tri vnetja, ki potrebujejo antibiotik letno – zdravimo zgolj ob vnetju, lahko samoiniciativno, 3 dni. Več kot tri vnetja letno – redna profilaksa vsak večer ali 3x tedensko ali profilaktični odmerek antibiotika po spolnem odnosu in intravaginalna (lokalna) uporaba estrogena in intravaginalna uporaba laktobacilov – Gynophilus. Glede izbora – vsak večer ali zgolj po spolnem odnosu – premislite sami in izberite tisti način, pri katerem boste brez težav in boste pojedli manj antibiotikov.
Glede načelnega problema jemanja antibiotikov in pojava rezistence je pa tako – kot profilakso predpisujemo antibiotike, ki so temu namenjeni (drugačne med nosečnostjo, pač glede na življensko situacijo). To je uporaba antibiotikov v skladu s priporočili in medicinsko stroko. Glavni problem razvoja rezistence bakterij ni uporaba antibiotikov v humani medicini, temveč v veterini in živilski industriji – podaljšanja obstojnosti živil, zdravljenje živali v hlevih… Hrano z vsebnostjo antibiotikov pojeste in ta ustvarja rezistentne organizma v črevesu, od koder se potem razširijo na primer v predel sečil… Tako kot se še vedno vozite z avtomobilom, avtobusom ali vlakom in ogrevate stanovanje, čeprav morda za zemljo kurjenje fosilnih goriv ni najbolj primerno, se temu vseeno ne boste odpovedali – podobno bi razmišljal glede antibiotikov.
Še nekaj glede profilakse – pred začetkom jemanja profilaktičnih odmerkov je potrebno z odmerki, ki zdravijo (na primer Nolicin 400 mg) doseči eradikacijo bakterij. 1-2 tedna po končanem zdravljenju je potrebno to potrditi in šele nato začeti s profilaktičnimi odmerki.
Glede trajanja profilakse – traja naj vsaj 6 mesecev, predlagam na primer leto dni, nato pa prekinete in vidite, morda ponovite preiskave – če še vedno ne najdemo vzroka in se vnetja ponovijo, vnetje najprej pozdravite (s “polno” dozo antibiotika), nato pa nadaljujete s profilasko spet leto dni.
Če nameravate zanositi, nolicin ni primeren za profilakso, ampak vam morajo predpisati nekaj drugega.
Profilaktični odmerek norfloksacina znaša 200 mg (tudi po EAU smernicah iz leta 2010).
Ali veste, kakšen pH urina imate in ali ste ga poskusili spremeniti? Ali je bil izključen zastojni urin? Ali ste opravili VSE preiskave, ki bi izključile vzrok ponavljajočih se uroinfektov, ki se lahko odpravi (IV urografija, UZ, dinamična scintigrafija in cistoskopija)? Kaj je pokazala cistoskopija glede hormonskega stanja trigonuma mehurja – ali nakazuje smiselnost uporabe lokalnega estrogena ali ne? Ali je bila IV urografija normalna? Ali je refluks izključen? Ali jemljete Uro-Vaxom?
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani še enkrat!
Še enkrat hvala za izčrpne odgovore.
Žal ne ne vem, kakšen ph urina imam, saj mi do sedaj noben zdravnik ni predlagal, da bi pogledali še to. Se to vidi že pri “navadnih”, osnovnih preiskavah urina?
Urolog v UKC MB mi je naredil cistoskopijo in cistogram – oboje je bilo po njegovem b.p. O hormonskem stanju trigonoma mehurja, ni bilo nobenega govora, napisal je le, da se naj glede na starost (33 let) o uporabi lokalnega estrogena (predlagal je Vagifem), posvetujem s svojo ginekologinjo, ta pa mi je to odsvetovala. Imam tudi en policistični jajčnik, a s prvo zanositvijo ni bilo težav. Kako se zaključi zastojni urin?
V bolnišnici na Ptuju, pa so mi naredili mikcijski cistogram, ki refluksa ni pokazal ter UZ sečil in ledvic – oboje b.p.
