Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija srčno popuščanje

srčno popuščanje

Spoštovani prim.dr.Cibic!
Pri možu so pred 9.leti ugotovili srčno popuščanje. Žal vzroka niso mogli ugotovi je pa prebolel
težjo obliko viroze s povišano temperaturo, bil kadilec 30 let. Pred 9-imi leti je zaradi diagnoze
prenehal s kajenjem, zdravniki so mu predpisali zdravila: Bioprexanil 5 mg, Marevan, Dilatren 1x 6,25 mg in Lasix 1 tbl na dva do tri dni, Dilacor 1x dnevno. Do pred 5-imi meseci se je počutil glede na bolezen zelo dobro, potem pa se prebolel “verjetno” plučnico z visoko vročino (namreč k zdravniku takoj ni šel) in njegovo stanje se je drastično poslabšalo s težko sapo že ob rednih naporih (hoja 20 m, britje, tuširanje itd). V jauarju ga je njegova zdravnica napotila
na kadriološki pregled, kjer je bilo ugotovljeno sledeče:
Status: TT 125 kg, TV 190 cm RR 145/90
V mirovanju evpnoičen, kadrialno kompenziran, adipozem.
Glava, vrat: vene primerno polnjene, šuma nad karotidami se ne sliši.
Pljuča: normalno dihanje, brez zastoja.
Srce: akcija je abs.aritmična,normokardna, toni primerni, šumov se ne sliši.
Trebuh: jetra 2 cm pod DRL.
Okončine:zmerni pretibialni edemi, varikozne spremembe, hipostatski dermatitis.
EKG: AF s fr. do 100/min, leva os Slabši progres R od V1 do V3.
Uvrstili so ga na listo čakajočih za invazivno diagnostiko, potrebna je natančna etiološka opredelitev kardiomiopatije.
Kljub zelo težkemu dihanju mož še vedno hodi v službo, ker ima pač delo varnostnika in
ni tako težkih naporov. Prosim vas za mnenje, ali je glede na izvid specialista zadeva
zaskrbljujoča, ali se bo dalo kaj rešiti. Rada bi povedala , da je zelo bled, venomer pokašljuje in ima otekle noge v gležnjih.
Zahvaljujem se vam za odgovor
žena Tanja

Pri bolniku so zdravniki ugotovili znake nekoliko napredovalega srčnega popuščanja, neredno bitje srca in čezmerno telesno težo. Upam, da se bolnik drži navodil in, da redno jemlje predpisana zdravila. Na srečo ima službo brez večjih naporov in, da jo lahko še opravlja. Napisali ste, da je v programu za invazivne preiskave srca, kar toplo pozdravljam. Morda se bo pokazalo, da bi mu koristila operacija srca.
Napisali ste, da je bled. S preiskavo krvi bodo ugotovili če je slabokrven in če potrebuje transfuzijo krvi. Bolnik verjetno pokašljuje in ima zatečene goleni zaradi oslabelosti srca. Če bo vsaj malo shujšal bo napravil nekaj zelo dobrega za srce.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Mož je bil februarja hospitaliziran v kliničnem centru v Ljubljani, kjer je prejel zdravilo levosimendan. Po zdravilu se je stanje delno izboljšalo, prehodil je lahko zahtevano razdaljo v bolnici in sapa se je delno umirila. Sedaj smo prejeli izvide in bi vas prosili za razlago strokovnih besed:

Anamneza:
Prihaja na prvo kontrolo v našo abulanto. V osnovi gre za gospoda z dilat. KMP z iztisnim delež okoli 20%, pljučno hipertenzijo. Zaradi poslabšanja srčn. popuščanja je bil februarja letos hospitaliziran na KOK, kjer je prejel Levosimendan. Ob tem se je stanje nekoliko popravilo. Sedaj je v f.r. NYHA II. do III. jemlje Dilatrend 25mg na 12 ur, Bioprexsanil 5mg na 12 ur, Lasix p.p., Inspre ni prenašal in jo je opustil, Marevan po shemi, Berodual in Lanitop 1 tbl.

Status:
TV 19o, TT 12l, RR 14o/95, neprizadet, evpoičen, kompenziran.
Glava, vrat:bp
Pljuča: normalno dihanje.
Srce: akcija neredna, tona različno naglašena, šumov ni.
Trebuh: mehak, neboleč, rezistenc ne tipam.
Okončine: bp.
EKG: AF z odg. 1o4/min, leva os, voltažni kriterij za hipertrofijo 1. prekata

DG: Dilatativna kardiomiopatija, izstisni delež 20%

Menje:
Stanje zaenkrat stabilno, je v f.r. II. do III. nadaljujte z enako terapijo. Kontrola pri nas junija. Glede na klinično stanje se bomo takrat odločili o .ev. nadaljnih ukrepih glede zdravljenja srčnega popuščanja.

