Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Vprašanja

Vprašanja

Spoštovana,

imamo 6 tednov starega sinka, rojenega s 35. tedni in 2.300 kg. Pri petih tednih je tehtal že 3.850 kg, ker je eno veliko papalo, kot pravi očka. Sinek tudi drugače lepo napreduje,nevrološko je zaenkrat bp, čeprav smo ga celo nosečnost zastrupljali z vasofleksom in concorjem, torej me rahlo skrbi, kaj se bo še pokazalo v prihodnosti, kar je mogoče danes skrito.

Moja vprašanja pa so morda skoraj banalna.

1. Katero kremice, če sploh, smem uporabljati za tako majhnega dojenčka? Za obraz, telo, so dovoljene kreme z zaščitnim faktorjem proti UV žarkom? Trenutno se kremam izogibam, ker jih velika večina vsebuje alkohol in množico meni neznanih kemičnih substanc. Ker pa je sonce močno, opažam, da se ga na lička prime tudi čez strehico vozička, čeprav sva zunaj največ do 11.30 ure in obvezno po 16. So dovoljena razna masažna olja za dojenčke? Kaj torej priporočate?

2. Do katerega meseca odsvetujete ležanje oz. spanje na trebuščku? Opažam, da mu taka poza ugaja, še posebej kadar ga črviči in se na trebuščku povsem umiri.

3. V kakšni meri lahko veter škodi mali glavici? Sama ga pokrivam bolj zaradi sonca, ker ima očkovo frizuro, torej bolj malo las, tašča pa bi mu ob vsakem pišu sapice tlačila kapo na glavo, zaradi ušesk. Kje je torej meja? Ne bi ga rada zavijala v vato, ker se mi zdi, da je otrok potem še bolj bolehen, niti ne bi rada pretiravala in ga izpostavljala po nepotrebnem. Je pa res težko ob tako spremenljivem vremenu najti pravo mero.

4. Kakšno je vaše mnenje o instant Hippovih čajih v granulatih? Sinku ga dodajamo že od 14. dneva, ker mu olajša krčke, in sicer, čaj iz komarčka.
Vendar pa vsebujejo ogljikove hidrate, kar me malo moti. Kaj menite o tem?

Za odgovore se najlepše zahvaljujem in vam želim še veliko volje in uspehov, tako pri delu, kot v življenju nasploh.

Svet je z vami bogatejši.

Spoštovana mami958,

hmm, kar trde orehe ste mi ponudili, saj se pri odgovorih ne morem sklicevati na znanost ali poglobljene klinične študije. Le na izkušnje se lahko oprem – izkušnje naših medicinskih sester, ki negujejo naše novorojenčke, lastne izkušnje nege dveh sinov (ah, kje je že to), izkušnje mam iz ambulante.

Kar se tiče kremic in losionov, je dobrega marsikaj, cena ni bistvena za kakovost. Po zdravi pameti bi rekla, da izbirajte kreme, ki niso preveč mastne (da se koža po njih kar sveti), ki ne dišijo pretirano in ki nimajo predolgega roka trajanja. Sama sem prisegala na kremo Penaten Be-be (v rožnati škatlici, še vedno jih kupujem v Muellerjevih centrih, a tokrat zase… – za mojo občutljivo kožo se bolje obnesejo kot ekstradrage kreme). Kreme za sončenje s faktorjem – nekateri so sicer proti, jaz pa sodim, da koža rabi zaščito (saj ne more biti otrok skrit pred sončnimi žarki, če hoče uživati v naravi). Izbrala bi spet tako kremo, ki je čim bolj sveža, morda bi se posvetovala v lekarni.

Ležanje na trebuščku se odsvetuje predvsem v času, ko se otrok še ne obrača sam v postelji – torej nekje do 3., 4. meseca. Pa še to velja bolj za čas, ko “ni nadzora”, torej ko tudi vi spite oziroma ko je otrokov spanec najglobji.

Veter (če ni ravno burja s hitrostjo 80 km/h) ni škodljiv, škodi le, če je glavica mokra ali če je zunaj hladno – in na ta način otrok izgublja veliko toplote preko glave. Kape v vročini pa so čista groza… In naj poudarim – vnetja ušes ali prehlada se ne dobi zaradi vetra, mraza, dežja, ampak zaradi virusov, ki jih staknemo s kapo na glavi ali brez. (No, tudi jaz poslušam od starejših, kako pomembna je kapa v mrazu…) Če boste prisluhnili svojemu notranjemu glasu in se odločili po svoje, bo ravno prav.

Hippov (ali kateri koli) granulat za čaj? Zakaj pa ne, pa čeprav je za žejo dovolj tudi voda, a je žal redkokateri dojenčki cenijo. Dodatek ogljikovih hidratov v njem je zanesljivo manj škodljiv, kot če dodajate v domači čaj (iz najboljših zelišč) bel (ali rjavi) sladkor.