Ne vem pa, kaj je IV urografija in dinamična scintigrafija? Urolog mi teh dveh preiskav ni omenjal.
In nenazadnje – kaj je Uro-Vax?
Načrtujem zanositev. Kot profilaksa torej Nolicin odpade. Kaj mi predlagate v nosečnosti – Amoksiklav 200 mg?
Še enkrat hvala za vašo prijaznost in trud!
Lep pozdrav!
Spoštovani!
Glede profilakse. Amoksiklav ne (sploh ni v takšnem odmerku, uporablja se za zdravljenje in ne za profilakso). Profilakso načeloma predpisujejo nefrologi (internisti, ki se s tem posebej ukvarjajo), če ste iz Ptuja so to mariborski nefrologi, na primer prof. Balonova, ki ji razložite, da nameravate zanositi, da delate na tem in prosite za nasvet. Od zdravil, ki jih priporočajo urološke smernice, bi bili primerni cefaleksin v odmerku 125 ali 250 mg dnevno , cefaklor 250 mg dnevno, tudi nitrofurantoin 50 ali 100 mg dnevno. Vsa zdravila, ki so za dnevno profilasko, se lahko uporabljajo tudi za profilakso po odnosu ali pa se uporabljajo 3x tedensko. Fosfomicin (Monuril) ena vrečka (en odmerek) se uporablja vsakih 10 dni. Razen fosfomicina se vsi drugi dobijo na zeleni recept v Slo (celo Macrobid – nitrofurantion so končno uvozili za lekarne, od tega tedna naprej), seveda pa je stvar nefrologinje, da izbere, kar je primerno za vas.
Uro-Vaxom so kapsule, ki jih jemljete po navodilu (nekaj v smislu eno kapsulo dnevno nekaj tedno, nato pavza, potem pa spet…). Dobijo se v Avstriji na recept. Preprosto se na beli recept napiše Uro-Vaxom caps. Gre za imunoprofilasko, torej neke vrste “cepljenje”, ki ga v točki 2.4.2.2. priporočajo smernice za vnetja sečil evropskega združenja urologov v svoji zadnji izdaji (april 2010). Namen pripravka je, da bi spodbudil imunski odziv organizma proti pogostim povzročiteljem uroinfektov. Pripravek je na tržišču v Švici, Nemčiji… že dolgo, šele v zadnjem času pa je prišel v smernice. Sam sem dosedaj to predpisal eni svoji bolnici, ki je poročala o ugodnem učinku, zavarovalnica pa ji stroškov kljub pritožbi ni povrnila (mnenje odgovornih zdravnikov naše zdravstvene zavarovalnice je, da ne pomaga).
Zastojni urin pomeni, da mehurja ne bi izpraznili do konca – torej bi po lulanju nekaj ostajalo not in služilo kot gojišče za bakterije. To ugotavljamo z ultrazvokom, vendar je preiskava zelo nenatančna in jo je potrebno – je to najdemo, ponoviti, saj je lahko le naključno. Preiskava ni zahtevna – pač se polulate, nato pa položimo UZ sondo na trebuh in pogledamo, ali je kaj urina ostalo v mehurju.
Scintigrafija je nuklearno medicinska preiskava, ki pokaže nekatere značilnosti delovanja ledvic in odtekanja urina iz ledvic v mehur.
IV urografija je slikanje ledvic s kontrastom. Pokaže nekatere spremembe (na primer pielouretralna stenoza….) ki jih je moč operirati in lahko prispevajo k ponavljajočim se vnetjem sečil.
Vendar, če je UZ povsem normalen, je stvar presoje vaših zdravnikov, ali je izpostavljenost sevanju (sploh pred nosečnostjo) smiselna in potrebna. Morda najprej opravite to (nosečnost) in med tem pač profilakso in če bodo težave še potem, pač takrat opravimo te in morda še druge preiskave. Zgoraj navajate, da je urolog nad vami obupal – ne vem – načeloma se s tem problemom (profilaksa pri ponavljajočih se uroinfektih pri mlajših ženskah in nosečnicah) ukvarjajo nekatere nefrologinje v KC (Ljubljana) ali UKC (Maribor) – ni jasno, ali ste se sploh že posvetovali z njimi?
