treningi
Lepo pozdravljeni
Ko človek takole bere in spremlja dogajanje se prav zamisli, kako lahko škoduje samemu sebi, pa čeprav se tega najbolj sam ne zaveda. Kakorkoli že, da ne bom preveč zafilozofirala, bom kar prešla k mojemu vprašanju.
Prijatelj mi je ravno včeraj pripovedoval o športu s katerim se je ravno pred kratkim pričel ukvarjati. In beseda je dala besedo, tko da sva kmalu prešla na debato o različnih športih in vplivu, ki jih imajo na nas. Zmotila me je pripomba, češ da naj bi oksidativni stres nastajal pri anaerobnem treningu, medtem, ko naj bi ga z aerobnimi treningi reducirali. Sedaj me pa zanima, ali je to res ali ne.
Kateri so torej športi ali pa treningi, ki naj bi reducirali oksidacijo telesa in kateri so tisti, ki naj bi jo jačali?
najlepša hvala za odgovor
Ana
Ana pozdravljena,
za cim bolj pravilen odgovor sem prosila za pomoc znanega specialista za intenzivne treninge vrhunskih sportnikov, ki izkoriscajo aerobni in anaerobni metabolizem za dosego maximalnih rezultatov.
Najprej:
– aerobni in anaerobni metabolizem se nikakor ne izkljucujeta in sta med seboj zelo povezana, tako da ne moremo reci, da oksidativni stres lahko nastaja v eni ali drugi obliki.
Zato je najbolj optimalen sport ali trening v fitnesu A POD KONTROLO vaditelja! Da te gleda in kontrolira intenziteto in trajanje! Vsi ostali sporti povzrocajo oksidativni stres, zato moramo uzivati antioksidante, da ga imamo “pod kontrolo”.
Oksidativni stres je za sportnika v bistvu stimulans. Bolj ko trenira, bolj se visa njegova meja/prag za nastajanje oksidativnega stresa. Pravilo je, da je oksidativni stres za sportnika pozitiven takrat, ko se sportnik kontrolirano izpostavlja fizicnim in psihicnim stresom (naporom). tako se mu z vsakim novim naporom, dviguje prag za oksidativni stres. In tako visa svojo vzdrzljivost, moc, trajanje,…. Vkljucena sta oba procesa, aerobni in anaerobni, saj se to dogaja v nekaj stotinkah sekunde, ki jih tezko kontroliramo ali locujemo.
Torej: katerikoli sport je zdrav v pametnih okvirih glede na nase sposobnosti in starost! Ce pa pretiravamo, moramo vedeti zakaj in takrat moramo upostevati, da nastaja vecje stevilo prostih radikalov, ali prihaja do povisane oksidacije (oksidat.stresa).
Ce bo se kaj, bomo poskusali poiskati pravi odgovor,
pa lep sportni vikend
m