Anemija ploda
Pozdravljeni,
ker zelo cenim Vaše delo, Vas prosim za nekaj informacij. Se opravičujem, da vas nadlegujem, a sem precej prestrašena in ne najdem pravih odgovorov. Sem tretjič noseča (18. teden), v prvih dveh nosečnostih je bil ICT test negativen, zdaj pa je pozitiven, protitelesa so pomembna za nastanek hemolitične bolezni pri otročku. Zaupam ginekologu, ki vodi mojo nosečnost, saj se res trudi narediti vse, vendar pa me zanima, kaj konkretno pomeni to za nadaljnje zdravje otročka (glede morebitne potrebne transfuzije in predčasnega CR sem seznanjena). Bo anemija po porodu izginila, lahko povzroča trajne spremembe in poškodbe? Kakšne so Vaše izkušnje?
Najlepša hvala za Vaš čas in trud!
Zaskrbljena mami
Spoštovana,
žal ste navedli premalo podatkov za natančen odgovor (kakšno krvno skupino imate, kaj je bilo v prejšnjih nosečnosti, kako visok je titer protiteles…).
Pa vendar: ICT (indirektni Coombsov test) kaže na prisotnost protiteles v vaši krvi, ki so lahko tudi posledica neskladnja med katero od vaših in plodovih krvnih podskupin (najbolj znano neskladje je v tim. RhD sistemu, a še zdaleč ni edino – lahko tudi C, E, Kell, Duffy… in mnogo drugih podskupin). Kar pomeni, da je vaš imunski sistem prepoznal plodove krvničke (ki tudi v normalno potekajoči nosečnosti prehajajo v majhnem odstotku preko posteljice v mamin krvni obtok, prehod pa se močno poveča, če nosečnica krvavi, če ji opravljajo kakšne preiskave kot je npr. amniocenteza, če leži posteljica preko materničnega ustja – tim. placenta praevia, če ima veliko krčev maternice ipd.). Materina protitelesa prehajajo preko posteljice spet nazaj v plod, kjer se lahko vežejo na njegove rdeče krvničke in jih razgrajujejo – in to privede do slabokrvnosti. Koliko je teh protiteles in kako agresivna so (nekatera ne naredijo sploh nobene škode, agresivnejša so RhD in Kell protitelesa), pa iz napisanega težko sklepam, boste morali povprašati vašega ginekologa.
Seveda obstaja celo možnost, da ste RhD negativni in ste dobili injekcijo proti senzibilizaciji (tim. Rhogam). V tem primeru pa gre za lažno pozitivnost, saj test ne loči lastnih od pasivno pridobljenih protiteles.
Če bi res šlo za pravo, napredujočo senzibilizacijo, bodo ugotavljali s spremljanjem ICT (tim. titer). In v primeru suma na hemolizo (razpad krvničk) in anemijo pri plodu poslali v ljubljansko porodnišnico, kjer dela skupina ginekologov – porodničarjev z veliko izkušnjami pri vodenju take nosečnosti. In ki v primeru hitrega napredovanja zna zdraviti plod, dokler je še v mami (s tim. intrauterinimi transfuzijami, ko dobi plod transfuzijo ustrezne krvi preko popokovnične žile). Če pa se težke anemije ne zdravi, lahko pride do hude anemije in popuščanja srca že pri plodu (tim. hidrops).
Torej, nič ni tako črno, kot se zdi, morda sploh ne bo hudega.
In če bi bil scenarij najslabši, se proces razgradnje konča z življenjsko dobo maminih protiteles – kar pomeni, da je razpad krvničk po rojstvu vse manj izrazit in v nekaj tednih dojenček s te strani nima nobenih težav več.
Torej, vprašajte vašega ginekologa o vsem, kar vas skrbi.
Srečno,
Spoštovani,
Noseča sem 20.tednov. Indirektni coomsov test je bil pri meni pozitiven, prisotna anti-c PT, titer 2.