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL
Spoštovani,
prebiram tole temo in tudi sama imam zelo podobne težave, na žalost pa tudi še brez kakšnih konkretnih rešitev. Stara sem 27. let, težave se pojavljajo od 19. leta. Veliko preiskav sem dala skozi v petih letih, ko so ugotovili, da imam voluminozno izhodno mišico mehurja, težave v sklopu Fowlerjevega sindroma (se opravičujem, ker nimam izvidov pri sebi, da bi vam pravilno napisala, skušam biti čim bolj natančna). Ob težavah (te so se pojavljale tudi do 4 x mesečno) mi je v mehurju zastajalo tudi do 3 dcl vode. Vsakič sem seveda mogla vzeti antibiotik. Nevrofiziolog mi je svetoval elektrostimulacijo mehurja, katera moram reči, da mi je kar pomagala. Večinoma so se mi težave kot predhodnicama pojavljale po spolnih odnosih. Sem pa ginekološko zelo slabo odporna, saj sem kar 12 let preživela v bazenih kot aktivna plavalka. Elektrostimulacijo sem opravila pred 3 leti in nekje 2 leti sem se počutila odlično. Tudi zdaj ne čutim, da bi mi voda zastajala v mehurju. Pred kakšnim letom pa sem dobila partnerja in od takrat so se težave zopet začele pojavljati. Ponovno skušamo ugotoviti, če je še kaj, kar smo spregledali in bi morala opraviti. Sedaj opažam, da mi ginekološke težave, se pravi vnetja, pritiskajo na mehur in potem takoj dobim še vnetje mehurja. Pri ginekologu ni bilo ugotovljenega nič nenavadnega, sicer še čakam izvid LSH in LH, še enkrat moram priti na ultrazvok, če so morda policistični jajčniki, kar zdaj ultrazvok ni pokazal (moram priti takoj po koncu menstruacije), imam pa pregrado na maternici, kar pa moj ginekolog pravi, da ni vzrok. Od uroloških preiskav sem opravila večinoma že vse, razen preiskav za refluks. Tega pa so pravkar operirali sestri, za kar ginekolog pravi, da je morda v družini. Edino kar je, da mene večinoma ne bolijo ledvice kadar imam težave. Najhuje mi je, da mi govorijo, da mi enostavno ni več pomoči in naj se pač sprijaznim, da sem bolj občutljive sorte. Enostavno se ne morem, saj sem tako vsak mesec na bolniški. Kadar imam težave, pa imam dostikrat tudi krvavitve iz mehurja (sem se tudi testirala za SPB in sem neg, tako da to je verjetno tukaj izključeno), bolečine v križu in malce vročine. Če imate kakšen nasvet zame, bi bila zelo vesela.
Lep pozdrav
Spoštovani!
Zanimivo, Fowlerjev sindrom je pa redka stvar. Opažali so ga v povezavi s policističnimi ovariji, v zadnjem času pa je gospa Fowlerjeva iz Londona opažala tudi povezavo z jemanjem močnih protibolečninskih zdravil (opiatov). Ali so vam opravili tudi meritve pritiskov v mehurju med mikcijo (urodinamske preiskave)?
Vendar, če sedaj mehur dobro izpraznjujete, je to super in upajmo, da se vam tovrstne težave ne bodo ponovile.
Glede vnetij zaenkrat česa novega ne vem dodati, nimam občutka, da ste preizkusili že vse, kar je večkrat opisano zgoraj, zlasti pa Uro-Vaxom in antibiotično profilkso (dolgotrajno jemanje nizkega odmerka antibiotika). Refluks pa le izključite (ena preiskava). In seveda, če gre za dokazana ginekološka vnetja, je potrebno preventivno delati predvsem na tem področju (probiotiki itd – po navodilu ginekologa).
