uvajanje goste hrane
Pozdravljeni,
naša nadebudna Vita je bila pravkar stara korigirano 5 mesecev (11. bo 8 mesecev od rojstva). Ker smo imeli težave s hranjenjem-sem pediatrinjo prosila, če bi lahko začela z rižolinom, saj je še pred meseci govorila, da bo Vita začela z GH pri 7. korigiranem mesecu. Na moje presenečenje je dejala, da lahko začnemo tudi že z zelenjavnimi kašicami. In tako sva začeli in zopet presenečenje – Vita je že v prvo pospravila cel korenček. Tako sem ji ga dajala tri dni zapored, nato sem ji dala korenčkov pire (s krompirjem), nato tri dni cvetačni pire (tudi s krompirjem), ker pa je težko kakala (mučila se je tako, da se je napenjala, postajala rdeča in že razdražljiva), sem ji včeraj prvič dala tudi jabolčno kašico (kuhano). Pojedla je 140 ml.
Začela sem se spraševati, ali ji morda ne dajem preveč – kaj menite vi? Kako gosta pa je lahko hrana na začetku? Je res, da naj bi bile na začetku bolj kot juhice? Jaz sem ji naredila kar gosto, zabeljeno z mojim mlekom.
Koliko pa se dejansko naje od GH? Saj že po 1 uri od hranjenja zahteva mleko?
Pa še vprašanje – ker rada je na žlico, ali ji lahko dam že kakšen obrok več na dan (do sedaj sem ji dajala en zelenjavni obrok in popoldne še gost rižolino, ker pa je bila zaprta, sem ji rižolino zaenkrat prenehala dajati, danes pa bi ji spet, saj je po jabolku lepo kakala).
Od kar ji dajem GH poje tudi več mleka – tako smo končno prišli do dnevnega vnosa preko 700 ml (še prejšni teden nekaj čez 500 ml).
Hvala za odgovore in lepo pozdravljeni
Snežna&Vita
Dragi Snežna in Vita,
čas, ki ste ga izbrali za uvajanje goste hrane, je ravno pravi. In očitno vaša Vita dobro ve, kaj je dobro in pospravi vse, kar ji pripravite. Če se ji gosta hrana ne zaletava, je tudi gostota pravšnja (z juhicami pa bi bil vnos vode – tekočine lahko celo prevelik). Korenček precej zapira – poleg tega lahko otroci, ki dobijo precej korenja (oranžnega), tudi postanejo rumeno-oranžni, saj se karoteni odlagajo v koži. Vsa ostala zelenjava je prav tako dobrodošla (no, z izjemo večje količine kakšnega napenjajočega fižola ali ohrovta). In ni nobene nuje, da za Vito vse pripravljate posebej, neslano, nezabljeno ali zabeljeno le z vašim mlekom – otrok naj bi jedel tako pripravljeno hrano, da vse kar ostane, poje z veseljem tudi očka – ne pa, da je neslano, brez dodatka masla ali smetane, brez kakšnega peteršilja ali domačih začimb (v skromni količini, seveda). Svetujem le, da uvajate po 1 novo stvar na 5-7 dni.
Hranjenje na žličko – seveda DA, nekateri celo z mlekom hranijo preko žličke. In hrana naj ima tudi kakšne bolj konkretne koščke, ne je “zmiksati” v brezoblično tekočo maso. Seveda je zelenjava manj hranilna kot je mleko z rižolinom ali kot bo obrok, ki bo vseboval poleg zelenjave tudi meso. Prav zato naj bo količina večja. S tem se bo tudi kakec konkretiziral po količini, barvi in vonju….
Prihaja obdobje, ko bo na voljo veliko sveže zelenjave in sadja – in ko boste izpopolnili vaše kuharske veščine v Vitino veselje.
Dober tek,
Pozdravljeni!
Se bom kar na to temo priklopila.
Imam sina, starega 4 mesece in 1 teden (rojen je bil 14 dni prezgodaj). Hranim ga z Aptamilom 1 od 2 meseca dalje (prej moje mleko + Apt.)
Pri približno 1,5-2 mesecih mi je začel spati vso noč, se pravi od 21- 5 ali 6 zjutraj, včasih celo do 7. Sedaj pa se približno 3 tedne prebuja po 2x na noč, približno od 1-3 ure (včasih poje mleko napol v spanju in takoj zaspi, včasih pa ne zaspi po celo uro), nato okoli 5 ure (običajno zelo malo poje, nato pa do kakšnih 7-h ne zaspi več nazaj, potem pa zaspi le za pol ure. Tudi čez dan zelo malo spi (če smo doma, le 2-3x dnevno po pol ure, največ 40 minut). Če smo na sprehodu pa kar precej spi v vozičku.
Zanima me kaj bi lahko bil vzrok takšnemu spanju, ali je možno, da mu je Aptamil premalo in bi potreboval za večerjo kakšno drugo hrano. Ali naj ne bi toliko star dojenček potreboval več spanja? Do sedaj mu še nisem dala nobene druge hrane. Tudi uspavati čez dan ga je “prava umetnost”, zvečer pa ni problema- okoli 20,30 – 21 ure ga položim v posteljico in zaspi.
Hvala za odgovore!
Spoštovana,
veliko mam, ki so jim dojenčki nekaj tednov že pustili spati vso noč, se pritožuje podobno kot vi. Razlogov, da se je vaš sin pričel zbujati, je lahko veliko – eden je lahko tudi hitrejše praznjenje želodčka in s tem zgodnejša lakota. Tu pride res v poštev “bogatejši” večerni obrok – bodisi Aptamil z dodatkom riževih kosmičev ali zamenjava Aptamila s kakšnim “gostejšim” nadomestkom (nekatere mame prisegajo na Milumil…).
Drugi, morda še pogostejši razlog, je lahko pretoplo okolje oziroma preveč izolacijskih plasti na koži. V prvih mesecih si dojenček nabere kar nekaj “podkožnih blazinic” in ne rabi toliko ogrevanja kot v prvem mesecu. In ker ga starši oblačijo enako kot prej, jim je vroče – kar jih zbudi in nezadovoljstvo kažejo z enakim sitnarjenjem kot za lakoto. Ko se nasitijo, pa jih črviči v trebuščku in spet sitnarijo, zato dobijo ponovno mleko…
Naslednji vzrok je v dozorevanju njegovih možganov, s tem tudi središč, ki uravnavajo stanja budnosti in spanja. In obdobja budnosti so vse daljša, podnevi je nekaterim dovolj, da zakinkajo za par minut, pa so spet sveži in pripravljeni, da zahtevajo vso pozornost okolice samo zase.
Glede na zapisano ste vseeno v skupini “srečnic”, ki jim je vsaj ponoči dano malo spati. Najslabše jo odnesejo mame “nočnih ptičev”, ki jim naraščaj ne da spati ne podnevi ne ponoči.
A vse “trpljenje neprespanosti” enkrat mine – seveda le do prihoda novega družinskega člana…
Srečno in vsaj malo mirnega spanca vam želim,