Priporočili so, da gre še partner na test. Pri svojem osebnem zdravniku je prosil za preiskave, kjer pa so naredili napačne, zato je šel še na zavod za transfuzijo samoplačniško.
Prvi izvid:
Krvna akupina, gel: 0, RHD Pozitivna
Eritrocitni antigeni kell: K-
Drugi izvid:
Febotip: najverj. genotip Rh:
f: cDEe -> G: cDE/cde
Spodaj so dopisali: verjetnost, da je plod c+ je skoraj 100%.
Če znam razbrati ima plod rhc pozitivno, jaz pa negativno. Kaj sedaj? Ginekolog pravi, da bo potrebno spremljati plodove pretoke v možganih. Prebirala sem forume, kjer so nekatera mnenja zelo negativna za plod.
Ali lahko plod odmre ali ima po rojstvu napake? Ali so znanja naših zdravnikov že dovolj dobra, da to rešijo?
Naj omenim, da sem pred 6 leti rodila, kjer ni bilo bičesar podobnega zaslediti. Izvide sem žal že vrgla starn, zato ne morem pogledati. Oče je isti, transfuzijo sem imela pred 11 leti, po porodu sem imela laporosjopsko operacijo žolčnih kamnov.
Spoštovana,
človeške celice nosijo na svoji površini tim. antigene, ki so nekakšna osebna izkaznica. Rdeče krvničke jih imajo celo vrsto – in po prisotnosti antigenov določamo krvne skupine. Antigeni so lahko iz razreda ABO (glavne krvne skupine – 0 je brez teh antigenov, A ima A, B skupina B, AB pa antigene iz obeh skupin), Rhesus D (če so, smo Rh +, če jih ni, Rh -), Kell (poz. ali neg.), poleg tega pa še več kot 100 drugih, manj pomembnih antigenov, med katere sodijo tudi antigeni C.
Ko je ženska noseča, je plod “zmes” materinih in očkovih genetskih značilnosti, tudi antigenov na krvničkah. In kadar je mama C negativna, očka pa C pozitiven, ima lahko plod na svojih krvničkah ta “očkov” antigen. Ker plodove celice vedno preko posteljice pridejo tudi v mamin krvni obtok, jih lahko njene obrambne celice spoznajo kot tujek in začno proizvajati protitelesa (tim. antiC), ki prehajajo posteljico, se vežejo na krvničke s tem antigenom in povzročijo hitrejše propadanje plodovih rdečih krvničk – in s tem anemijo.
Kako intenziven je odgovor materinih protiteles, laboratorijsko določamo s tim. ICT (indirektnim Coombsovim testom), ki kaže raven protiteles v materini krvi – višji ko je (kar se izraža s pozitivnostjo v razredčitvah), več je protiteles in večja je verjetnost, da bo prišlo do slabokrvnosti ploda. Ker pa gre le za verjetnost – in ne zanesljivost – je nujno spremljanje ploda – bodisi z merjenjem pretokov (ki se ob anemiji, ko postane kri “bolj redka”, spremenijo, pospešijo) bodisi z jemanjem vzorčka krvi iz popkovnice – kordocentezo.
V primeru zelo hude anemije je plod seveda lahko ogrožen, saj rdeče krvničke prenašajo kisik – in če jih je premalo, se plod (zlasti njegovo srce) utrudi, prične zatekati in lahko celo umre v mami. Kadar porodničarji sumijo na pričetek takšnega dogajanja, je možno zdravljenje ploda s transfuzijami (postopek je v ljubljanski porodnišnici utečen in uspešen že dolga leta), ki jih dajejo plodu preko pokovnice (s posebno iglo preko materinega trebuha, večinoma vsakih 14 dni, lahko tudi več kot 5x – do 34. tedna, ko se nosečnost prekine, saj je takrat plod dovolj zrel in je za preživetje brez posledic varno).