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
pred kratkim sem opravila še ginekološki ultrazvok, kjer so mi odkrili policističen jajčnik, imam pa tudi kar precej veliko pregrado na maternici. Bila sem tudi na Polikliniki na urologiji in nimam refluksa. Po izvidih sodeč naj ne bi bil problem v mehurju ampak mi verjetno ginekološke težave povzročajo draženje mehurja, zato mi je doktor v času težav predpisal Vesicare. Ga jemljem slab mesec, kakšne bistvene razlike ni. Kot pišete povezava Fowlerjevega sindroma z jemanjem močnih protibolečinskih sredstev, se jih ne poslužujem, kadar imam boleče menstruacije jemljem lekadol, to pa je tudi vse. Bila sem na urodinamskih preiskavah, že pred leti, vse b.p., je pa res, da ni bilo v času mikcije. Moram reči, da od elektrostimulacije mehurja naprej kakšnih hudih pritiskov v mehurju ne čutim več oz. zelo redko. Ali mislite, da bi se težave z mišico zapiralko lahko ponovile, da bi začela ponovno prekomerno stiskati? V tem primeru bi verjetno bilo pametno, da zopet obiščem nevrofiziologa. Bolečina, ki se mi pojavlja sedaj, je pekoča in to večinoma po odnosih. Kar se tiče Uro-Vaxa in antibiotične profilakse, tega še nisem preizkusila, mi pa je zdravnica enkrat že priporočala dolgotrajnejše zdravljenje s Primotrenom. Kot so pisale predhodnice, se malo bojim tega, da bi postala odporna na antibiotike. V času težav se poslužujem le teh, ker dobivam v zadnjem času alergijske reakcije na Nolicin in Ciprobay. Prav tako pa po jemanju antibiotikov takoj dobim ginekološko vnetje. Neprestano so prisotna, saj sem očitno zelo neodporna in mi takoj udari na ginekološko težave. Ginekolog me večinoma odpravi s tem, da sem samo še ena izmed mnogih žensk, ki pač imajo take težave. Svetoval mi je, da naj si po odnosih vstavim kakšnega od antimiotikov, vendar me to še bolj peče in draži mehur. Zdi se mi, da sem v začaranem krogu. Urolog mi je svetoval naj grem čim prej na operacijo pregrade in odpravim policističen jajčnik, morda bo potem kaj bolje. Kaj mislite vi?
Najlepša hvala za vaše mnenje, lepo vas pozdravljam.
Spoštovani!
Zelo lepo ste opisali celo skupino stvari in dogodkov v zvezi z vašim zdravstvenim stanjem, ampak zdi se mi, da sem med branjem izgubil rdečo nit. Imeli ste teževe s praznenjem mehurja, sedaj jih nimate. Sumili so na refluks, vendar ga preiskava ni našla.
Antiholinergik (npr. Vesicare) ima vlogo pri prepogostem siljenju na vodo, ne pa pri vnetjih in še manj pri slabem praznenju mehurja, kjer lahko deluje ravno nasprotno.
Ali torej prav sklepam, da je vaša težava vnetje mehurja po spolnem odnosu? Če je temu tako, pač vzamite profilaktični odmerek antibiotika po odnosu. Zraven lahko še poskusite z UroVaxomom. Ne vidim neposredne povezave med vsem, kar navajete izven tega in za nazaj s težavo, ki jo omenjate sedaj. Če so vnetja ob odnosu, pač vzamite antibiotik takrat (npr. Macrobid). Zraven si v nožnico dajajte razne “bio” preparate za normalno floro, poskrbite za primerno kisel pH nožnice, morda zraven še Uro-Vaxom in če izbije vnetje kljub vsemu naštetemu, ga pač zdravite po antibiogramu.
Glede maternice – če težava v maternici vpliva na (zmanjšuje) možnost zanositve, jo je vsekakor smiselno čimprej sanirati. Kako bo to vplivalo na uroinfekte, pa je težko napovedati. Če boste zanosili, se bodo hormonska razmerja v organizmu spremenila, med nosečnostjo je nujno zdraviti vsako vnetje sečil z antibiotikom, po nosečnosti pa ni mogoče napovedati, kako bo – ali bo dobro in težav ne bo več (kar je realna možnost) ali pa se bodo vrnile.
