Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Še enkrat AD3?

Še enkrat AD3?

Spoštovani!

Tudi jaz bi vas prosila za odgovor glede AD3 kapljic.
In sicer imam dvojčici nedonošenki(1300),(1400)sedaj sta stari 18 mesecev do nekje 15 mesecev sem jima po nasevetu pediatra, dajala 10 kapljic dnevno potem sem z kapljicami prenehala.

Zanima me pa, koliko dolgo naj bi se AD3 kapljice dajalo otroku sploh nedonošenčku in koliko kapljic na dan,sem v mojem primeru prehitro odnehala z dajanjem teh kaplijic?
Prebirala sem veliko po internetu in če vam po resnici povem sem kar malo zmedena glede tega do kdaj in koliko?

Draga Neli,

če gre za zdrave “bivše nedonošenčke”, ni potrebno dajati AD3 kapljic dlje kot do 1 leta korigirane starosti – rečemo sicer plus/minus 3 mesece, saj svetujemo, da dajete “zimskim” otrokom kapljice še do poletja, ko sončni žarki poskrbijo za “lastno proizvodnjo” aktivnega D vitamina. Večinoma je priporočen odmerek 7 do 10 kapljic (Krkin AD3) na dan. Daljše dajanje svetujemo zlasti pri otrocih z bronhopulmonalno displazijo (torej tistim, ki so bili zelo dolgo odvisni od kisika, morda celo zdravljeni s kisikom na domu).

Kot ste opazila tudi sama, je na tem področju velik “nered” in se pojavlja veliko nasvetov, saj ni povsem jasno, katera je idealna doza, še zlasti, ker imajo številni nadomestki materinega mleka te vitamine že dodane. Pa večina pediatrov ne dela razlik v doziranju med otroci, ki so dojeni ali hranjeni z nadomestki.

Na kratko – vaši dvojčici sta najverjetneje dovolj dolgo dobivali AD3. “Najverjetneje” zato, ker mora biti vendarle vaš pediater tisti, ki presodi, ali bi bilo smiselno podaljševanje.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani, mene pa zanima, zakaj nekateri pediatri dajajo AD3 kapljice, nekateri pa le D3. Naš pediater nam vedno predpiše samo D3 kapljice (6 na dan), ko sem mu rekla za AD3 me je kar preslišal in napisal zopet recept za D3 (Pliva). Ali so te kapljice cenejše ali kaj??

Lep pozdrav

Draga koprivca1,

tako vitamin A kot D3 sta topna v maščobah, a imata povsem drugo prijemališče. Vitamin A sodeluje predvsem pri gradnji kože in sluznic, pomemben je za rast pljuč, sodeluje tudi pri nočnem vidu. Glavna naloga vitamina D pa je sodelovanje pri vgradnji mineralov v kostnino. Hipovitaminoza D je precej bolj pogosta kot hipovitaminoza A. Poleg tega v preparatu AD3 kapljic (verjetno neupravičeno) “krivijo” kombinacijo D vitamina z A-jem za številne težave, zlasti napenjanje in krčke.

Zato številni pediatri Krkinih kapljic AD3 ne marajo – in raje predpisujejo druge. Predvsem D3 (Plivit in podobne). Ki pa niso prav nič cenejše.

Torej gre bodisi za prepričanje zdravnika, da bodo vašemu otroku kapljice D3 bolj koristne kot AD3. Ali celo prepričanje, da vitamina A vaše dete ne rabi in bi bila primes A v kapljicah, ki naj preprečujejo rahitis, samo za zgago…

In čisto nazadnje še moje “heretično”, čisto osebno mnenje – za zdrave, donošene, že odraščajoče (torej starejše od pol leta) slovenske dojenčke (in še bolj “zalivančke”, hranjene z nadomestki, ki so obogateni s tema vitaminoma), katerih koža tu in tam vidi sončni žarek, verjetno ne bi bilo nobene škode, če ne bi dobivali nobenih od omenjenih. A o tem se bo morala “sistemsko” izreči predvsem stroka – pediatrija.