C senzibilizacija je le izjemoma povezana s hudo anemijo ploda, zato vzemite tole pisanje z rezervo in se raje pogovorite z ginekologom (najverjetneje vas bodo itak napotili v ljubljansko porodnišnico, kjer se s tem veliko ukvarja dr. Tanja Premru Sršen). Morda bo titer ostal nespremenjen, plod živahen in brez znakov, da se mu karkoli dogaja – in boste rodili okrog roka zdravega, rožnatega dojenčka.
Pozdrav, javite se še kaj,
Najlepša hvala za odgovor!
Danes sem imela morfologijo in pregled pretokov krvi v možganih. Vse je vredu. Pri pretoku je -1 točka (ne vem kaj to pomeni). Ponovni pregled 19.9.
So se mi zvečali titri. Prej sem imela titer 2, sedaj pa specifikacija anti-c PT gel: 128, indirektni combsov test: 16. Ne vem zakaj dve meritvi in žal povisanje 🙁
Spoštovana,
kaj naj bi pomenilo -1 točka tudi meni ni jasno, boste morali vprašati ob pregledu 19.9. (morda pomeni, da je izmerjeni pretok na 1 standardni deviaciji pod idealno vrednostjo – mediano???).
ICT določa prisotnost vseh prititeles – praviloma se “zaskrbljujoči” titri začno z vrednostmi nad 1:1024 (kar pomeni, da je test tudi ob razredčitvi vzorca na 1:1024 še vedno pozitiven – to kaže na visoko koncentracijo protiteles; 1:16 je komaj pozitiven test).
Anti-c protitelesa pa so specifična protitelesa, torej so iskali prav natančno določeno protitelo. Tu je porast titra (koncentracije) višji, a še daleč od zaskrbljujočega.
Pričakovati je, da se bo titer (koncentracija) protiteles še večala, saj plod pošilja v vaš obtok celice, ki “izzivajo” vašo obrambo. Ni pa nujno, da bo višina titra pri otroku res povezana s pomembno razgradnjo rdečih krvničk pri otroku.
“Laboratorijske” spremembe (k sreči) niso vedno povezane s škodljivimi učinki, zato je bistveno spremljanje stanja ploda, zlasti z ultrazvočnimi meritvami.
Srečno in lep pozdrav,
Pozdravljeni,
Še enkrat hvala za odgovore.
Sedaj smo stari že 23 dni (Gal) Drugi dan po porodu dobili hudo zlatenico (bilirubin 399),ki je ob pod lučko na intenzivni pričel padati, dobil še infuzijo rdečih krvničk. Odpuščeni 6 dan, hemogram super (hemoglobin 146). Govorili smo tudi z vami 🙂
Naročeno nam je bilo da gremo na pregled k pediatru, kjer smo včeraj naredili tudi hemogram. Otrok je živahen, lepo se hrani, le dojen, v 16 dneh pridobip 420g.
Rezultati hemograma so bili naslednji:
LKCI 8.6
Erci 2.96
Hb 98
Ht 0.284
MCV 95.8
MCH 33.2
MCHC 347
Trambociti 400
Včeraj zvečer so nas klicali, da moramo nujno na pediatrično. Zato smo danes tudi odšli, kjer so nam dejali, da vrednoati niso nizke. Sliši še šum na srcu zaradi anemije. Ponovni pregled pri njih čez 2 tedna. Do vrednost hemoglobina 50 ne bodo še nič naredili.
Z vašimi napotki in spremljanjem otroka smo bilo zelo zadovoljni in bi želela ponovno vaše mnenje. Kako bi se vi odločili glede na vrednosti hemograma?