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL
Spoštovani,
hvala za odgovor. Morda res nisem najbolje napisala, da ste izgubili rdečo nit med branjem. Najprej so se mi pojavljale težave zaradi slabega praznenja mehurja, ki smo jo rešili z elektrostimulacijo mehurja. Dve leti je bilo uredu, nato pa so se mi začele pojavljati drugačne težave, ki pa so povezane predvsem z ginekološkimi težavami, se pravi pekoči občutek v mehurju po odnosih, zaradi česar se dostikrat pojavljajo bakterije. Zato sem zdaj ponovno na začetku poti zakaj se mi to pojavlja in odkrivam vzroke. Odkrivam, če je to povezano s tem, kar so mi odkrili na začetku, s Fowlerjevim sindromom. Z veseljem bi se oglasila pri vas z vso dokumentacijo, da pridobim še kakšno mnenje, ker v Lj na Polikliniki na žalost nimajo kakšnih konkretnih rešitev. Vesicare so mi predpisali zato, da mi ginekološke težave ne bi povzročale draženje mehurja. Ker sem tudi sama opazila, da slabše praznim mehur, sem ga nehala jemati. Zelo bi si želela pa najti neko rešitev, ki ne bi vključevala tako pogosto jemanje antibiotikov oz. tablet.
Res lepa hvala, pozdrav
Spoštovani!
Na tem forumu je bilo na temo ponavljajočih se vnetij mehurja že veliko napisanega, veliko raznih predologov. To dokazuje, da enostavne in jasne rešitve ni. Vsak ponuja razne variante, sami pa preizkusite in izberete nazadnje tisto, ki Vam osebno pomaga ali vsaj prinese olajšanje in naredi življenje znosno.
Poročate, da naj bi imeli Fowlerjev sindrom in da so ga elektrostimulacije odpravile. Super za elektrostimulacije in za vas. Morda je bila pa le disfunkcionalna mikcija… Lahko je pa tudi težava izginila sama od sebe ravno takrat, ko ste delali elektrostimulacije…
Skratka – raziskujte s hrano, najdite pravi odmerek brusnic in pravi preparat, preizkusite cepivo UroVaxom, preizkusite razne pripravke za nožnico, morda premislite tudi o gretju nožnice (Delwa Star, pri nas uvaža Čar Koper)… skratka – bolj ali manj “alternativne” metode. Strogo po priporočilih je stvar enostavna – pač antibiotična profilaksa (ampak tega pa “ne bi radi…”). Žal medicina ni tehnika – poskusi se že, poskusi poiskati jasen vzrok in ga odstraniti. Če ga ne najdemo, potem se pač preiskave ponavljajo, ampak življenje gre medtem dalje – včasih se kaj najde, včasih pa ne…
Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – CenterUROL
Spoštovani,
Že nekaj mesecev redno spremljam razne teme o vnetjih. Mojo vnetje se ponavlja že 5 let in noben antibiotik (primotren, nolicin, amoksiklav), noben ursi čas, brusnice, kamilice, brusnične kapsule, itd…. ne pomagajo. Stara sem 19 let. Pred slabim letom nazaj, sem ugotovila, da se nerabim prehladiti ali karkoli, da imam vnetje mehurja. Na mehur me dražijo vse vrste vložkov (tudi dnevnih), spodnje perilo moram prati brez meščalcev, ker mi zelo razdražijo in že naslednjo uro dobim hudo vnetje, katero ne neha do tri dni. Zelo moram tudi paziti na wc papir, da ni odišavljen, sploh nesmem piti kave in kakava,ker dobim po nekaj urah pekoč občutek in takojšno vnetje. Strogo se držim tuširanja z chilijom, kater mi edin ne povzroča vnetij. Kontracepcijo imam Logest, vendar to ne povzroča vnetij. Pred in po spolnem odnosu na urin. Ko imam vnetje se to komaj konča do večera in nadaljuje svojo pot naslednje jutro in spet do večera. Na urin hodim vsake 3 minute, te bolečine se neda opisati, najhuje pa je to da nemorem narediti ničesar, samo ležim v vroči postelji z termoforjem in čakam. Osebni doktor in ginekologi na Ptuju mi niso pomagali, zato sem se obrnila na urološko ambulanto v MB, ampak me čakalna doba ubija(oktobra naročena). Danes imam že 3 dan hudo vnetje, za katero trenutno nevem kaj mi je povročilo. K doktorju pa tudi nemorem, ker ko imam hudo vnetje, tega sploh ne pokaže na ultrazvoku. Še malo pa bom obupala… Doma sem, nisem zmožna delati, zaradi vnetij. To pa ni življenje kot ga hočem….
