Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija UZ glavice

UZ glavice

Spoštovani!

Moj sin (star 2 meseca in 9 dni) je imel kontrolni UZ glavice. Rojen je bil s carskim rezom, prej neuspeli VE. Diagnozi po porodu: LFD in hyperbilirubinaemia.

Lepo prosim za razlago izvida:
Ventrikularni sistem nakazano asimetričen z manjšo lizo kaudotalamičnega stika desno, normalnih dimenzij, brez jasnih znakov krvavitve. Periventrikularna možganovina in bazalni gangliji brez patoloških odmevov. Girusna risba primerna. Interhemisferna fisura normalno široka.

Sicer je pediatrinja, ki je delala UZ rekla, da je izvid ok in dopisala, da kontrola ni več potrebna, razen v primeru nevrološke simtomatike (ne vem kaj je s tem mišljeno??), vseeno pa me skrbi zapis v prvem stavku izvida. Kaj pomeni ta asimetrija in manjša liza, ali ima lahko zaradi tega otrok kakšne posladice? Vem, da verjetno preveč kompliciram pri analizi zapisa, vendar me vseeno zanima, če ni jasnih znakov krvavitve ali to pomeni, da krvavitev lahko vseeno obstaja (kaj to pomeni za otroka oz. kakšne posledice pušča?) le da se ne vidi jasnih znakov ali pa bi se krvavitev v vsakem primeru z UZ videla?

Že v naprej najlepša hvala za Vaš odgovor.

Spoštovana,

ventrikularni sistem je “votli” del v notranjosti možganov, ki je izpolnjen s tekočino (likvor). Ta se tvori v posebnih žilnih pletežih (horioidni pleteži) znotraj sistema in so v času poroda tudi najbolj ranljiv del za nastanek krvavitve (ki pa ni krvavitev iz žile, ampak puščanje s celotne površine kapilar v pletežu, podobno kot je videti na odrgnini kože, ko se iz nje cedi sokrvica).
Ventrikularni sistem sestavljajo tim. stranski ventrikli (eden v desni in eden v levi možg. polobli, ki se stekata v 3. ventrikel (en sam v sredini), iz tega preko cevčice (=akvedukta) v 4. ventrikel, od tam pa preko dna lobanje v prostor, ki obkroža možgane po zunanji strani (subarahnoidalni prostor). Tako so možgani zelo varovani, saj tekočina okrog in znotraj njih prepreči poškodbe zaradi udarcev, stiskov, pa tudi vnetij ipd.

Ker ljudje nismo simetrični, je praviloma različna tudi širina stranskih ventriklov – večinoma opažamo, da je levi širši kot desno. Nekateri to obrazložijo z večjo aktivnostjo leve možganske poloble pri (bodočih) desničarjih, a nisem čisto prepričana, da ima ta trditev znanstveno podlago…

Kaudotalamični stik je predel dna stranskega ventrikla, ki je ob UZ pregledu v stranski projekciji viden kot zareza. In ker je to predel, kjer se vidi tudi najmanjša začetna krvavitev (ali po nekaj tednih drobna cistica, kot ostanek krvavitve, preden se povsem vsrka in izgine), izraz liza označuje, da zanesljivo v kotu ni ničesar, kar bi bilo sumljivega, da se je tam kaj dogajalo.

Periventrikularna možganovina označuje del možganov ob stranskih ventriklih. Opis je pomemben zato, ker prav v tem predelu (zlasti pri nedonošenčkih) najpogosteje vidimo propad tkiva, ki nastane zaradi slabše prekrvavitve in ki lahko kaže na tveganje za težave v gibanju (te spremembe označujemo z diagnozo cistična periventrikularna levkomalacija).

Bazalni gangliji so del osrednjih možganov – v njih vidimo tipične spremembe ob zelo težkih stanjih po obporodnem dušenju ali po okužbah z virusi v času nosečnosti.

Girusi so možganske vijuge – pri nepravilni giraciji gre lahko za razvojne nepravilnosti ali posledice težjih vnetij, pomanjkanja kisika ipd.

Interhemisferična fisura je “razpoka” med možganskima poloblama. Povečana širina kaže bodisi na zastajanje likvorja ali pa na stanjšanje možganske skorje. V obeh primerih ima dojenček še kup drugih težav…

Da povzamem – zdravnica bi prav lahko izvid opisala z enim stavkom: Izvid UZ preiskave glave je povsem normalen (ali celo samo: UZ glave = bp). Z natančnim opisom pa je poudarila, da si je vestno in natančno ogledala vse, kar se s to preiskavo da pregledati. In da so morebitna presenečenja v smislu spregledanih sprememb zaradi “šlampasto opravljene preiskave” izključena.

Torej lahko mirno uživate materinstvo dalje, saj tudi diagnozi hiperbilirubinemija in LFD (ugibam, da je to kratica za large for date, kar pomeni preveliko težo glede na trajanje nosečnosti in slovenske standarde; v Ljubljani te kratice ne uporabljamo) ne pomenita tveganja za karkoli slabega v prihodnosti.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lepo pozdravljeni.

Lepo prosim za razlago izvida in ce so lahko kaksne posledice.

Moj sin se je rodil 2 tedna pred rokom in je bil zahirancek 2300g. Na prvem UZ glavice so ugotovili krvavitve v glavi in takoj opravili MR glave, kateri je pokazal krvavitve 1.stopnje. Sedaj sva bila ze na drugem UZ glave star je 3 mesece. Izvid je sledec.

Vidna ostaja blaga asimetrija ventrikularnega sistema, ki je sirsi v predelu stranskih rogov levo (od 0.55cm frontalno in 2.5 okcipitalno). Horioidna pleteza primerne ehogenosti. Bazalni ganiji brez pataloskih sprememb. Vidna nakazana redukcija parenhima levo periventrikularno  vednar brez cisticne transformacije. Girusna risba normalno izrazena. Interhemisferna fisura ostaja primerno siroka. UZ znaki periventrikularne levkomalacije 1.stopnje levo, vendar brez dinamike glede na prehodni izvid, zato nadaljnih kontrol ni potrebno.

 

Najlepsa hvala za odgovor

Pozdravljeni,

krvavitev 1. stopnje (v sam žilni pletež) nima nobenih znakov ali posledic in je praviloma “ultrazvočna diagnoza”. Zanjo je večinoma povsem dovolj preiskava z ultrazvokom.

Periventrikularna levkomalacija je posledica motene prekrvavitve v predelu možganov ob stranskih prekatih, ki večinoma nastane že v maternici in je pogostejša pri novorojenčkih, ki se jim je zaradi slabšega delovanja posteljice v mami slabše godilo, zato so tudi slabše rasli in so bili rojeni prelahki. Ugotovimo jo lahko tudi z ultrazvočno preiskavo, vendar je MRI precej bolj poveden in (pre)natančen – odkrije tudi spremembe, ki so “neme” in ne povzročajo nobenih odstopanj v kasnejši rasti in razvoju. Glede na oznako 1. stopnje in stabilno stanje bo najverjetneje tudi pri vas tako – zanesljivo pa bo vaš dojenček deležen dodatne pozornosti s strani pediatra, tako izbranega kot razvojnega ter bo morda tudi napoten na fizioterapijo.

Kot kaže, bo torej vse dobro!

 

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close