zlomljena ključnica
Pozdravljeni!
Pred 4 dnevi sem rodila dečka, 3680g, 50 cm, celotna nosečnost brez posebnosti. Pri prvem otroku pred tremi leti le blag nateg brahialnega pleteža, po FTH danes ni videti razlike.
Ta porod se je začel z razpokom mehurja, mekonijska plodovnica, po treh urah rodila normalno. Med porodom je približno 3-4 min padel otrokov utrip na 70, ko sem spremenila položaj,je zrastel na 140 in tam ostal do konca poroda. Popkovnica je bila zavita okoli vratu, vendar je takoj zadihal. Apgar 9/10. Ugotovili so zlomljeno levo ključnico. Ima elastično mitelo.
Vprašanja:
Na RTG je viden zlom z blago dislokacijo. Koliko časa se celi, kdaj lahko polno uporablja ramo (oblačenje je rahla težava). Uporaba slinga ali nosilne vreče/štorklje dovoljena?
Statistična možnost, da je upad utipa pustil posledice na CŽS (vem, da je bolj akademsko vprašanje)?
Hvala in lep pozdrav.
Sonček
Spoštovana Sonček,
“zlom” ključnice je ena najbolj pogostih poškodb med porodom. Nastane v času iztisa ramen, ki se “zapognejo” navzpred, da lahko preidejo ožino mamine porodne poti. Pri tem se mehka ključnica lahko nalomi – rečemo da podobno kot mehka veja in zato ne gre za pravi zlom. Pokostnica, ki jo prekriva, ostane neprekinjena, a na notranji strani oteče, ta oteklina v nekaj dneh otrdi – in “imobilizira” hrustančasto kost pod njo.
Verjetno je ta predel boleč v prvih dneh (sklepamo po obnašanju novorojenčka) – kasneje pa med oblačenjem, slačenjem, tipanjem, gibanjem rokice na tej strani dojenčki z zlomljeno ključnico ne dajejo vtisa, da jih ta nevšečnost še kaj moti.
“Zdravljenje” takega “periostalnega” zloma ključnice v bistvu sploh ni potrebno – torej nobeno zavezovanje, opornice ne bodo koristile (prej škodile, ker otrok mora uporabljati roko, se vse skupaj tudi bolje celi). Prav tako tudi “diagnostika” z rentgenskim slikanjem ni potrebna. No, resda, tudi škodi ne prav veliko.
Da se ključnica povsem “zaceli” (torej da se neha tipati odebelina na njej, kot nekakšnja češnja), traja nekaj tednov ali mesecev. In tudi v tem času ni nobene omejitve za vse sodobne pripomočke za nošenje dojenčka.
Da bi padec utripa med porodom naredil kakšno škodo možgančkom – zelo malo verjetno, saj je bila ocena po Apgarjevi (9, 10) za slovensko poprečje zelo visoka.
Torej, odmislite skrbi in uživajte.
Pozdravljeni,
bom kar tukaj vprašala. Pred dobrimi sedmimi tedni sem rodila precej veliko dojenčico, uporabiti so morali vakuum. Med porodom je prišlo do zloma ključnice leve roke, sum pa je (bil) tudi na blago parezo iste roke. Roko sicer normalno premika. Domači sicer opazimo razliko z desno, a je minimalna.
Kravice je do sedaj lepo pasla. Danes pa sem opazila, da se hoče z rokami že nekoliko odrinit od podlage. Ker pa v levi (poškodovani roki) očitno nima toliko moči, se s to roko ne more odrinit tako kot z desno, zato večkrat pade na bok, torej na levo stran.
Sedaj me precej skrbi, da bo zaradi zloma ključnice slabše napredovala… Roko masiramo in pazimo, da ne visi. Ali se bo to uredilo? Kako sicer napredujejo dojenčki s tako poškodbo?
Najlepša hvala za odgovor!
Nina
Draga Nina,
zlom ključnice je pogosta porodna poškodba pri nadstandardno velikih novorojenčkih. Nastane ob porajanju preširokih ramic, ki se morajo zložiti “v gubo” – pri tem pa se ključnica prepogne. Ker je v glavnem hrustančasta, ne gre za takšen zlom, kot si ga predstavljamo pri odraslih in se zelo hitro zaceli brez kakršnih koli posledic.
