Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija točen seznam pregledov pri vsakem novorojencu?

točen seznam pregledov pri vsakem novorojencu?

Dr. Kornhauser Cerar,

Ali mi lahko prosim poveste do kakšnih testov, preiskav oz. pregledov je upravičen vsak novorojenec med povprečnim trodnevnim »bivanjem« v slovenski porodnišnici? Kolikor vem, so to spodaj navedni, vendar nisem najbolj prepričana, zato vas prosim, da me popravite, če je potrebno:

a) ultrazvočni pregled kolkov
b) odvzem krvi za presejalni test za PKU-fenilketonurijo in TSH – prirojena hipotireoza
c) TEOAE – pregled sluha

hvala za informacijo in lep pozdrav, simona

Spoštovana Simona,

ste povsem pravilno obveščeni glede preiskav, ki jih delamo pri vakem novorojenčku v vsaki slovenski porodnišnici.

Glede na še vedno veljavne pravilnike (Uradni list) pa je videti takole: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200531&stevilka=1043, in to s komentarjem, da proti tuberkulozi novorojenčkov v porodnišnici ne cepimo več sistematično, temveč le ob dejavnikih tveganja za okužbo.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Dr. Kornhauser Cerar,

Hvala za vaš odgovor in posredovano povezavo na pravilnik.

Imam še eno vprašanje, tokrat verjamem, da odgovor ne bo tako lahek: v primeru poroda doma in če potem po porodu mati in otrok ne odideta v porodnišnico, ampak ostaneta doma, kako ravnati glede neonatalnih pregledov, ki jih rutinsko naredijo v porodnišnici (celoten klinični pregled, PKU & TSH, UZ kolkov, pregled sluha)?

Do kdaj najkasneje se priporoča opraviti odvzem krvi za presejalni test za PKU&TSH?

Hvala in lep pozdrav, simona

Spoštovana Simona,

glede na dejstvo, da je porod doma v Sloveniji še vedno izjema, se je treba glede omenjenih pregledov dogovoriti (najbolje kar osebno) v najbližji porodnišnici. In ker niso OBVEZNI, vas ne bo nihče preganjal, če jih ne opravite.
Seveda se morate pri tem zavedati, da prevzemate tudi tveganje (ki je resda majhno), da z novorojenčkom ni vse tako kot bi moralo biti, pa se bodo težave pokazale kasneje, ko jih bo sicer možno zdraviti, a bo škoda že narejena (to velja za “spregledanje” prirojene hipotiroze in fenilketonurije, naglušnost, izpah kolkov). Namen presejalnih testov pri novorojenčku je, da morebitno bolezen ali nepravilnost ugotovimo v času, ko je še “klinično” nema (in je zato ne prepoznamo, pogosto niti s pregledom ne). In v primeru pozitivnega izvida (ki se dogaja v deležih promila) takoj pričnemo zdraviti.
Presejalna testa F in TSH je pri donošenem novorojenčku najbolj priporočljivo odvzeti 48 do 72 ur po rojstvu – pred tem časom so lahko testi lažni, po 2. tednu pa morebitna prirojena motnja bolezni že lahko dela nepopravljivo škodo, zlasti na možganih.

Kot zdravnica, ki je v več kot dvajsetih letih dela v porodnišnici videla in doživela marsikaj, vam poroda doma (če niste ravno zelo blizu porodnišnice) ne bi svetovala. Zlasti, ker se je danes mogoče dogovoriti za številne “modifikacije” v porodni sobi in na oddelku, prijazne mami in otroku. Mednje (vsaj v Ljubljani) sodi tudi možnost odhoda domov po 4 urah od (normalnega) poroda.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Dr. Kornhauser Cerar,

Najlepša hvala za vaš prijazen in strokoven odgovor!
pozdrav, simona

Dann.ooo tole pa nisem vedla da greš lahko že 4urice po normalnem porodu že domov!hvala za tole info!jst pričakujem letos decembra.seveda si želim iti čimprej domov v moje okolje.pozdravček vsem!

Yonix

Draga Gia1,

da ne bo nesporazumov – odhod 4 ure po NORMALNEM porodu in pri (vsaj ob prvem pregledu) NORMALNEM – ZDRAVEM, DONOŠENEM novorojenčku je možen, a le pomeni izjemo. A se izvaja vsaj nekajkrat letno, resda vsi ob vašem predlogu oz. zahtevi ne bodo skakali od sreče do stropa, tudi kakšna (neumestna) pripomba zna biti.
Če si to res želite, je najbolje, da se dogovorite za tak način že pred porodom – in se to tudi zabeleži. V Ljubljani je za “želje” zadolžena dipl. babica Anita Prelec, ki tudi vodi Porodni blok in odgovarja v enem od forumov MON.

Pozdrav in srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Načrtujemo porod doma, do najbližje porodnišnice, ki je ljubljanjska imamo 15-20 minut vožnje z avtom. Zanima me, kako se izvaja ta zakon pri otrocih rojenih doma, natančneje, ali so upravičeni do pregleda v 24 urah po rojstvu ter testov. Razumemo sicer, da pregled in testi niso obvezni, vseeno pa bi radi, da je otrok pregledan, kljub temu, da bi rodili doma.

Se je o tem treba tudi vnaprej dogovoriti (in s kom) ter kako to potem izgleda? Starši pripeljejo otroka v porodnišnico, kjer dežurni pediater opravi pregled in napoti na teste? Kdaj bi se bilo potem najbolje zglasiti na pregled? Moramo imeti s sabo napotico in kakšno?

Lepo pozdravljeni,
Jasna

Spoštovana Jasna,

vse otroke, ki so bili rojeni doma (namenoma ali slučajno), je treba zabeležiti v porodnišnici – da lahko sploh dobijo “matično številko” in s tem rojstni list. Novorojenček naj bi tudi čim prej po rojstvu dobil vitamin K za preprečevanje nagnjenja h krvavitvi (tim. hemoraške bolezni novorojenčka).

Klinični pregled zdravega, donošenega novorojenčka (kar pomeni, da je bil rojen po normalno potekajoči nosečnosti ob roku in po rojstvu ni imel težav) zdravnik pediater tudi v porodnišnici opravi 2. dan (torej 48 ur) po rojstvu, ko se naredi tudi odvzem presejalnih testov (na hipotirozo in fenilketonurijo) ter presejalni test sluha (TEOAE).

Če boste rodili doma, za “ambulantni” pregled v porodnišnici (ko se pridete le “pokazat”) potrebujete napotnico pediatra v zdravstvenem domu – in se pregled praviloma opravi v naši ambulanti (torej ponedeljek do petek, med 8. in 15. uro) 2. ali 3. dan po rojstvu (dogovor na tel. 01 522 62 47).

Ta prvi pregled novorojenčka se seveda lahko opravi tudi pri pediatru, ki bo spremljal otroka dalje (“izbrani” pediater); ta lahko odvzame tudi presejalne teste, le za testiranje sluha boste morali priti v porodnišnico (z napotnico za TEOAE), saj v ZD nimajo aparata za testiranje.

Če bi bili sprejeti po porodu v porodnišnico, dobi vaš novorojenček “status” v bolnišnici obravnavanega otroka – in s tem napotnica ni potrebna (porod sodi med urgentna stanja – kamor “načrtovani” porod doma sicer ne sodi, a se ga – v primeru, ko je porodnica vseeno sprejeta v porodnišnico – uvrsti v to kategorijo). Le v tem primeru (hospitaliziran novorojenček) bo zdravega, donošenega novorojenčka po sprejemu na oddelek pregledal tudi dežurni pediater (ob redni viziti, med 18. – 19. uro popoldne).

Čisto druga zgodba pa je, če se zdi novorojenček bolan ali kaže zaplete poroda – v tem primeru ga bo takoj pregledal kdor koli od zdravnikov – izbrani pediater, dežurni pediater v najbližjem zdravstvenem domu, pediater v porodnišnici (verjetno še najbolj prava oseba) ali dežurni pediater na Pediatrični kliniki. In to brez napotnice.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close