Torej, verjemite pediatru, da napiše tisto zdravilo, za katerega verjame, da je najboljše za vašega otroka.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana mag. Kornhauser Cerar,

sem izredno vesela vaših prispevkov na forumih in nesebične pomoči nam mamam, ki smo velikokrat čisto izgubljene in nam vaše informacije lajšajo življenje. Sem se odločila da se kar se tiče dodajanje predvsem vitamina D prav moram oglasiti in izraziti še svojo izkušnjo. Sem mama skoraj 4 letnika in čez par dni bom ponovno mama še enemu fantku, zato se ponovno zanimam kako pa tokrat z dodajanjem kapljic AD3. Ker pri prvemu nisem imela mleka in sem ga morala hraniti samo z adaptiranim mlekom, se je pediatrinja (kljub mojemu opozorilu – kaj pa AD3 kapljice) odločila da zalivančki ne potrebujejo dodatka. Ko pa je bil sin star 4 mesece in smo bili ponovno sprejeti na alergološki oddelek Vrazovega trga zaradi alergije na mleko, je pediatrinja ugotovila izrazit kraniotabes (efekt pinkponk žogice) in bila popolnoma šokirana da otrok ne prejema AD3 kapčjic in mu predpisala kurativno dozo D3 kapljic Plivit. Ker je bila to pediatrinja z daljšim stažem je rekla da takega kraniotabesa ni videla že leta. Naj še poudarim da mi ni jasno kako je pediatrinja v posvetovalnici ta simptom spregledala, saj ima tudi ona že daljši staž in veliko izkušenj.

Vendar moj namen ni kritizirati pediatrinje, ampak samo v razmislek da nismo vsi ljudje enaki in nimamo vsi iste sposobnosti absorbcije hranil.

Še danes Se sprašujem ali je možno da je rahitis pustil posledice pri sinu, saj mi velikokrat toži da ga bolijo noge, pri teku ne dohaja vrstnikov in tudi noge so po pediatrinjih besedah sodeč raščene zelo izrazito na X. Seveda bomo opravili celo diagnostiko, vendar si kot mama očitam zakaj nisem takrat bolj vztrajala da do tega sploh ne bi prišlo.

Mogoče vam bo moja izkušnja pomagala pri strokovnih debatah da bi preden se stroka odloči o prenehanju dodajanja vitamina D tudi zalivančkom mogoče prej naredili kakšno klinično študijo in pretehtali koliko je zaradi tega dodajanja hipervitaminoz (katerih še nisem zasledila) in kolikšen je še vedno pojav rahitisa pri nedodajanju AD3 kapljic zalivančkom. Samo v razmislek, preden se stroka odloči kakšne smernice bi povzeli.

Se opravičujem za dolg sestavek, vendar sem morala dodati svojo izkušnjo in pomisleke, ker si mislim da ne boste tega vzela kakor kritiko – tudi ni namen tega sestavka, vendar kot sugestijo.

Hvala in lep pozdrav,

Mateja

Spoštovana Mateja,

hvala za vaše izkušnje in predloge. A ker ne poznam podrobnosti o poteku težav, predvsem pa ne izvidov, in imam obenem premalo “svežega znanja” s področja rahitisa, težko presojam ali dam mnenje. Pa saj tega verjetno od mene niti ne pričakujete.