Lep pozdrav, Nina
Spoštovana,
vrednosti hemoglobina so res še zadovoljive, a je pričakovati, da bodo v naslednjih dveh tednih še kar padale, saj so protitelesa še vedno aktivna (njihova razpolovna doba je 6-8 tednov, kar pomeni, da se v tem času njihova koncentracija prepolovi; da pa povsem izginejo in s tem nehajo povzročati razpad krvničk, bo trajalo še nekaj mesecev). Zato razgrajujejo krvničke, ki jih Gal hitro tvori (na kar kaže visoka vrednost prostornine eritrocita – MCV), medtem ko se življenjska doba tistih, ki jih je dobil s transfuzijo, počasi izteka (3-4 tedne).
Zato je zelo verjetno, da bo Gal rabil še kakšno transfuzijo koncentriranih eritrocitov, ki bodo takšni, da jih protitelesa v njegovi krvi ne bodo razgradila zaradi antigenske različnosti.
Kontrola čez dva tedna se zdi smiselna – le če bi opazili, da je Gal bolj bled, da hitreje diha, se utruja ob dojenju, pojdite na odvzem krvi prej. Vrednost hemoglobina 50 za odločitev glede transfuzije pa je vseeno pretirano nizka in se je “v praksi” zanesljivo ne bodo držali 🙂
Če uživate pestro prehrano in niste veganka, ni pričakovti, da bi bilo v vašem mleku premalo spodbude za tvorbo novih krvničk pri Galu. Transfuzija rdečih krvničk, ki jo je dobil v porodnišnici, pa mu je zagotovila zaloge želez za ves mesec…
Če vas še kaj zanima, me kar pokličite, bo hitreje in manj stresno kot čakati na (neredne) odgovore na netu…
spoštovani!
po prebranih odgovorih sem se odločila, da vas prosim za mnenje glede protiteles.. (z vsakega konca slisim neko inf. in potem povezujem skupaj,vi ste pa tako lepo razlozla zgoraj gospe=))
skratka to je moja 3.nosečnost… prva 2008 bp, v drugi 2009, pa so se ze pri prvem testu krvi pokazala protitelesa:
moja krvna skupina je A,RhD pozitivna
eritrocitni antigeni kell:K-
parnerjeva pa fenotip-najverj.genotip Rh:
F:CcDEe- G: CDe/cDE
prisotna so anti-E PT “najslabši” izvid oz.največja protitelesa so bila:
specifikacija pt, gel test
prisotna so anti-E PT, titer 128
specifikacija pt,coombsov t.
prisotna so anti-E PT,titer 8
v nosečnosti so mi potem spremljali titer in proti koncu so mi zmerili tudi pretoke.. kljub velikim skrbem(predvsem zato ker mi vsi samo pravijo ne skrbet=)) se je vse ok koncalo, razen moje večje izgube krvi,ker posteljica najprej ni hotla vn,potem pase zila ni takoj zaprla…
sedaj pa sem v15 t.tretje nosečnosti… v 9.t sem imela krvavitev…ki se je ponovila v 12t…sedaj se čisti hematom, in se nismo čist zadihali… skratka v krvi so zopet prisotna protitelesa…
specifikacija pt,gel test:
prisotna so anti-E PT,,titer 256
specifikacija pt, coombsov t.:
prisotna so anti-E PT, titer 16
sem pa par dni nazaj zopet dala kri,tako da vidimo kolk bo poskočilo…
sedaj pa me zanima vase mnenje… kaj to pomeni za otrocka? posledice? okvare?
kaksne vrednosti titra so velike oz.da ze opozarjajo na nadaljne ukrepanje(pretoki,transfuzija otrocku)…
v kolikem času se recimo titri povecujejo?gre to bolj počasi…ali se pomembni dnevi? lahko sama naredim kaj proti temu=)?
se lahko mali pri transfuziji-cez popkovnico,okuzi s cim?
je mozno,da imam zaradi teh protiteles tezave z krvavitvijo sedaj?
najlepša hvala za odgovor!
lp
Spoštovana,
ko se v telesu pojavijo protitelesa proti kakšni od krvnih podskupin, ta ne izginejo, ampak ostanejo z nami vse življenje in nam praviloma niso nevarna. Nekatera od njih so lahko nevarna plodu, saj zelo dobro prehajajo posteljico (ker gre za majhne molekule) – a le v primeru, ko je očka dal plodu takšne značinosti krvničk (antigene), da jih mamin obrambni sistem spozna kot tujek – in jih zato želi uničiti. Zato se njihova koncentracija v nosečnosti (=titer) prične povečevati.