Ali naj upam na kaj dobrega na urologiji v MB? Ne razumem zakaj mi ne najdejo ničesar! Sprašujem pa se tudi, da mogoče sploh to ni vnetje mehurja…..
Lep pozdrav!
Spoštovani!
Vsekakor je pri vas smiselno ugotoviti, ali gre za bakterijska vnetja mehurja. Pri bakterijskih vnetjih se v urinu pojavijo bakterije in levkociti. Ugotovi se, na kateri antibiotik je bakterija občutljiva in se zdravi. Seveda je za to potrebno oddati vzorec urina (na pravilen način, včasih celo s katetrom) takrat, ko imate vnetje, takrat ko je hudo. Iz analize urina se lahko izhaja naprej.
Če so v urinu levkociti, ne pa bakterije, potem najbrž ne gre za urološko bakterijsko vnetje mehurja, temveč je potrebno pri dermatovenerologu izključiti spolno prenosljive bolezni (herpes, klamidija), ki so v takem primeru najpogostejše.
Nato je potrebno, da se do tega natančno opredeli ginekolog.
Če ni nič od zgoraj navedenega (to pomeni, da vas je večkrat pregledal dermatovenerolog in ginekolog (različni) in so vsi mnenja, da gre za urološko dogajanje), šele potem je smiselno ukvarjanje z urologom v smislu problema intersticijskega cistitisa (torej nebakterijskega kroničnega bolečinskega obolenja mehurja, kjer z različnimi pripravki težave zgolj blažimo in jih redko lahko ozdravimo).
Torej: 1. vprašanje je, kaj pokažejo natančne analize urina takrat, ko je vnetje najhujše in preden vzamete antibiotik. 2. Če ni bakterijsko vnetje, potem razčistite pri ginekologu in predvsem dermatovenerologu. 3. Šele potem in z izvidom ultrazvoka je smiseln pregled pri urologu.
K zdravniku morate takrat, ko je najhujše vnetje, namreč takrat je potrebno pregledati urin.
Lepo pozdravljeni!
POZDRAV!
STARA SEM 25 LET.DECEMBRA SEM BILA OPERIRANA ZA IMN, OD TAKRAT SE MI POJAVLJAJO VNETJA. SEČIL.
NAJPREJ NISEM ZNALA RAZLOČITI ALI GRE ZA VNETJE JAJČNIKOV,ALI SEČIL.KO SEM PRI OSEBNEM ZDRAVNIKU ODDALA VODO SO BLI REZULTATI VIDNI,SLABI IZVIDI….
TO SEM IMELA ŽE 4X..SLEDILO ZDRAVLJENJE Z ANTIBIOTIKOM-CIPRUM. VČERAJ SEM BILA NA UZ ABDOMNA,POKAZALO JE VSE BP.(MEHUR,JAJČNIKI…)
KAJ BI TO LAHKO BILO.OBČUTEK IMAM ,DA SE MI VNETJE PRIČNE PO SPOLNEM ODNOSU,PRENEHALA SEM Z UPORABO KONDOMOV,KER SO ME JE PO UPORABI VSE PEKLO…NATO SE JE PRIČELA ZBADAJOČA BOLEČINA V PREDELU MEHURJA ,TER SE JE ŠIRILA V PREDEL JAJČNIKOV.OBČUTEK PRITISKA V MEHURJU.
ZDAJ ŠE SAMA NE VEM KAJ MI JE…
ZATO VAS PROSIM ZA POMOČ!!