urgentna inkontinenca
Pozdravljeni
Sestri so pred časom diagnosticirali urgentno inkontinenco. Malce sem se pozanimala in nekje zasledila, da naj bi bila to povečana aktivnost mehurja, ki naj bi se zdravila kombinirano z zdravili in s treningom mehurja. Kako naj bi potekal takšen trening,? Sama si namreč težko predstavljam, da bi človek zadrževal vodo, če pa nima velike kontrole nad uriniranjem, saj mu urin skozi uhaja oziroma ga težko uravnava? Prosila bi vas, če mi lahko malce pomagate z nasveti oziroma obrazložitvijo, kako se takšne vaje izvajajo.
Hvala in lep pozdrav
Tea
Spoštovani,
Trening mišic medeničnega dan se priporoča za vzdrževanje njihove optimalne funkcije in kot glavna intervencija za zdravljenje različnih disfunkcij medeničnega dna.Uspeh treninga teh mišic je seveda odvisen od tega ali oseba zna oziroma zmore pravilno kontrahirati mišice medeničnega dna.Raziskave so pokazale, da ženske pri prvi obravnavi mišic medeničnega dan ne kontrahira pravilno, kljub izčrpnim individualnim navodilom s starni strokovnjaka. Seveda je potrebno veliko truda , ki ga mora posameznik vložiti za dosego cilja. Program aktivnosti pri trenungu niso samo vaje, obsega vrsta tehnik, ki se jih oseba ob podpori strokovnjka nauči zavedanja medeničnega dna.Za izboljšanje vzdržnosti mišic medeničnega dna so na voljo pripomočki, kot so medenične uteži, edukator in naprave, ki stimulirajo mišice. Priporočam nadaljno obravna pri specialistu uroginekologu.
lep pozdrav.
Pozdravljeni Tea!
Urgentna inkontinenca in povečana aktivnost mehurja sta dve različni, vendar zelo podobni diagnozi, ki se zdravita na enak način. Pri urgentni inkontinenci nam namreč voda nehotno uide na poti, tudi do stranišča, ob poslušanju tekoče vode ali delu z mrzlo vodo. O povečani aktivnosti mehurja govorimo takrat, kadar se mišica sečnega mehurja krči tudi takrat, ko bi mehur moral shranjevati urin in lahko vodi tudi v urgentno urinsko inkontinenco. Verjam, da si ne znate predstavljati kako urin zadržati, če to ni mogoče, pa vendar se to da, če le imamo močno voljo, kajti vse to sem jaz doživela na svoji lastni koži. Trening mehurja pa se izvaja tako, da z zadrževanjem urina podaljšujemo čas uriniranja, tako, da nekako pridemo na časovni razmik med enim in drugim uriniranjem nekje na tri do štiri ure. Mehur se da strenirati nekje v dveh do treh tednih, če smo zelo pridne in doslednje. Seveda ob tem potrebujemo veliko lastne volje in lastnega interesa do sebe, da se rešimo inkontinence, kajti včasih je lahko zdravljenje dolgotrajno. Za zdravljenje urgentne urinske inkontinence pa poleg treninga mehurja zdravniki predpišejo tudi zdravila, ki umirjajo mehur. Res pa je, da imajo lahko ta zdravila močne stranske učinke kot so zamegljen vid in suha usta, zato si je potrebno dobro prebrati priložena navodila in se morebiti še enkrat posvetovati z zdravnikom. Pri zdravljenju urgentne urinske inkontinence, prav tako pri zdravljenju čezmerne aktivnosti mehurja se priporoča tudi dieta. Izogibati se namreč moramo pitju kave in kakava, ki sta naravna diuretika ter pitju gaziranih pijač, prav tako alkohola. Odpovedati se je potrebno čokoladi in močnim začimbam, česnu, čebuli ter hrani kot sta kislo zelje in kisla repa, kajti vse to namreč vpliva dražeče na mehur. Paziti pa moramo tudi, da nas ne zebe v noge – pomembno je, da so vedno tople!
Vaši sestri želim, da ne obupa in da zbere veliko močne volje pri zdravljenu inkontinence.
Z lepimi pozdravi
Lorena Meglič, predsednica Društva Mena Maribor
Tel.: 02/320 20 75; 040 462 029