To, da so vam ugotovili protitelesa (enaka kot v prvi nosečnosti), torej ni nič nepričakovanega. In če je očka isti kot prvič, je tudi tveganje, da bi bila tokrat protitelesa čisto drugačna (in bistveno bolj agresivna) kot prvič, zelo majhno. Ni pa nemogoče, zato bodo (tako kot prvič) redno spremljali raven (titer) protiteles in ultrazvočno merili pretoke skozi velike žile pri plodu (da bi zgodaj odkrili morebitno slabokrvnost otroka).
Kaj lahko naredite vi? Pravzaprav zelo malo, le skrbite, da ne bi delali takšnih stvari, ki so povezane z večjim tveganjem za krvavitev oz. odstop posteljice (kakšna pretirana telesna aktivnost, stresi) – vsaka krvavitev pomeni, da prehajajo lahko plodove krvničke v vaš obtok in “provocirajo” vaš obrambni sistem, ki bo pospešeno tvoril obrambo – protitelesa.
Večinoma so nevarni titri, ki so nad 2000 – a tudi tu ni pravila. Protitelesa povzročijo razgradnjo rdečih krvničk pri plodu, ki lahko postane zelo slabokrven – drugih slabih stvari (zlasti prirojenih napak) pa ne morejo povzročiti.
Vaše težave s krvavitvijo po prvem porodu nimajo prav nič skupnega s protitelesi. Prav tako protitelesa niso razlog za krvavitev v tej nosečnosti – je pa krvavitev tista, ki jih lahko poveča. Kako hitro bo (oz. bi lahko) naraščal titer, pa je takole na daljavo nemogoče presoditi, to je bolj vprašanje za vašega ginekologa, ki vas spremlja v tej nosečnosti.
V kolikor bi plod zaradi anemije potreboval zdravljenje s transfuzijo (po vašem opisu je kaj takega bolj neverjetno), se kri za takšno transfuzijo testira dodatno in je tveganje za prenos kakšne okužbe zanemarljivo.
Upam, da sem odgovorila na vse, kar ste me vprašali….
Srečno,
pozdravljeni, najlepša hvala za odgovor… mene najbolj skrbi kaj je lahko otrocku… koliko so ta protitelesa agresivna že sedaj,četudi titer še ni vrtoglav(glede na to,da bo številka rasla..)… koliko “moči” porabi mali oz.njegova kri za obrambo teh mojih protiteles? kakšne so možnosti za poškodbo možganov? zavedam se, da mi 100procentno ne morate odgvorit,da je vsak primer zase,zanima me samo vase menje…
ja,partner je isti =) torej drzimo pesti,da bodo ostala tale “manj” agresivna protitelesa..
pretirano aktivna sedaj nisem,se keglovih vaj si ne upam izvajati,da slucajno ne bi spet od kje krvavela…sem na bolniski in res opravljam samo lazja gosp.dela, se na sprehod ne upam=)
od moje g. se nisem dobila odgovorov…(sedaj sem jo menjala in “ta nova” se mi zdi, da se ni bila prepricljiva glede teh protiteles…) ne me narobe razumet,je zelo ok in ji popolnoma zaupam, ampak sva bili res bolj osredotoceni na tale hematom… sicer je pa tako potrebno pocakati na krvne izvide in potem naprej…
smo zelo optimisticni =) sem pa firbcna =)))
najlepsa hvala za odgovore in vaš čas..
