Multicisticna ledvicka
Spostovani,
pri morfologiji je bila pri plodu ugotovljena leva multicisticna ledvicka. Receno mi je bilo, da moramo pocakati do poroda, da se bo videla dejanska situacija.sedaj sem noseca 32 tednov in pred nekaj dnevi se je na ultrazvoku videlo, da je ledvicka ze prbl. 10x vecja od desne- normalne in ginekologinja mi je rekla, da jo bo verjetno treba odstraniti (leva 61,8 cm3, desna 6,4 cm3).
Zanima me, kaksne so vase izkusnje na tem podrocju, groza me je namrec, da bi moral biti ze novorojencek operiran ali se ta odstranitev opravi kasneje? Prej, ko je bil problem ugotovljen, mi je bilo receno, da bo ledvicka verjetno zmanjsano pa vendar delno opravljala svojo nalogo. V kaksnem primeru se ledvicko mora operativno odstraniti in do katere mere se jo lahko pusti tam, kjer je? Verjetno upam zaman, da se bo po rojstvu stanje vsaj malo popravilo?
Najlepsa hvala.
Spoštovana,
diagnoza “multicistična ledvica” kaže na zaporo v odtoku seča iz ledvice – ker ta ne more odtekati, zastaja v votlih delih (najprej se razširi ledvični meh, potem zbiralca in ostali votli deli – dokler ne ostane zelo malo delujočega ledvičnega tkiva in je ledvica ob pregledu z UZ videti kot skupek večjih in manjših votlinic – cist). Ob ugotovitvi tako spremenjene ledvice pri plodu vedno čakamo do termina – predčasna prekinitev nosečnosti ne bi “rešila” ledvičke, novorojenček pa bi bil ogrožen zaradi nezrelosti drugih organov. Dokler se ledvička veča, je to znak, da še deluje – in ker je trebušček ploda in novorojenčka zelo raztegljiv, to povečanje ledvice ne vpliva škodljivo na okolna tkiva in organe. Ko se začne zmanjševati, je to kazalec, da gre tudi njeno delovanje h kraju.
Kaj se dogaja po rojstvu, je težko napovedati s 100%-no zanesljivostjo. Večinoma se naredi ponovni UZ pregled (ne nujno v prvih urah po rojstvu), novorojenčka se opazuje glede izločanja urina (tako glede količine kot načina samega uriniranja – v curku, po kapljicah). Kar takoj ga nikoli ne “napademo s skalpelom”.
Ko je jasno, kakšna je funkcija ledvice in kakšna je vrsta motnje (lahko traja nekaj tednov ali celo mesecev, vključene so različne preiskave – zlasti mikcijska cistoureterografija – MCUG, tudi sekvenčna scintigrafija ledvic ipd.), se odloči glede “njene usode”. Odločitev je predvsem v rokah pediatrov – nefrologov, ki se s tem področjem medicine ciljano ukvarjajo in ponovijo UZ pregled ter opravijo zgoraj navedene preiskave (v Ljubljani je to na Nefrološkem oddelku Pediatrične klinike, zaenkrat še na Ul. Stare pravde – pod Gradom). In ki včasih v konzilij pritegnejo tudi urološke kirurge, zlasti profesorja Tršinarja. Odstranitev ledvice je potrebna le v primeru, ko ima otrok zaradi njene slabše prekrvljenosti visok krvni tlak ali v primeru, ko njena velikost povzroči moteno delovanje druge ledvice ali črevesja.
Vsako leto se v Ljubljani srečamo z vsaj 10 primeri prirojene napake, kot so jo odkrili pri vašem otroku – torej imajo nefrologi v Sloveniji veliko izkušenj, kdaj, kaj in kako ukrepati. Zato kar optimistično glejte v prihodnost in se veselite novega družinskega člana.
Pozdrav,