Po dveh tednih izpusta z bolnice, je dobil prehlad in stanje se je zelo poslabšalo. Imel je intervale ko mu je srce divje razbijalo in ga je oblivalo ter dušilo. Ker se je stanje tako hitro slabšalo smo poklicali reševalno službo, ki ga je odpeljala na urgenco. Tam je prejel lanitop po injekciji in stanje se je hitro umirilo in izboljšalo, tako da smo ga čez par ur že odpeljali domov.
Od takrat je bilo stanje enakomerno, vsak dan poskuša vsaj 2-3 krat prehoditi cca. 300- 400 metrov, kar mu uspe. Ko se ustavi se zelo zadiha in poveča se mu srčni utrip. Trikrat dnevno merimo tudi pritisk, ki je ves čas v mejah normalnega in se ne spreminja bistveno.
Zadnje dni pa opaža, da dobi opoldne in proti večer “voden” glas, kot bi glas hotel izgubiti. To traja par ur in nato popusti. Opažamo, da ta “voden” glas traja vsakič dlje in ga ne moremo povezati z nobeno aktivnostjo (npr. po kosilu, po sprehodu in podobno).
Zanima nas, kaj pomeni tak glas in kako naj ukrepamo, naj se oglasi pri zdravniku, če je to vpliv kakšnih zdravil ali kaj podobnega? Zdravila drugače redno jemlje.

Zanima nas tudi, ali je moževo zdravstveno stanje le srčno popuščanje, glede na naše razbiranje zdravniških strokovnih zapisov, kjer je povečana desna stran srca ali je to povezano oz. je posledica kakšne druge stvari. Na začetku je namreč omenjena pljučna hipertenzija.

Hvala za vse odgovore in pomoč.

Lep pozdrav.

žena Tanja

Zdravniki so pri bolniku ugotovili zelo ošibelo srce, ki potrebuje kar več zdravil. Morda so vam že povedali kakšen bo nadaljni potek bolezni in koliko bolniku lahko pomagajo z zdravili. Zelo koristno bi bilo, da bi bolnik vsaj malo shujšal.
Zelo verjetno je “voden” glas eden od znakov popuščanja srca, ki je bolj prisoten, ko je bolnik utrujen.
Pri oslabelih srcih nastopi pljučna hipertenzija, ko oslabi levi prekat srca.
Funkcijsko sposobnost srca opredelimo s štirimi stopnjami po “NYHA”. V prvi stopnji so ljudje s povsem zdravim srcem in ljudje, ki imajo komaj začetne znake popuščanja srca. Pri bolniku so ugotovili, da ima srce med drugo in tretjo stopnjo po NYHA, kar kaže na hudo ošibelost srca. Vzroki za njen nastanek so številni (prirojena šibkost srca, huda prizadetost srčnih zaklopk, visok krvni tlak, itd)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani imam diagnozo popušćanje srca pred petimi leti so mi vstavili srčni spodbujevalec vse je bilo vredu pri zadnji kontroli so mi nastavili drugo vrednost od tedaj so se začele težave poavlja se tako huda aritmija ki me celo potiska v nezavest odpeljali so me nekajkrat na urgenco napotili so me na kardiologijo kjer so mi ponovno nastavili spodbujevalec vendar se aritmija ne umirja kaj mi je storiti ponovni datum kontrole je 19.9.2011 mnenje kardiologa je da bi lahko šlo za malignne motnje ritma EKG: redni elektrosistol,ritem,VVI, številne ES,zaznana tudi neobstojna VT. Telemetr.:način stimulacije VVIR s frekv. od 75 do 110/min.nočni padec za 10.ekstrasistol 27% DG:stanje po implamtacijiPM SJM Veriti (dec.2006) kompletni AV blok Sy gmas AFSrčno popuščanje Art. hipertenzija. Lepo Vas prosim za nasvet. Bogdan

Iz vsebine vašega dopisa povzemam, da ste že več let “srčni” bolnik s spodbujevalcem, ki je pod kontrolo kardiologa. Glede na razne oblike aritmij je možno svetovati ob pregledu EKG. Ali ne obiskujete redno kardiologa zaradi popuščanja srca? Morda bi ob terapiji, ki jo dobivate, dodali še zdravilo,. ki deluje proti nerednim utripom ali pa samo blago pomirjevalo?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Po slikanju pljuč sem dobila diagnozo v lzrp v višini arkusa aorte medialno vidna ostro omejena okrogla lezija, premer 3 cm. Ali je to popuscanje srca? Hvala

Spoštovana

Radiološka diagnoza, ki jo omenjate nima nič s srčnim popuščanjem. Gre za lezijo/ nodul oz . zgostitev tkiva v pljučih. Pljučni noduli so precej pogosti in jih najdemo pri enem od 500 rentgenskih posnetkov prsnega koša in pri enem od 100 CT pregledov prsnega koša. V večini primerov gre za benigne zadeve, vseeno za nodule tj lezije večje od 3 cm. je treba izključit sicer zelo redko možnost pljučnega tumorja.

Lp

New Report

Close