ASD, hemodinamsko pomemben
Pozdravljeni,
hčerki je bil v starosti 7. mesecev ugotovljen hemodinamsko pomemben ASD. Je tretji otrok, ostala dva otroka nista imela podobnih težav, tudi starša nisva imela podobnih težav.
Trenutno čakamo napotnico za pregled na kardiološki amb. pediatrični kliniki v LJ.
Na pregledu UZ sečil zaradi zdravljenja hujšega uroinfekta ugotovljeno: sinusni ritem 129/sek; desna srčna os, PQ doba 0,12s, nakazuje se volumska obremenitev desnega ventrikla. Je razvita (TT6620), gracilne konstitucije, ponoči se pogosto zbuja, koža bleda, prekrvavljenost srednja, UZ sečil kaže blago razliko velikosti ledvic.
Po UZ srca pa je sledil ambulatni izvid:
– na nivoju atrijskega septuma sta vidna 2 defekta z levo desnim shuntom, premera cca 0,75 in 0,64cm. Desni atrij normalen, vtok velikih ven normalen,
– AV zaklopki normalni, pretok na TV je večji kot na mitralki, vidna blaga regurgitacija,
– ne prikažem shunta na nivoju ventriklov,
– iztočni trakt, desni nekoliko širši, pretok na LVOT normalen,
– pulmonalka izgleda normalno, ni znakov na odprt Ductus botalli, pretok na pulmonalki povečan, 221cm/sek, aortna zaklopka normalne strukture.
Zaradi uroinfekta jemlje Primotren (1,5ml zaščitno). Izvedeno cepljenje za staro gripo.
Ker s preostalima dvema otrokoma nismo imeli podobnih težav, nas zanima:
– resnost defekta oz. preventiva pri vsakdanjem življenju (gibanje, topla voda, bazeni, …),
– možnost poslabšanja situacije ob rasti otroka, na kaj naj bomo pozorni,
– omenjen je bil operativni poseg v obdobju med 2. in 3. letom, zahtevnost posega, izkušnje v Sloveniji,
– možnost infekcijskih okužb (druga 2 otroka sta v vrtcu), potreba po profilaksi z antibiotiki, okužba gripe,
– možne posledice defekta.
Vnaprej se vam zahvaljujem za vsa dodatna pojasnila.
Defekt atrijskega septuma na poziciji sekundum spada med najpogostejše prirojene srčne napake. Praviloma v otroštvu ne povzroča nobenih težav, te se pojavijo, v kolikor se pred tem defekta ne zapre, šele nekako v 4. oz. 5. desetletju življenja.
Defekte atrijskega septuma običajno zapiramo nekje pred vstopom v šolo. Preferenčana metoda zdravljenja je transkatetrsko zapiranje defekta (brez operacije), vendar morajajo biti za ta način zdravljenja izpolnjeni določeni pogoji glede same morfologije defekta. Pri otrocih je transkatetersko zapiranje defekta mogoče pri približno 80% bolnikov, pri odraslih pa odstotek primernih za ta način zdravljenja nekoliko nižji. Alternativa je kirurško zaprtje defekta. Obe metodi zdravljenja izvajamo v Ljubljani.
Če povzamem, na podlagi izvidov, ki jih navajate, otrok zaenkrat ne potrebuje nobenih omejitev.
Odgovore na vsa ostala vprašanja boste dobili ob pregledu v naši ambulanti.
Lep pozdrav,
V kolikor mi je znano, Inštitut za varovanje zdravja RS natančnih priporočil glede cepljenja otrok proti virusu H1N1 še ni podal, glede na dostopne informacije pa menim, da otroci z izoliranim ASD sekundum ne bodo opredeljeni kot bolniki z povišanim tveganjem za težek potek okužbe z omenjenim virusom.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
imam hčerko 6 let staro z prirojenim ASD tip secundum 5mm. Leto in pol nazaj smo bili na kontroli pri vas in je bilo stanje nespremenjeno. Do sedaj ni imela večjih težav zaradi tega. Sedaj pa opažam, da se zelo hitro utrudi, pogosto bi počivala (tega prej ni delala), občasno toži na glavobole, bolečino v prsih in sklepih. V tem mesecu se ji pa po malo aktivnejšem dnevu pojavi tudi vročina ponoči do 38,4, ki pa do jutra mine.
Naslednjo kontrolo imama drugo leto. Ali so potrebne kakšne omejitve ali pregled prej zaradi teh novih simptomov? Do sedaj ni imela omejitev.
Hvala za odgovor.
Lep pozdrav
Spoštovani,
izjemno malo verjetno se mi zdi da bi bila vaša opažanja pri otroku povezana z defektom atrijskega septuma. Razlog je skoraj zagotovo nekje drugje. Predlagam, da se pogovorite s pediatrom.
Spoštovani,
Vaše vprašanje je absolutno vprašanje za pediatra. Svetujem, da se pogovorite z njim. S strani srca
sicer ni zadržkov za cepljenje.
Lep pozdrav
Pozdravljeni.
Stara sem 22 let. Pred dvema letoma me je pljučni zdravnik napotil k kardiologu, ki je ugotovil, da imam ASD (tip seccundum, velikost 12 mm). Opravila sem UZ srca, MR srca, TTE, TEE v Mariboru in Ljubljani. Nazadnje sem opravila še koronarografijo. Danes sem dobila pošto, da defekt ni primeren za perkutano zapiranje. Defekt so predstavili kardiokirurškem konziliju in se odločili za kirurško zaprtje ASD. Zanima me kako poteka operacija, kakšni so lahko zapleti in kakšna bo ostala brazgotina po operaciji?
Hvala za odgovore in lep pozdrav!
Spoštovani,
forum je sicer specifično namenjen za svetovanje v zvezi s kardiološkimi problemi v prenatalnem obdobju. Vseeno bom odgovoril, vljudno pa prosim, velja bolj za druge, ki bodo to brali kot za vas, da vprašanja namenjate v forume, ki so specifični za problem, s katerim se soočate.
Operativno zdravljenje defekta atrijskega septuma (ASD) je poseg, ki ga kirurg izvede na odprtem srcu. Povsod po svetu se poseg standardno izvede preko prsnice. S sodobnimi kirurškimi tehnikami je pooperativna brazgotina relativno kratka ter minimalno vidna. Alternativna kirurška tehnika je operacija skozi rez pod desno dojko, je pa s s to metodo trajanje zunajtelesnega krvnega obtoka daljše, drugačen je tudi način same vzpostavitve zunajtelesnega krvnega obtoka. Skratka kot vsaka alternativa ima tudi ta določene prednosti, vendar tudi pomanjklivosti. O vsem tem se boste pred operacijo pogovorili s kirurgom.
Lep pozdrav,