Enterovirusin in oemjitev obiskov
Pozdravljeni!
Ker delate v tej ustanovi, a bi prosim napisali točno zaradi katerih virusov (oz. bolezni) je trenutno omejitev obiskov v lj. porodnišnici? In kakšne je potek teh bolezni pri novorojenčkih? Ali je v tej porodnišnici že prišlo do izbruha zaradi teh virusov ali je to zgolj previdnostni ukrep?
Hvala!
Spoštovani,
žal zaradi odsotnosti močno zamujam z odgovorom, pa vseeno…
Glede na podatke o močno povečani pojavnosti enterovirusnih okužb v Sloveniji (tako glede števila sprejemov otrok na ljubljansko Infekcijsko kliniko – otroci so bili sprejeti zaradi trebušnih težav – bruhanja, driske ter znakov “centralnega” draženja – torej z znaki za meniningitis oz. encefalitis, kot tudi podatkov iz laboratorijev, kjer so zaznali veliko povečanje pozitivnih izolatov na enega od virusov iz skupine enterovirusi, do mojega odhoda tipizacija še ni bila dokončana) smo se v ljubljanski porodnišnici po posvetu z infektologi in mikrobiologi odločili, da raje ukrepamo z omejitvijo obiskov prej, preden bi zbolel kakšen od novorojenčkov. Saj veste, ob “uradni razglasitvi epidemije” je lahko za marsikaj/koga prepozno.
Enterovirusi lahko pri povsem zdravih, donošenih novorojenčkih (še veliko bolj pogosto pa pri prezgodaj rojenih) privedejo do bolezenskih znakov, med njimi otroka najbolj ogrožajo dihalni premori (novorojenček kar preneha dihati) ali znaki vnetja pljuč, prebavil, tudi srčne mišice (določeni podtipi), in to praviloma hkrati pri večjem številu otrok. O taki bolnišnični epidemiji, ki jo praviloma v okolje porodnišnice “zanese” kdo od obiskovalcev (najbolj “nevarni” so otroci, ki jih v naši porodnišnici v času obiskov kar “mrgoli”, pa ne gre za sorojence novorojenčkov, pač pa za otroke “prijateljic”, ki gredo obiskat svoje znanke, sveže pečene mame), obstaja veliko poročil v literaturi, pred več kot desetletjem smo se z manjšim izbruhom enteroviroz borili tudi v Ljubljani. Lani jeseni je do manjše epidemije med zdravimi novorojenčki prišlo tudi v eni od zagrebških porodnišnic – skoraj mesec dni je trajalo, da so epidemijo omejili – in medtem preusmerili večino porodnic v druge zagrebške porodnišnice.
Torej smo se v Ljubljani v petek, 19. junija na hitro odločili za omejitev obiskov (na očete oz. partnerje) iz povsem preventivnih razlogov. Kolikor vem, pri nobenem od “naših” novorojenčkov okužba z virusi iz te skupine ni bila potrjena.
Če je kaj novega (od današnjega večera sem v Ljubljani, od 1. 7. tudi v službi), bom odgovor seveda dopolnila.
Pozdrav,
Pozdravljena,
ko ste že ravno pri obiskih, omejili bi jih lahko čez celo leto, ker so nekateri obiski naravnost katastrofalni. Pridejo v celih hordah in kar naenkrat je v sobi hkrati 30 ljudi, če zraven ne štejemo še tiste, ki grejo še na”en kafe”.
Sva s sinetom ležala v porodnišnici en teden, če bi bila še dan dlje bi odšla lahko na Polje. Sama sem obiske prepovedala in si želela le moža in svoje otroke, ki so že najstniki. Ure od treh do šestih so bile prave ure groze, včasih sem se komaj prebila iz postelje do WC-ja. POleg vseh teh pogledov se valjaš v postelji vsa izmučena v neki spalni srajci, zraven dojiš, previjaš, včasih vsa krvava vstajaš iz postelje, medtem ko vate bulji sto pogledov. Nobene zasebnosti! Da o slabem zraku in prepihu, ki ga ustvarjajo taki obiskovalci ne govorim. Nobene uvidevnosti do mamic in novorojenčkov!
Včasih sem si prav zaželela malo policijskega režima na oddelku. Saj so se sestre trudile dopovedati ljudem, naj bodo malo bolj človeški in prestavijo obiske na domače okolje, pa jih kar nekako niso hoteli slišati. Res groza.
Pred 17 leti sem rodila v brežiški porodnišnici, kjer je bil zunanji svet na oddelku strogo prepovedan, še novorojenčke so obiskovalcem kazali kar čez okence. Ne vem kako je sedaj s tem, vendar mi je tak režim kar odgovarjal. Včasih je tako, da težko prepoveš žlahti obiske, ker potem grozno zamerijo in je lažje “zvrniti krivdo” na porodnišnico, rekoč, žal, ne pustijo, boste že doma videli otročka.
