Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija SACRAL DIMPLE

SACRAL DIMPLE

Spoštovani,

Hči je stara 21 mesecev in ima od rojstva dalje ( rojena v 36.tednu, 47 cm, 2700g ) nad ritko majhno luknjico premera pol cm, ni poraščena in ni bila nikoli vneta. Po slikah sodeč ki sem jih našla na netu bi izgled popolnoma ustrezal slikam ki prikazujejo sacral dimple. Opažam da odkar hodi desno nogico obrača v stopalu navznoter. Drugače je živahna deklica, se normalno razvija. Pediatri in ob odpustu iz bolnišnice niso tega opazili oziroma me ni nihče na to opozoril. zdaj me zanima ali bi bilo potrebno koga na to posebej opozoriti ter ali je to mogoče popraviti, ter ali lahko pričakujemo kakšne težave v času odraščanja. Brala sem da ima lahko težave pri uriniranju in bolečinami v hrbtu.Ali to drži? Vsekakor bomo storili vse kar vi mislite da bi bilo potrebno. Upam da me boste malo pomirili.Naj povem še to da sem prve tri mesece jemala folno kislino in ker se zopet pripravljamo na drugega otroka me zanima ali se lahko to ponovi in ali lahko to ugotovimo že pred rojstvom?

Vnaprej hvala in lep pozdrav,
Maja

Draga Maja,

vdolbina v predelu trtice (čisto pravo angleško ime ste našli na internetu) je kar pogosta “najdba” pri pregledu novorojenčka in večinoma ni povezana z nikakršnimi težavami.
Resda se koža v globini lahko inficira (še zlasti, če so v globini lojnice z dlačicami, zato se imenuje tudi pilonidalni sinus), praviloma se to zgodi šele v odrasli dobi – če se vnetje ponavlja, se tak “trtični sinus” kirurško odstrani.
Še redkeje je “kanalček” eden od znakov, da je bilo kaj narobe pri zapiranju hrbtenjačnega kanala – v tem primeru je obsežnejši, je znak motenega razvoja kosti z razcepom hrbtenice (manjkajo zadnji deli kostnih lokov skupaj s trnastimi izrastki, strokovna diagnoza spina bifida), kar se da tudi zatipati. V odrasli dobi je zaradi drugačne obremenitve mišic ter statike hrbtenice res zato lahko pogostejša bolečina v hrbtu.
Še bistveno redkeje je ta napaka povezana z motenim razvojem hrbtenjačnih ovojnic ali same hrbtenjače. In le v teh primerih (meningokela, mielokela) so možne tudi oslabitve ali ohromitve mišic, ki so oživčene z velikimi hrbtenjačnimi živci, ki izhajajo iz tega dela hrbtenjače. Takšne prirojene napake praviloma ne zgreši ginekolog ob ultrazvočnem pregledu (“morfologija”, že pred 22. tednom nosečnosti), prav tako je ne spregleda zdravnik, ki pregleda novorojenčka v porodnišnici, še manj pa izbrani pediater, ki spremlja otroka kasneje.
Prav zaradi preprečevanja motenj v zapiranju nevralne cevi se pred zanositvijo in v času nosečnosti priporoča jemanje folne kisline. Kar pa seveda nedolžnega “sacral dimple” (ki je morda le znak, da človek ni “repato” bitje) ne prepreči.

Torej, uživajte pri načrtovanju novega člana družine, pediatru pa ob obisku le omenite svoje skrbi, da pregleda vašo malčico in vas še on pomiri “v živo”. Kar se tiče zvračanja nogice navznoter, pa lahko le ugibam o vzroku – tudi za odgovor na to vprašanje bo najboljši njen pediater.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close