Hvala za lepe želje – pa čeprav moji domači trdijo, da je svet z menoj predvsem težji…

Srečno, uživajte in čim prej počofotajte kaj v morju ali jezeru,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hval najlepša za vaše nadvse cenjene odgovore.

Ravno to sem želela. Vaše osebno mnenje na podlagi lastnih dolgoletnih izkušenj.

Kar se čajčkov tiče, jih res nikoli nisem sladkala, ker pa so ti hippovi tako pripočni, smo presedlali na njih. Sodobni človek je pač razvajen. Naredim čisto lahkega, le toliko, da se obarva in da ima voda okus. Moj otrok je že iz trebuha sladkosneden.

Ste me pa ob vaši zadnji lepi želji spomnili na letošnje poletje in z njim na dopust. Preživljali ga bomo pri očku v Črni gori, že sedaj pa imam kup vprašanj. Šli bi avgusta, takrat bo naš škrat star štiri mesece. Minus pet tednov seveda. Je zanj primeren avionski prevoz? Z avtom me ne mika, ker sama vožnja traja devet ur, pa še postanki, z letalom pridemo pa v slabi uri.

Moji največji strahovi pa so povezani z zdravjem. Kaj če nepričakovano zboli? Na kaj moram biti pripravljenja oz. kakšno lekarno naj odnesem s seboj, da ne bo potem nepotrebne panike? Vem kakšni so zdravstveni domovi v Čg, sem jih videla, ne vem, če bi v nuji sploh lahko prišla do primernega pediatra.

Res je potrebno iti malo po svetu, da znaš ceniti, kar imaš doma.

Pot z letalom je zanesljivo priporočljivejša kot “cijazenje” z avtom v vročini. Praviloma jo dojenčki dobro prenašajo, če le nimajo kakšnega prehlada. Ob slednjem imajo lahko hude bolečine v ušesih in res pretresljivo jokajo. Zato naj vam pediater za na pot pripravi kakšne kapljice za nos (npr. Operil P), ki bi jih dali kakšne pol ure pred vzletom v primeru, da bi malček imel zamašen nos. Med vzletom in pristankom – če seveda ne bo spal – pa je najbolje, da mu daste čaj po dudi – s tem bo cmokal in sam poskrbel, da bo ostala Evstahijeva cev odprta in v votlini srednjega ušesa ne bo prišlo do podtlaka.

Črna Gora že dolgo ni “na koncu” sveta. Morda zdravstveni domovi res niso videti čisto iz škatlice, sem pa prepričana, da je vsaj v turističnih krajih ob morju bolje. Raven pediatrije pa je le malce slabša kot pri nas. Torej tudi s te strani ni strahu, da bi se kaj hudega dogajalo. Imejte pa s seboj vseeno najnujnejše – nekaj za zbijanje vročine (najbolje svečke), oralno rehidracijsko sol (za primer driske), tudi kakšne antibiotične kapljice za oči (npr. Ciloxan) in krema proti alergiji (npr. po komarjevem piku) ne bi bile odveč. Pa krema za sončenje in repelent (proti komarjem, teh je povsod dosti). Zelo pazljivi morate biti le pri pripravi mleka (vedno uporabite zaprto ustekleničeno vodo ali pa jo prekuhajte) in ne pozabite na pogosto umivanje rok, zlasti pred hranjenjem. Morje, plaža – to pa otroci zelo dobro prenašajo, tudi bivši nedonošenčki. Pa še starši na dopustu kar vzcvetijo, kar zelo blagodejno deluje na dojenčke.

Torej, začnite s “pripravami”, misel na morje in lenarjenje vedno prija…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Res lepa hvala za vašo dobro voljo.

Imela bi le še eno vprašanje, ki se tiče sesanja prstka.
Sodelavkina trimesečna hči je začela sesati palček, dude pa ne mara. Kaj storiti? Je to sploh možno preprečiti?

Še naprej veliko dobre volje in lep dan vam želim. Danes ni tako peklensko soparen kot včeraj. Pa še vetrček… Super za na kolo!

Sesanje prstka ni več tako sporno kot je bilo nekoč. In če dete ne mara dude, jo bo težko prepričati, da se ne bi tolažila drugače. Večinoma pa dojenčki to sesanje kljub temu opustijo že do 1. leta.

Če sodelavko to sesanje res moti, je seveda kup načinov, da sesanje prepreči – od rokavičk, “podaljšanih” rokavčkov majčk, pa do namakanja ali mazanja palčka z za otroka sicer neškodljivimi raztopinami ali kremicami, ki pa imajo zoprn okus.

Me veseli, da dan ni soparen in je prijeten za kolesarjenje. Žal v dežurstvu in ob (pre)zasedeni intenzivni ta konec tedna tega ne bom opazila… Me bodo pa vsaj domači manj pogrešali.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close