Ko nastane, seveda novorojenčka boli – sledi obdobje otekline pokostnice, ki se tiplje sprva kot pokanje pod prstmi ob tipanju na mestu upognitve, potem kot mehka okrogla oteklinica velikosti češnje, ki postaja vse trša in se manjša. Izgine večinoma okrog 3 meseca starosti. Boleč naj bi bil takšen “zlom” predvsem v prvih dneh po rojstvu, kasneje ne – in ni nobene potrebe, da to roko vi varujete.
Zlomu je pogosto pridružen tudi “nateg” živčnega pleteža (brahialnega), ki oživčuje zgodnjo okončino – in se kaže z zmanjšano gibljivostjo rokice, ki je lahko ob težjih primerih posvem ohlapna. Kot pišete pa pri vašem novorojenčku ni šlo za to stopnjo – in je povsem mogoče, da je bila zmanjšana gibljivost le posledica bolečnosti zloma – in s tem zaščitniškim “mirovanjem”.
Nagibanje na eno stran ob pasenju kravic bi lahko bilo povezano z manjšo močjo na strani zloma – bodisi zaradi “počivanja” te strani ob bolečnosti ali manjše moči ob nategu živčnih vlaken.
Vsekakor je pravi naslov za te težave pediater, ki bo dojenčico “videl v živo” in preveril njeno gibanje. Ali še bolje – nevrofizioterapevtka, ki vam bo tudi pokazala pravilno rokovanje ob težavah, ki jih navajate in v tej starosti otroka. To, kar so vas učili v porodnišnici, je že mimo….
Pozdrav,
Spoštovani,
mene pa tudi skrbi padec utripa med porodom. Pred samim zaključkom poroda je bi srčni utrip otroka okrog 60. To je trajalo kar nekaj časa, preden je babica izklopila monitor in rekla: rodili bomo. Kasneje so pri otroku ugotovili neodzivne TEOAE in visok prag sluha 70-80 db. Zdravnik ORL je povedal, da upa, da je za to kriva “samo tekočina v sred. ušesu” in da ni kriv porod, da možgani ne bi dobili dovolj kisika.
Zato me zanima približna ocena, kje je meja pri srčnem utripu, da otrok dobi premalo kisika in koliko časa lahko to traja?
Ocena po aspargarju je bila 9/9 – 1 točka je bila le za videz – otrok je bil precej modrikast…
Zanima me še ali se pomanjkanje kisika pokaže običajno pri okvari sluha?
Otrok se do sedaj kar normalno razvija. Sicer drži nekoliko glavico nazaj, vendar ni tako hudo, da bi nas pod hitro napotili v razvojno oz. še čakamo, da pridemo na vrsto pod “redno” napotitvijo, kar pa traja precej mesecev…
Zato se mi postavlja vprašanje ali lahko pomanjkanje kisika prizadene samo tisti del možganov, ki so odgovorni za sluh? Kako pogosto se to dogaja? Upamo namreč, da bo ostalo pri otroku v mejah normale.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Spoštovana,
srčni utrip ploda med porodom zelo niha – kar vrednotimo kot dobro prilagajanje ploda na stres poroda, variabilnost. Le v primeru, ko gre za dolgo obdobje nižjega srčnega utripa (ne minuto ali dve, ampak nekaj, celo več kot deset minut), ki se ne popravi, je lahko znak za dušenje otroka v maternici.
Frekvenca utripa v vašem primeru je pomenila prav to, kar vam je povedala babica – da je porod v fazi iztisa… Nižji srčni utrip je “fiziološka” prilagoditev organizma, kot npr. pri potapljanju.
Kakšno pomembnejše pomanjkanje kisika med vašim porodom izključuje tudi visoka ocena po Apgarjevi (9) – redko kateri novorojenček v ljubljanski porodnišnici dobi 10, saj imajo vsi vsaj malo modre roke in noge…
Glede TEOAE (sluh je bil verjetno sedaj že ponovno ocenjen, verjetno je normalen) se povsem strinjam z ORL – slabša odzivnost je posledica težav v prevajanju, ne pa okvare.
Pomanjkanje kisika med porodom nikoli ne prizadane posamznih centrov, praviloma gre za “globalno” okvaro, ki pa je lahko seveda stopenjsko zelo različna. In velika večina (98%) je na srečo blagih, ki ne puščajo posledic.
Pozdrav,