Ne zamerite, ker sem čisto zgrešila temo, želela sem le opozoriti na nesmiselnost preštevilčnih obiskov, s katerimi, globoko verjamem, ste seznanjeni vsi zaposleni v Lj. porodnišnici .
Lep pozdrav in uspešno v življenju še naprej.
Draga Nini,
hvala za vaše mnenje. Priznam, da se kar strinjam z njim. Na obisk k porodnici naj bi prišla le ožja družina – partner (ki je in bo stal sveži mami ob strani tudi doma), sorojenci (da se privadijo na “konkurenco”), tudi babica, dedek (ki so po mojih izkušnjah “kratki”, uvidevni in nemoteči). Vsi možni firbci niso v korist nikomur. Še manj prinašanje gigantskih plišastih igrač.
Večina naših porodnic odobrava trenutno omejitev obiskov. Kar nam daje misliti. Sama se navdušujem za možnost, da bi vsaka porodnica ob porodu dobila “kartico”, ki bi omogočila obisk eni osebi hkrati. Torej po njeni izbiri – mož, partner, mama, tašča, prijateljica, svakinja… Vsem ostalim (ki jih večina niti ne pričakuje in si jih v času “krvavih oči – in še česa” ne želi), pa bi bil vstop in “ritualno” obiskovanje omejeno.
In še razveseljiv podatek – kljub temu, da je enteroviroz še vedno veliko, ni doslej noben novorojenček pri nas zbolel.
Pozdrav,
Draga Mmimi,
verjamem, da je ločitev od otrok, ki čakajo na mamo in bratca / sestrico doma, zelo stresna in naporna.
In se zavedam, da je ukrep omejitve obiskov za nekatere obiskovalce res krivičen – zlasti za svojce nosečnic, ki so dolge tedne “vezane” na posteljo na oddelku za patološko nosečnost zaradi grozečega prezgodnjega poroda ter za svojce (zlasti otroke) mam, ki imajo svoje drobižke na naši intenzivni.
Žal epidemija ne pojenja – ob zadnjem koncu tedna se je zbolevnost celo povečala in to predvsem v skupini najmlajših dojenčkov (starih do 1 meseca). Zato omejitev obiskov ostaja – in bo glede na izkušnje dosedanjih epidemij tako še vsaj nekaj tednov.
Vem, da je dajati nasvete “na papirju” težko. In da so besede, ki se zdijo nekaterim smiselne in uporabne, povsem zgrešene in morda celo žaljive za druge. A bi vseeno razmislila, če bi za eno popoldne (ali konec tedna, če vožnja do doma traja dlje) prepustila “najmlajšega” v “varstvo” ekipi z intenzivne, sama pa bi se 150%-no posvetila tistim otrokom, ki čakajo doma. To seveda velja le, če ste že rodili.
Še bolje bi bilo, če bi se o stiski pogovorila z zdravni-kom/-co, ki skrbi za vas oziroma za vašega malčka. Morda bi skupaj našli še kakšno drugačno rešitev.
Pozdrav,
Spoštovana,
razumem vašo stisko, zato res svetujem, da “potožite” sestri ali zdravniku. Če so “domači” otroci zdravi, se v primerih, kot je vaš, vedno da narediti kakšno izjemo, da vas vseeno vidijo in obiščejo. Omejitev je namenjena zmanjšanju množice obiskovalcev (ki jih porodnice ali nosečnice včasih sploh ne pričakujejo in se jih ne veselijo), ne pa posameznikom.
Srečno, držim pesti, da bo vse v redu,
Živjo
Tudi jaz se pridružujem vašemu mnenju, da se omeji obiske s kartico na oddelku porodnic. V bolnici je večina tri dni, mogoče katera kakšen dan več zaradi zlatenice.
Toliko pa že lahko potrpimo, da ne vidimo cele žlahte, ampak samo moža.
Ko sem drugič rodila v Celju v času prav tako razširjenih viroz so v Celju prepovedali obisk tudi bratcem in sestricam dojenčkov.Najprej sem bila žalostna, ampak mi je sestra kar zabrusila, da je to dobro za mojega otroka in ne za njih in da pač naj potrpim. In sem se kar hitro strinjala, ko mi je povedala, kaj se lahko zgodi dojenčku, če zboli.
Smo se pač znašli. Ko sta prišla mož in sin, je šel mož k novorojenčici, jaz pa s sinom v skupno čakalnico, kjer sva se crkljala. Tri dni je hitro minilo in ni bilo tako hudo.
Meni je bilo zelo všeč, da je bil mor. Pri cimri je bil samo mož in prav tako pri meni. Bil je tak ljubi mir:))
Pred leti v LJ, ko sem rodila sina pa katastrofa. Enkrat sem naštela 10 ljudi pri eni cimri, pri drugi pa pet. Obe cimri je to motilo in sta prosili, da ne hodijo,a mpak ni nihče upošteval. Res bi bilo fino, da se prepove obiske strani porodnišnice, ker edino to bi zaleglo.