Napenjanje
Lep pozdrav. Imam punčko ki bo čez dober teden stara 7 mesecev. Ko je imela 14 dni je bila pri prof. Dolencu na operaciji, benigni tumor, ki je bil odstranjen. 2 meseca je prejemala terapijo Phenobarbitonala. Magnetni pregled je bil opravljen sedaj naju čaka še eden. EEG snemanje je bilo opravljeno. Vse je ok. Razvija se normalno.
Že dva mesece jeva gosto hrano (sadje, zelenjava, kaške in skutko). Že nekaj dni se napenja. Blato je bol gosto. Nekaj dni sem ji pomagala pri odvajanju blata z svečko in termometrom. Sedaj odvaja blato sama. Se pa grozno napenja. Nogice prekriža, zajame sapo, postane rdeča in čez 5 sekund preneha. Ne trza z mišicami. Jo mogoče boli trebušček? Dala sem ji Sap Simpleks kapljice. Vendar ne pomagajo. Bojim se da ni kaj narobe z glavico. Bila sem pri njenemu zdravniku, vendar je rekel da ni straha za to. Zato bi vas prosila za vaše mnenje.
Že naprej hvala za odgovor
Spoštovana Dora,
tudi jaz se strinjam z vašim pediatrom, da težave z zaprtjem in prebavo nimajo nobene povezave z nevrokirurško operacijo. Prav tako ji ne bodo pomagale SAB Simplex kapljice, ki jih predpisujemo ob trebušnih krčkih dojenčkov in se pojavljajo okrog 6 tedna do 3 meseca (torej je vaša deklica že “prestara” za te, z nezrelostjo črevesja povezane krče).
Predvidevam, da je zaprta zaradi prehoda na gostejšo hrano, morda tudi zaradi manjšega vnosa tekočine. “Termometer in svečka” je sicer pogosto uporabljena pomoč, ki pa ni priporočljiva na daljše obdobje. Varnejših možnosti, da ji pomagate, je več – od najbolj nežnih (zjutraj 100 ml mlačnega Donata Mg, ki ga pretresemo, da izgubi mehurčke; čaj z malo več sladkorja), komercialnih (Activia), prehrambenih (“balastna” prehrana, torej zelenjava in sadje z več vlakninami, ne tisto, kar zapira – npr. banane, korenje…), pa do tistih, ki vam jih predpiše zdravnik (sirupi, ki “mehčajo” blato). Praviloma težave z zaprtjem začno minevati, ko se otrok več giblje in se ojačajo tudi trebušne mišice (po 1. letu). Če pa izboljšanja ni (blato trdo, odvajanje povezano z hudim napenjanjem, jokom, ranicami ob ritki) in je odvajanje tudi premalo pogosto (enkrat na več dni ali celo na teden), vas bo izbrani pediater napotil še na pregled k specialistu pediatru gastroenterologu.
Pozdrav,
Spoštovana dr. Cerar,
zanima me, kako je s krči pri nedonošenčkih oz. do kdaj predvidoma trajajo oz. kdaj se pojavijo? Na internetu namreč najdem različne informacije, eni pravijo da ker mora njihov prebavni trakt začeti z “delovanjem” prej (torej pred predvidenim datumom rojstva), se tudi krči pojavijo prej, drugi pa pravijo, da se pojavijo šele okoli predvidenega datuma rojstva in od takrat naprej trajajo ca. 3 mesece.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Spoštovana,
pri “trebušnih krčkih” je res še veliko nejasnega, marsikdaj pa tudi vsako težavo, ki se kaže v prvih tednih ali mesecih z napenjanjem, jokom in nerazpoloženostjo dojenčka, pripišemo črvičenju. In zato je diagnoza pogosta.
Krči (trebušne kolike) tudi še niso čisto razjasnjeni – vemo, da je najverjetnejši razlog nesinhrono krčenje posameznih delov črevesja. Zakaj se pojavi le v določenem obdobju (tako starosti otroka, kot dnevnega časa), neodvisno od vrste mleka, pa še to le pri nekaterih otrocih in zakaj tudi brez našega ukrepanja (kot so SAB simplex, vetrovne kapljice itd.) enako hitro “poniknejo”, pa je še vedno vprašanje.
Prav vse to velja tudi za krče pri nedonošenčkih.
Iz izkušenj na intenzivni ter pripovedi in zapisov mam prezgodaj rojenih, ki se nam oglasijo še po odpustu ali ki pridejo v našo ambulanto, začne nedonošenčke črvičiti kar po “kronološki” starosti – torej nekje med 3. tednom in 4. mesecem starosti. Se pa med bivšimi nedonošenčki s kolikami skriva tudi nekaj otrok, pri katerih gre za drug vzrok težav, zato bi jih morali natančneje obravnavati in drugače zdraviti kot enostavne krče.
Pozdrav,
Spoštovana dr. Cerarjeva,
prebrskala sem vaše odgovore in žal ni čisto podobnega primera za težave našega deteta.
