Re: apikotomija
Pozdravljeni!
Ker imam najbrž granulom pri sedmici(čakam naslednji pregled po slikanju) me zanima kako poteka apikotomija. Ali gre za boleč posopek (npr. v primerjavi z puljenjem zob, ki sem ga že imela). In zanima me kje to opravijo v kolikor te tja napoti osebni zobozdravnik (brezplačno). Imam pa še en pomislek – za svojega zobozdravnika nisem prepričana, da se ravno ”potrudi”, ampak ker do sedaj ni bilo večjih problemov, sem vztrajala. Za stvar kot je granulom pa me kar malo skrbi, saj sem marsikje prebrala, da je uspeh med drugim odvisen tudi od truda zobozdravnika. Nikakor tu o nikomer ne sodim, vendar izkušnje so pokazale, da se zobozdravniki, ki ne delajo zasebno, včasih preprosto skoraj nič ne potrudijo (namreč prvega zobozdravnika sem morala zamenjati ravno zaradi tega, s tem da je bil iz več strani obtožen malomarnosti). Mislite, da je glede granuloma stvar dovolj utečena(v primerih, ko ne gre za komplicirane primere), da se zaupam svojemu zobozdravniku za šolsko mladino? In pa, glede na vaš odgovor da zob včasih zdrži 1 leto, včasih 20 – ali to pomeni, da če že pride do granuloma, je stvar v vsakem primeru slej ko prej ”usodna” za ta zob? Ali en granulom pomeni, da je več verjetnosti, da se to ponovi še na drugih zobeh, npr. tistih v bližini, oz. koliko časa je, da se stvar uredi, preden se gnitje razširi na kak drug zob?(Namreč v brezplačnem zobozdravstvu vsaka stvar traja in traja,,) In pa samo še to vprašanje – ali pri granulomu začne gniti zob, ali dlesen, ali je celo s kostjo (čeljustjo) kaj narobe, in ali ima to trajne oz. resne posledice tudi po odpravi težave?
Lep pozdrav
Pozdravljeni. O apikotomiji je na spletu veliko napisanega (http://www.zmok.si/posegi.php?id=1). Apikotomije, sploh pa na sedmicah, izvajajo oralni ali maksilofacialni kirurgi. Apikotomira se zob, pri katerem zdravljenje koreninskih kanalov mrtvega zoba ni bilo uspešno (običajno se zdravljenje še ponovi, če prvo ni bilo uspešno in se šele nato pacienta napoti h kirurgu). To, da imate vtis, da se vaš zobozdravnik, ki dela v šolski ambulanti, ne potrudi dovolj, je vsaj deloma tudi posledica slabega sistema zobozdravstva pri nas. Nemogoče je, da zobozdravnik v enem dnevu kvalitetno obdela 20 pacientov, mora jih pa, da izpolni normo. O tem tukaj nima smisla izgubljati besed…
Torej na kratko: če je vaš zobozdravnik ocenil, da je zdravljenje koreninskih kanalov sedmice neuspešno in da ga nima smisla ponavljati, potem se je potrebno odločiti, ali naj se zob ohranja, ali pa izdere. Apikotomije na sedmicah namreč niso tako uspešne, kot na sprednjih zobeh. Vnetja (granulomi) ob vrških (apeksih) korenin sedmic so blizu sinusa, zob ima tri korenine, ki so lahko težje dostopne. Vsekakor granulom na enem zobu ne pomeni, da se bodo ti pojavljali tudi drugje, je pa res, da so nekateri ljudje bolj nagnjeni k temu. Drugo je seveda, če se pusti, da granulom raste in zajame še sosednje zobe. V tem primeru je prizadete več kosti (običajno le nekaj milimetrov), dlesen pa običajno pri vnetjih, ki prizadenejo vrške korenin mrtvih zob, ni prizadeta. Zdravljenje mrtvih zob nima kot posledico trajnih težav, razen seveda, če je neuspešno in je potrebno zob izdreti…
Lep pozdrav, DD