šport
Pozdravljen-a/i,
ja, prevec fizicnih obremenitev – torej veliko sportanja, resnicno povzroca visji oksidativni stres. Meritve ze dolgo kazejo, da sportniki ‘trpijo” za vecjim oksidativnim stresom (hipoksijo tudi lahko recemo) kot nesportniki.
VENDAR je oksidatavni stres dogodek na celicni ravni in predstavlja bioloske procese, rusenje metabolnih procesov zaradi prevec prostih kisikovih radikalov in premalo ATP – molekul.Dolgo casa(kar nekaj mesecev ali celo leta) je ta metabolizem porusen, a ga sploh se ne obcutimo niti vidimo.
STRES, pa razumemo kot nek dogodek, ki ga obcutimo na ravni enega ali vec organov in ga obcutimo najveckrat kot kronicno utrujenost, razdrazljivost, depresijo, slabso odpornost, vnetja,….Je pa posledica oksidativnega stresa.
SPORT je zelo zdrav za organizem, a v pravi meri glede na organizem. Vrhunski sport je na meji, ali velikokrat preko meje, zato so vrhunski sportniki podvrzeni vecjemu oksidativnemu stresu in s tem tudi njegovim posledicam. Sportniki so zato pod kontrolo zdravnikov, trenerjev, ki skrbijo za njihovo prehrano in tudi dodatnim dodajanjem vitaminsko-mineralnih, encimskih in aminokislinskih pripravkov in tudi kisika (kisikove komore, hiperbaricne komore,…). Vedno mora biti v pravem razmerju glede na njihove fizicne in tudi umske napore.
IN odvisno je od vrste sporta in tudi sportnika.
Upam, da sem vam odgovorila na vasa vprasanja. Ce ne, sem vam vedno na voljo,
Lp m