Zato le na kratko nekaj dejstev:
1. Nadomestki materinega mleka so resnično močno obogateni z vitaminom D, zato so nekateri mnenja, da dajanje preventivnih odmerkov vitamina D pri zalivančkih ni potrebno.
2. Kraniotabes (mehka glavica) v večini primerov ni posledica rahitisa in ne sodi med “glavne” znake zanj.
3. Pravi rahitis je danes velika redkost in je predvsem posledica (prirojenih ali pridobljenih) motenj v presnovi predstopenj vitamina D v aktivno obliko ali motenj v vsrkavanju mineralov in vitaminov iz črevesja. Pri tej obliki dajanje “kurativnih” odmerkov vitamina AD3 ni učinkovito, prav tako ga ne moremo preprečiti s preventivnimi odmerki. Zdravi se z dajanjem aktivne oblike vitamina D, kar pa je v domeni endokrinologov.
4. Povečani (“kurativni”) odmerki vitamina D ne privedejo do hieprvitaminoze, pač pa opisujejo večjo pogostnost trebušnih krčev pri dojenčkih, ki jih dobivajo – kar bi lahko bila posledica vpliva dodatkov za stabilnost v zdravilu (zlasti glicerola).

Glede zaostajanja pri teku, nogic na “X” in bolečin v njih so seveda umestne dodatne preiskave pri specialistih za to področje. Se mi pa zdi, da so težko posledica opuščenega preventivnega odmerka D vitamina v obdobju dojenčka.

Glede dodajanja vitamina D bomo nedvomno upoštevali navodila strokovnih inštitucij v Sloveniji, ki najbolj poglobljeno spremljajo raziskave v svetu – in opravljajo tudi lastne študije in analize. Kot kaže trenutno bomo morda z vitamini začeli že v porodnišnici (in ne šele po 1. obisku v posvetovalnici, ko so dojenčki stari že kakšen mesec).

In čisto nazadnje – “zgroženost” alergologinje (pa čeprav z dolgim stažem in izkušnjami) se mi ne zdi ustrezna in strokovno argumentirana. Je bolj dokaz, da si ljudje nismo različni le v vsrkavanju dobrih in slabih reči iz črevesja, ampak tudi v komuniciranju…

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana mag. Korenhauser Cerar,

hvala za to obrazložitev. Se strinjam da so predvsem v večini primerov problemi pri komunikaciji. No vmes smo dobili novega člana in sedaj doma lovimo ritem že tri dni, zaenkrat nam gre zelo dobro.

Imela bi še eno vprašanje kar se tiče AD3 kapljic. Ker imam premalo mleka je nekako sorazmerje dojenje in dodajanje Aptamila 1:1. Kako pa v tem primeru s kapljicami, ker ni čisto popolnoma na dodatku? Na vsak obrok dobi približno 40 ml aptamila zaenkrat. Upam da bi dojenje sicer steklo, vendar bomo videli.

Lep pozdrav in brez zamere, prejšnji post ni bil mišljen kot napad, vendar kot delitev izkušnje, kajti pri prvemu otroku je vedno šlo vse narobe, če je le lahko. Ampak, dokler je vse rešljivo se ne sekiramo! 🙂

Hvala in lep pozdrav,
pa uživajte na dopustu ko boste šli!

Spoštovana,

v “praksi” ne prilagajamo velikosti odmerka AD3 kapljic (med 6 in 8 kapljic na dan) načinu prehrane, kot tudi ne letnemu času (ko bi pravzaprav morali pozimi dajati bistveno večje odmerke kot poleti, saj tedaj sončni žarki poskrbijo za aktivacijo predstopenj vitamina D v koži). Torej tudi vam ni treba preračunavati, koliko enot posameznega vitamina dobi dojenček z vašim mlekom in koliko v Aptamilu.

Ta velika ohlapnost v predpisovanju tega vitamina sodi med razloge, zakaj se mi zdi, da pri “mehkih” glavicah pretiravamo v pripisovanju krivde opuščenim (ali pozabljenim) odmerkom vitamina D.

Vašega prejšnjega sporočila pa nikakor nisem brala kot napad, je bilo nedvomno pisano kot izkušnja iz preteklosti, ki se ne bo ponovila.

Hvala za lepe želje, a je avgust še daleč…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close