Tudi naša nedonošenka, danes stara 7 tednov (korigirano 1 teden) se zadnje dni močno, močno napenja. Danes tehta 3500 g (ob odpustu 2400, hraniva se na dojki in z dodatkom Aptamil 1 AR). Zaradi dosežene teže 3300g sva pred enim tednom po nasvetu pediatrinje prešli na Aptamil 1. Ob prvem nakupu sem bila v dilemi ali kupiti navadno enko ali AR varianto. Zaradi močnega polivanja (po vsakem obroku večkrat) sem se sama odločila za AR. Polivanje se je izboljšalo (le enkrat v prvi uri po obroku in količinsko malo). Tri dni pa že opažam enako napenjanje, kot ga opisuje mamica zgoraj: glasno pritiskanje in občasno zariplost. Odvaja 1 -2 krat na dan, blato je “lepo”, ravno prav gosto in “senf” barve. Vendar me to njeno mučenje s pritiskanjem (tudi, ko ne kaka) zelo skrbi, ker je glasna, kot npr. odrasli človek ob odvajanju najbolj trdega blata in ob tem trpim bolj kot ona. Ker imava naslednji pregled šele čez dva tedna me zanima naslednje:
1. ali se je napenjanje začelo zaradi krčkov (prava starost?), zaradi prehoda na Aptamil AR (gostota) ali zaradi česa drugega (drugačni krčki nedonošenčkov, kot pišete)?
2. že nekajkrat sem opazila, da po obroku ali med podiranjem kupčka za nekaj kratkih trenutkov ostane brez sape in hlasta za zrakom. Menim, da zaradi hlastanja za dojko ali cucljem, ker jedla bi pa še pa še. Jo morava prav ustavljati, ker je pediatrinja povedala, da je s kilažo na “zgornji meji”. Ali je hlastanje za zrakom lahko kaj bolj zaskrbljujočega?
3. kaj je definicija “zgornje meje” pri starosti naše punčare, prosim?
4. predvčerajšnjim sem na slinčku ob polivanju dvakrat opazila komaj opazen madež krvi. Berem, da lahko, da je od moje ranjene dojke (res sta me bradavici te dni boleli bolj, ker sem malo pozabila na mazanje), upam, da ni bruhnil svojo kri?? Zdaj krvi dva dni ni nikjer več.
4. ker sem brala tudi o nekih gastro-refluksnih težavah nedonošenčkov, me zanima ali je kaj od naštetega simptom za kaj takega in za predčasni obisk pediatra? Naj povem še, da je punca sicer zadovoljna, lepo napreduje, podnevi čedalje več pokonci, zelo živahna je sicer že od rojstva (jo kličemo tudi gimnastičarka), ponoči pa čedalje več spi (najprej po tri, zdaj po štiri ali že pet ur skupaj).
5. hvala za odgovore in še veliko zabavnih trenutkov z malčki. Razberem, da je večina zabavnih, čeprav se nam, staršem v komuniciranju z vami zaradi narave vašega dela ne zdi tako…:-)…. Prav uživam ob vaših komentarjih!
Spoštovana,
večina težav, ki ste jih našteli, je značilna za starost vaše “punčare”, je nenevarnih (pa čeprav so duhamorni za mame) in minejo s časom, z ali brez uporabe zdravil ali drugih pomagal….
In sedaj še odgovori po vrsti:
1. Aptamil AR naj ne bi povzročal krčkov, zato je razlog zanje najverjetneje dosežena starost vaše malčice, ki je po izkušnjah čas za trebušne kolike. Nedonošenost pri tem ni bistvena.
2. “Hlastanje”, “zariplost”, spuščanje glasov med pitjem ali kakanjem, riganje, kolcanje, zvijanje… – vse to so pojavne oblike normalnega obnašanja dojenčka v tej starosti.
3. Zgornja meja je večinoma tim. 90. centilna krivulja za njeno korigirano starost, seveda v kombinaciji s porodno težo in pridobivanjem teže v prvih tednih. V uporabi so različne krivulje, eno od njih najdete tudi na spletni strani nedonosencek.net (po Babsen-u), seveda lahko zaprosite tudi vašo pediatrinjo, da vam pokaže, po čem ocenjuje ona. Če je tehtala ob rojstvu v gestacijski starosti 34 tednov okrog 2 kg in kakšne 3 tedne zatem – ob odpustu 2400 g, bi pričakovali, da bo v kronološki starosti 7 tednov njena teža med 3000 in 3500 grami. A smo bolj popustljivi pri dojenih kot pri tistih, ki so hranjeni z nadomestki.
4. Kri, ki je bila na slinčku, je bila skoraj zanesljivo vaša in izvira iz kakšne globje ragade (ki jo ob pregledu sploh ne opazite).
4. drugič Nobena od težav, ki jih navajate, ni značilnih za refluks. