Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Bilirubin

Bilirubin

Spoštovani!

Zanima me, kaj lahko pričakujemo….. (Pišem v imenu prijateljice)

Torej, starša otroka imata krvno skupino mati 0+, oče A-. S prvim otrokom je bilo vse O.K. Drugi otrok je bil že prvi dan po porodu odpeljan v KC, kjer so mu zaradi visokega bilirubina opravili izmenjavo krvi. Sedaj pričakujejo tretjega otroka. Glede na to, da smo nekje prebrali, da ima lahko vsak naslednji otrok hujšo obliko, nas zanima kako to preprečiti in kakšne preizkave narediti. Kaj to pomeni “hujša oblika”? Izbrani ginekolog vsaj zaenkrat temu ne posveča velike pozornosti. Nosečnost je še bolj na začetku 10 tednov.

Hvala za odgovor in LP

Spoštovana Saša (oz. noseča prijateljica),

huda zlatenica (hiperbilirubinemija) novorojenčka je lahko posledica neskladja med krvnimi skupinami matere in ploda – v tem primeru krvničke ploda, ki preko posteljice v zelo majhni količini prihajajo v materin krvni obtok vso nosečnost (največ proti koncu, ob krvavitvah in med porodom), spodbudijo materin obrambni sistem, da začne tvoriti protitelesa, ki naj uničijo “tujek” – torej krvničke ploda, ki so “po antigenih” drugačne od njenih. Porast koncentracije teh protiteles kaže Indirektni Coombsov Test (ICT), ki ga v Sloveniji rutinsko spremljajo pri vsaki nosečnici, tudi RhD pozitivni.

Določena protitelesa (rečemo jim Imunoglobulini G, IgG) so dovolj majhna, da krožijo od matere do ploda (in nazaj) – lahko se torej že v času nosečnosti vežejo na plodove eritrocite in povzročijo njihov razpad (hemolizo) še v času, ko je otrok v maternici ali ko se rodi. V prvem primeru (večinoma so razlog protitelesa proti RhD, kar je po uvedbi antiD zaščite RhD negativnih žensk danes izjemna redkost) lahko RhD pozitiven plod postane zelo slabokrven in – če ginekologi ne ukrepajo in ga zdravijo – zaradi odpovedi srca umre že pred rojstvom.
V drugem primeru (kar se dogaja tudi v primeru, ko ima mama krvno skupino 0, otrok pa po očku A) pride do manj hudega razpada krvničk šele pri novorojenčku – zato ni v ospredju slabokrvnost, pač pa zlatenica (zaradi obilice rumenega barvila bilirubina, ki nastane iz rdečega hemoglobina in ga otrok ni sposoben dovolj hitro presnoviti v jetrih in izločiti preko ledvic; pri plodu to nalogo opravijo mamina zrela in zdrava jetra). Vrh te zlatenice, ki se začne 1.-2. dan po rojstvu, je med 3. in 5. dnem – po 1. tednu starosti je naraščanje zaradi tega vzroka izjema.

Za “senzibilizacije” po RhD sistemu (in nekaterih drugih, kot so Kell, C, E – mama je negativna, plod pozitiven, torej nosi antigene na površini rdečih krvničk) se ve, da je vsako nosečnost količina protiteles višja in bolj zgodaj v nosečnosti narašča, zato se “hemolitična bolezen” stopnjuje. Senzibilizacije po sistemu ABO so manj predvidljive – a se praviloma pojavijo vedno, kadar ima novorojenček krvno skupino A. V času nosečnosti je plod ogrožen le izjemoma – in še to le v primeru, ko ugotovimo, da pri materah narašča koncentracija protiteles proti otrokovim krvničkam, kar vrednostimo s testom ICT. In le v tem primeru bo ginekolog “zaskrbljen”, sicer bodo skrbi bolj “rezervirane” za pediatre, ki bodo skrbeli za novorojenčka – in seveda starše.

Kaj torej svetovati prijateljici? Predvsem mirnost, naj zaupa ginekologu, ki bo zanesljivo pozoren na izvide rutinskih krvnih ter na izvid ultrazvočnih preiskav. Če je Ljubljančanka ali Mariborčanka, naj rodi v “matični” porodnišnici (in ne npr. v Postojni) – in to le zato, da v primeru potrebe po izmenjalni transfuziji ne bo potrebe po premeščanju in ločevanju mame in novorojenčka. Ne bo odveč, če bo na možnost, da bi bil novorojenček zgodaj in močno zlateničen, opozorila ob prvem pregledu po rojstvu tudi zdravnika – pediatra oziroma oddelčne medicinske sestre.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

navezala bi se na zgornj primer, ker sem sama imela podobno situacijo. Moj sinček se je rodil v 38. tednu gestacije in imel hiperbilirubinemijo. Bilirubin mu je tretji dan po rojstvu narastel na 320, peti dan celo na 328 (merskih enot se ne spomnem natančno, mislim da mikromolov?). Terapija pod lučko je obsegala 64 ur.
Ker v kratkem pričakujemo drugega dojenčka, me skrbi, kolikšna je verjetnost, da se tako močna zlatenica pojavi tudi pri njem. Sem RhD pozitivna, imam B krvno skupino, mož pa 0. Sinčkova krvna skupina je 0 poz.
Je bila tudi v tem primeru možna ABO senzibilizacija, ali je bila visoka vrednost bilirubina v njegovi krvi zgolj naključna in splet okoliščin (npr. tega, da do 3. dne po rojstvu ni izločil mekonija, da nama prvih nekaj dni ni ravno takoj gladko steklo dojenje, tako da je pojedel zelo malo, da sem med porodom prejela antibiotik,…?)
Najlepša hvala za vaš odgovor!

Spoštovana,

v vašem primeru razlog zlatenice zanesljivo ni bilo neskladje med krvnimi skupinami iz sistema ABO, saj ima sin skupino 0, kar pomeni, da na njegovih krvničkah ni antigena, ki bi lahko sprožil imunski odgovor in tvorbo protiteles pri vas. Seveda ostaja možnost, da se razlikujeta v drugih podskupinah, a je ta možnost zelo majhna.

Zlatenica je bila najverjetneje splet drugih vzrokov, ki ste jih navedli v pismu – med njimi zakasnitev v izločanju mekonija (preko katerega se novorojenček sicer “znebi” kar precejšnje količine bilirubina, na drugi strani se iz “zastajajočega” mekonija in prehodnega blata bilirubin preko črevesne stene spet vrača v kri), slabše pitje in s tem izguba teže (kar “skoncentrira” vse, kar je sicer raztopljeno v krvi in tkivih, tudi bilirubin).

Prav mogoče je tudi, da imaste v družini tim. Gilbertovo (=beri: žilberovo) dedno zlatenico, ki jo “ima” zelo veliko ljudi, saj se prenaša iz roda v rod z dominantnim dedovanjem. “Ima” je v narekovajih zato, ker ne gre za bolezen, pač pa za nižjo količino jetrnega celičnega prenašalca, ki na v vodi netopni bilirubin “pripne” poseben sladkor (glukuronsko kislino) in s tem telesu omogoči, da izloči bilirubin preko ledvic v urinu. Edini znak Gilbertove bolezni je minimalno povečana vrednost nekonjugiranega bilirubina v krvi ob normalnih vrednostih ostalih kazalcev delovanja jeter (kar običajno ugotovijo ob kakšnem sistematskem pregledu) ter blaga rumena obarvanost kože in beločnic v primeru, ko je bodisi povečan dotok bilirubina (težje bolezni, ki povečajo razpad rdečih krvničk) ali ko se taisti celični prenašalec potrebuje še za druge presnovne procese v jetrih in ga “zmanjka” za presnovo bilirubina (npr. ob jemanju določenih zdravil, zlasti antibiotikov, ki se presnavljajo in izločajo preko jeter, ob “feštanju” s prekomernim vnosom alkohola, po hudih telesnih obremenitvah ali obdobjih pomanjkanja spanja).

Vrednosti, ki ste jih zapisali (v mikromolih na liter), niso zaskrbljujoče za kakršnekoli posledice pri otroku. Po izkušnjah sodeč obstaja vsaj 50%-na verjetnost, da bo tudi vaš naslednji “mladiček” vsaj malo rumen in bo potreboval “solarij”. In se pridružil vsaj desetini slovenskih novorojenčkov, ki potrebujejo tak ukrep zdravljenja v času, ko so v porodnišnici.

Torej vam ostane le, da brez skrbi uživate v načrtovanju prihodnosti,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Sem mati dveh fantkov, prvi je imel blago obliko zlatenice, medtem ko je bila pri drugem zlatenica tako močna, da je potreboval izmenjalno transfuzijo. Šlo je za zlatenico, ki se pojavi zaradi različnih krvnih skupin mati 0+ oba otroka pa imata krvno skupino B+, enako ima B+ tudi oče otrok. Zanima me kolikšna je verjetnost, da se tako močna oblika zlatenice pojavi tudi pri tretjem otroku? Odločamo se namreč še o enem članu in me skrbi, da bo potrebna izmenjalna transfuzija.

lep pozdrav in hvala za odgovor
Polona

Draga Polona,

neskladje med skupinama 0 (mama) in B (otrok) je redkeje vzrok izrazitejše zlatenice kot 0-A neskladje. In je res izjemoma razlog za tako visoko zlatenico, da je potrebna izmenjalna transfuzija. V vašem pisanju mi tudi manjka podatek o tim. DCT (direktnem Coombsovem testu) – ali je bil pozitiven (kar dokazuje protitelesa na otrokovih krvničkah, ki so razlog njihove razgradnje – hemolize) ? Če ni bil (ali morda sploh ni bil določen), ni zanesljivo, da je bila visoka zlatenica pri drugem otroku posledica 0-B neskladja.

Zato vam težko napovem, kaj bo v tretje – če je šlo res za neskladje 0-B, je velika verjetnost, da bo protiteles še več in zlatenica izrazita (a bodo morda nanjo bolj pozorni pediatri in se boste začeli “sončiti” tako zgodaj, da do previsokih vrednosti bilirubina sploh ne bo prišlo). Če je šlo za druga neskladja med vašimi in otrokovimi (=očkovimi) antigeni, je tudi verjetnost izrazitejše zlatenice visoka. A gre le za verjetnostni račun, nikakor za jasne napovedi. Za to bo pač treba poskusiti. Tudi zato, ker poseg (izmenjalna transfuzija) ni takšen, ki bi pomenil grožnjo za nadaljno rast in razvoj otroka, le stres je za starše.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

zahvaljujem se Vam za odgovor, podatka o Coombsovem testu nimam, tako da ga zato nisem mogla navesti. Upamo, da pri tretjem otroku ne bo potrebe po izmenjalni transfuziji, saj je psihično to za porodnico in družino res zelo naporno, pa vendar se splača za to drobno bitjece tudi to dati skozi.
Če Vas prav razumem, je potrbno ob porodu pediatra opozoriti na možnost izrazitejše zlatenice in le ta bo pozorneje spremljal novorojenčka.

lep pozdrav in še enkrat hvala
Polona

Draga Polona,

ker je podatek o visoki zlatenici pri prejšnjem otroku zabeležen (v materinski knjižici, sprejemnih podatkih), bodo na pojav zlatenice pri otroku pozorni vsi – predvsem medicinske sestre na oddelku, kjer boste po porodu. Seveda ne bo napak, če tudi vi ob prvem pogovoru s pediatrom omenite možnost zgodnje in visoke zlatenice.
Za ukrepanje se odločamo na osnovi koncentracije bilirubina v krvi. Torej kakšno preventivno “sončenje” pred visoko vrednostjo bilirubina ne bi imelo nobenega učinka.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni,

tudi naš otroček je imel takoj drugi dan po rojstvu izmenjalno transfuzijo, ker je imel vrednost bilirubina do 285, po izmenjalni celo 304, kasneje pa je ta začel upadati in odpustna količina je bila 164. sama imam krvno skupino 0-, mož pa A+. coombsov testa imava oba s sinekom +. sedaj je od te izmenjave minilo 26 dni, pa me še vseeno skrbi bilirubin.

naj še povem da ima otroček apetit, saj pri starosti 27 dni poje 90/obrok, pije samo moje mleko, redno se sam prebuja na 2 do 3 ure, tudi ponoči. ko se dojima se hitro utrudi in poje samo na eni dojki, potem ponavadi zaspi, zato si zadnje dneve raje mleko izčrpam in mu ga dam po flaški. vmes med obroki je čez dan buden vsaj 2 uri, tudi redi se lepo ko ga babica stehta.

zanima me, ali je možno da se bilirubin po tem času še poveča, ker se mi kak dan zdi bolj rumen, potem pa kak dan spet manj? ali je možno da naraste nevarno visoko?

prosim za vaš odgovor, saj je danes spet dan ko se mi zdi bolj rumen in me skrbi zanj….

hvala in lepo pozdravljeni,
milena

Spoštovana,

očitno niste rodili v Ljubljani, saj se pri nas ob taki vrednosti bilirubina 2. dan zanesljivo ne bi odločili za izmenjalno transfuzijo 🙂

Visoke vrednsoti bilirubina so bile pri vašem otroku najverjetneje posledica razpada krvničk ob neskladju med vašo in otrokovo krvno skupino (v nosečnosti vedno kakšna plodova krvnička zaide v krvni obtok mame – kjer jo njen obrambni sistem spozna kot tujek in začne tvoriti protitelesa, ki naj tujek uniči; po rojstvu pa ta protitelesa nadaljujejo z “delom”; dokaz protiteles pa je pozitiven Coombsov test). Ta razpad je časovno omejen – na prve dni po rojstvu in (še zlasti ob izmenjalni transfuziji) kasneje ni razlog povišanega bilirubina. Pač pa so lahko dojenčki dolgo malo rumeni, če so hranjeni samo z maminim mlekom. Bilirubin pa ni samo nekaj slabega – ker prepreči poškodbo tkiva s kisikom (kot lovilec prostih radikalov kisika, antioksidant), je narava poskrbela, da so vsi dojenčki vsaj malo zlatenični…

Če vas zelo skrbi rumena barva kože, se oglasite tam, kjer so zamenjali kri – z odvzemom majhnega vzorčka krvi in določitvijo bilirubina se bodo vaše skrbi dokončno razblinile.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni,

hvala za vaš odgovor.

sem storila kot ste rekli in sva s sinekom šla na odvzem krvi, bilirubina ima 170, hemoglobina pa ima 90. razvojna pediatrinja je rekla (pri njej sva bila na pregledu in na odvzemu krvi), da nama bo predpisala kapljice za slabokrvnost, ki jih boma dobila v avstriji.

mene pa zanima naslednje:
kako to, da ima še vedno tako visoko vrednost bilirubina (sedaj je star 5 tednov, izmenjalno je imel ko je bil star 2 dni), kako dolgo bo še imel povišan bilirubin ali bi potreboval kakšno fototerapijo da bi se zmanjšala vrednost. ko je bil 11.11. odpuščen iz bolnišnice je imel bilirubina 162, to pa pomeni da mu je sedaj doma še narasel…

in glede hemoglobina : ali lahko jemlje zdravilo proti slabokrvnosti tudi če je imel izmenjalno?

drugače je pobič živahen, rad je in se tudi sam zbuja za hrano, pa tudi s težo lepo napreduje.

hvala za odgovor in lepo pozdravljeni,
milena

Spoštovana,

vrednost bilirubina pri vašem fantku je povsem v mejah pričakovanega za njegovo starost in prehrano izključno z vašim mlekom. Zato ni potrebno nobeno zdravljenje – tudi zato, ker je visoka zlatenica nevarna samo zaradi možnosti, da v vodi netopni rumeni pigment preide v možgančke in se tam odloži ter posledično povzroči okvaro. Ker po 2. tednu bariera (pregrada) med krvjo in možgani postane nepropustna za bilirubin, je potencialno “nevaren” le razlog visoke zlatenice (npr. nadaljevanje razpada krvničk), ne pa zlatenica sama. Zato fototerapija ne bi imela nobenega smisla.

Izmenjalna transfuzija ne pomeni, da so “pobrali” vsa protitelesa, ki so povzročala razgradnjo krvničk, le razredčila jih na pribl. 20% začetne koncentracije. Zato se lahko razpad krvničk vleče še nekaj tednov (tudi 2-3 mesece, kolikor traja običajna razgradnja protiteles), a je bistveno manj izrazit in je zato bolj kot zlatenica moteča slabokrvnost. In ker imajo dojenčki slabe zaloge železa, jim je po 2-3 mesecu praviloma treba dodajati železo – še zlasti, če so izključno dojeni.

Dodajanje železa in izmenjalna transfuzija po rojstvu pa v ničemer nista izključujoči. Torej bo železo pravo zdravilo za vašega otročka.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni. mene zanima kako je z zlatenico pri novorojenčkih, star je 5dni, rojen 6tednov prezgodaj, v porodnišnici je izgubil 200g potem pridobil 50g, zdaj doma mu je v dveh dneh padla za 40g. patronaža nas je naslovila v porodnišnico kjer so bilirubin zmerili 230. kaj je najbolje da storim, si izčrpam mleko in vidim koliko poje, zanima me normalna vrednost bilirubina? hvala.

Spoštovana,

vrednost bilirubina, ki so jo izmerili pri vašem novorojenčku, sodi še v normalno območje in zdravljenje ni potrebno. Prav tako niso potrebne ponovne kontrole vrednosti – razen če bi se pojavile težave s padanjem teže (tedaj se rumen pigment lahko “koncentrira” zaradi pomanjkanja tekočin) ali če bi se patronažni medicinski sestri zdel dojenček pomarančno rumen.

Če dojenček dobro sesa, ne vidim nobene prednosti v izbrizgavanju mleka in hranjenju po steklenički. Slednje pride v poštev samo, če se zelo utruja in po nekaj minutah na dojki zaspi.

Za oceno pridobivanja teže so najboljše patronažne sestre – tako za občasno tehtanje kot za tehtanje enega podoja, s čimer ocenijo, ali je mleka pri vas dovolj.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

pred leti sem Vam že pisala o izmenjalni transfuziji zaradi neskladja krvnih skupin pri drugorojencu in sicer sem sama 0+ ICT – , mož je B+ prav tako sta oba otroka B+ , drugi otrok je že prvi dan dobil zelo močno zlatenico, ker pa kljub “sončenju” ( sicer je bilo začeto po dobrih 12 urah od opažene močne porumenelosti) bilirubin ni padel, ampak rastel je bil premeščen v LJ, kjer so mu opravili izmenjalno transfuzijo. Sedaj sem tretjič noseča (27 tednov) in se zavedam velike možnosti ponovitve že znanega scenarija z izmenjalno transfuzijo, zanima pa me ali je že pred rojstvom otroka ali pa morda takoj po rojstvu smiselno narediti kakšne preiskave, ki bi lahko nakazovale buren pojav zlatenice. Zanima me še ali Vam je morda znano kako pogosto je poseg izmenjalne transfuzije opravljan v Mariboru, za Ljubljano vem da imajo s tem posegom večje izkušnje, nam je pa Mariborska porodnišnica dokaj blizu in ne bi potrebovali premeščanja v primeru potrebe po tem posegu, vendar pa bi za kvalitetnejši poseg še enkrat preživeli tudi premestitev.

Se opravičujem za dolgo pisanje, vendar bližje kot je porod, bolj sem obremenjena.
Hvala za odgovor in lep pozdrav
Polona

Draga Polona,
razen spremljanja ICT (indirektnega Coombsovega testa, ki kaže raven protiteles v vaši krvi), v nosečnosti ni možno narediti ničesar “uporabnega”.
Tako vam ostane “čakanje” na zlatenico po rojstvu (sploh ni rečeno, da se bo zgodba ponovila, saj 0-B neskladje ni tako imunogeno kot npr. 0-A ali RhD).

Poleg tega so se mejne vrednosti v zadnjih letih precej spremenile (na višje) zaradi novih dokazov o (prej precenjeni) toksičnosti bilirubina. Tako v Ljubljani (in v Mariboru) izjemno redko delamo izmenjalne transfuzije – največ 1-2 na leto vse skupaj.

Sam poseg ni kakšna posebna “znanost” in ne zahteva veliko ročnih ali umskih spretnosti – treba je le uvesti popkovni kateter (kar obvladamo tako v Ljubljani kot v Mariboru), sama menjava krvi (malo ven, malo noter) pa je bolj rokodelski postopek in je za otroka varen.

Torej z veseljem pričakujte rojstvo novega družinskega člana in verjemite, da zlatenica ne bo tako huda, da bi zahtevala kaj več kot “sončenje” (fototerapijo).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Dober dan
24.9.2012 sem rodila fantiča težkega 4870 in dolgega 56cm.V porodnišnici je dobil zlatenico zato smo morali na fototerapijo imel je vrednost 298 po 10 urni terapiji mu je vrednost padla na 252 in naslednji dan sama še na 246 zato so nas odpustili domov.Sedaj smo stari 1 mesec a otrok je še vedno malo rumen na kar me je opozorila tudi pediatrinja ampak drugače lepo napreduje in se redi po dnevi skoraj nič ne spi saj bi spal le na rokah zaradi krčekov se je navadil na nošenje 🙁 Zanima me je možno da je vrednost bilirubina narasla,kaj še lahko naredim kot pa izpostavljam otroka dnevni svetlobi kar je v tem času malo težko zaradi slabega vremena da bi vrednost padla in kako dolgo traja ta rumenost otroka. Drugače pa je otrok polno dojen.
lp

Draga Ernada,

v porodnišnici izmerjene vrednosti bilirubina pri vašem fantiču niso nič zaskrbljujočega ali neobičajnega – tudi zato, ker so padle na normalne vrednosti že po 10 urah obsevanja z modro lučjo.

Pri dojenih je prav tako normalno, da imajo zvečano vrednost tim. nekonjugiranega bilirubina (ki daje koži in beločnicam zlato rumeno barvo) še vsaj 4-8 tednov po rojstvu. Razlog je prisotnost snovi (predvsem hormonskega izvora) v materinem mleku, ki zmanjšajo jetrno preobrazbo v vodi netopne oblike bilirubina v topno (ki jo otrok izloči z urinom).

Rumena obarvanost kože (še zlasti obraza) in oči slabo korelira z vrednostmi v krvi – praviloma je koža bistveno dlje rumena kot pa je prisotna hiperbilirubinemija v krvi.

Kot sem na tem forumu že večkrat napisala (pa naj ponovno), ima povečana koncentracija bilirubina v prvem mesecu svojo nalogo – zaščito tkiv (zlasti osrednjega živčevja, pa tudi pljuč, oči, prebavil…) pred preobiljem kisika, ki mu je novorojenček izpostavljen, ko pride iz maternice, obenem pa svoje antioksidativne mehanizme šele razvija.

Če ste rodili v Ljubljani in poleg vas vztrajanje rumene barve skrbi še očka, babico, patronažno medicinsko sestro ali celo pediatrinjo, pa lahko mirno pridete na kontrolni odvzem v našo ambulanto – o načinu odvzema, času in celotnem postopku vam lahko več pove naša dipl. m. sestra Mira Kočar, ki jo najdete na tel. 522 62 47 (bodite vztrajni, številka je zelo obremenjena zaradi naročanja na UZ kolkov…).

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni zanima me na to temo imam namreč dve hčeri obe sta imeli bilirubin ,ki pa je po obsevanju z lučko izvenel sedaj imam sina ki ima ravnotako bilirubin in je že star 11dni problem je da je slabokrven ima premalo hemoglobina ravno včeraj je bil ponovno pod lučko pa me samo zanima če kdo ve kaj okoli te slabokrvnosti in bilirubina pri novorojencih
hvala lp.

Spoštovana,

bilirubin je rumen pigment (barvilo), ki nastane predvsem ob razgradnji rdečega pigmenta (hemoglobina) iz rdečih krvničk – ki imajo svojo življenjsko dobo in se vsakih nekaj tednov povsem “prenovijo”. Zato “ga ima” vsak človek.
Glede na kemično sestavo ločimo predvsem dve obliki – prvi, tim. nekonjugirani bilirubin je sončno rumene barve in je netopen v vodi. Ko se v jetrih na molekulo veže glukuronska kislina (ki sodi med “sladkorje”), nastane konjugirani bilirubin, ki pa je zelenkasto-rumene barve in je topen v vodi.
Prva oblika nastane predvsem ob prekomernem razpadu krvničk, kar se dogaja tudi pri novorojenčkih, druga pa predvsem pri boleznih jeter, ko žolč (in s tem bilirubin) zastajata.

Vsi novorojenčki imajo v krvi zvečano koncentracijo nekonjugiranega bilirubina, a le redki tako visoko, da se bojimo prekomernega odlaganja v možganih, zato ukrepamo – predvsem z obsevanjem z modro lučjo. In ker narava ne dela napak, ima zvečana koncentracija bilirubina (zlatenica) pri novorojenčku svoj namen – deluje namreč kot močan oksidant, ki nezrele možgane (pa tudi pljuča, prebavila, mrežnico) ščiti pred obiljem kisika (v primerjavi s pogoji v maternici) in s tem škodljivimi prostimi radikali, ki poškodujejo membrane.
Toliko za izobraževalni uvod…

Kar se tiče vaših treh otrok, pa je zelo verjetno, da je razlog zlatenice prekomeren razpad krvničk po rojstvu zaradi neskladja med vašo in otrokovo krvno skupino. Najpogostejše neskladje je med krvno skupino 0 (pri vas) in A ali B (pri otroku, po “očiju”), možna so tudi druga – po Kell, RhD – C – E podskupinah ipd. V tem primeru vaša protitelesa, ki preidejo posteljico, povzročijo propad krvničk – hemolizo pri otroku, iz obilja sproščenega hemoglobina se tvori bilirubin, ki pa ga novorojenček ne uspe dovolj hitro razgraditi in izločiti. Poleg zlatenice pride ob velikem razpadu eritrocitov tudi do njihovega pomanjkanja – slabokrvnosti.
Tudi te besede so bolj za uvod – kot osnova za pogovor s pediatrom, ki spremlja vašega novorojenčka in vam MORA razložiti težave na način, da jih boste razumeli in vedeli, kaj pomenijo.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close