lepo zimsko popoldne vam zelim,
lp
Spoštovana,
protitelesa lahko škodijo le, če najdejo svojo tarčo – torej celice, na katere se zaradi njihovih značilnosti lahko vežejo in z vezavo povzročijo njihovo prezgodnje umiranje. Še tako visok titer protiteles v primeru ploda, ki ni v neskladju z mamo, ni nevaren in v nobenem primeru njihova tvorba ne “izmuči” ne mame ne otroka. Še zlasti niso protitelesa nevarna za možgane – nevarna je le huda slabokrvnost, ko je krvničk premalo za primerno oskrbo organov (tudi možganov) s kisikom.
Torej, z optimizmom naprej, uživajte v sončku naslednjih dni.
Pozdrav,
pozdravljena, zopet me skrbijo tale moja protitelesa …
titer se počasi povečuje..in redno hodim na merjenje pretokov… ki so povišani oz.povečani… otroček zgleda ok,pridno raste,organi zgledajo ok in je zlo živahen,vadi dihanje,odpira usta..ipd. sem v 27t in 5 dni..in teža je približno 1020g..
ker pa so pretoki zmeraj malo zvišani, je možnost da mi v parih dneh vzamejo kri..oz.otročku iz popkovnice, da preverijo če je slučajno slabokrven…
ker ima seveda vsak poseg tveganje-sicer sem optimistična pa vendar… kakšna je možnost preživetja 28tedenskih(dopolnjenih 28t) otročkov brez kakšnih okvar ipd.?
hvala za odgovor in resnično upam da nam uspe brez posegov pridit do vsaj 34t =))
lep pozdrav
Spoštovana,
če se otrok rodi v 28. tednu, je verjetnost, da bo odrasel v zdravega, zadovoljnega in normalno razvitega otroka vsaj 85%-na.
Preostalih 15% pa skriva tako povsem blage in rešljive težave – kot izjemoma tudi smrt zaradi zapletov ob zdravljenju bolezni zaradi nedonošenosti ali hude slabokrvnosti.
V 29. tednu je tveganje za kaj slabega še precej manjše…
Svetujem vam, da ste optimist in da verjamete, da boste v 99% tistih, pri katerih se tudi težja stanja dobro končajo.
Še najbolje pa bi bilo, če se o vsem, kar vas zanima, kar vas skrbi ali česar ne dojamete čisto dobro, pogovorite tako z ginekologom, ki vodi vašo nosečnost kot z enim od pediatrov v centru, kjer boste rodili. Če boste v Ljubljani, lahko poiščete tudi mene “v živo”.
Srečno, zdržite čim dlje “v enem kosu”,
pozdravljeni!
no,zadnji vaš odgovor sem prebrala šele sedaj,ko je ze vse za nami =)
skratka odločila sem se zapisati še “konec” zgodbe s telimi protitelesi…mogoče komu pride prav oz.če bo kdo kdaj na podobnem, da mu vlijem malo poguma =)
…zaradi slabokrvnosti ploda sta bili opravljeni dve intrauterini transfuziji, želeli smo narediti tudi tretjo a je bil ugotovljen zasoj rasti ploda in je bilo varneje da gre dete vn…tako smo v 33t dobili našo štručko… kljub temu da je kazalo na to,da bo po rojstvu potrebna izmenjalna transfuzija,potem ni bila potrebna… dete je bilo nekaj časa v varnih rokah zdravnikov in sester eint oddelka..sedaj pa smo končno doma =)
Dr.Kornhauser Cerar, najlepša hvala za vse vaše odgovore tukaj na forumu in vaš čas,ko sem še kot zelo zaskrbljena nosečnica prišla k vam po informacije. hvala za vaše vzpodbudne besede in vse mogoče razlage še potem ko je naše dete brcalo z inkubatorja =)
lep pozdrav!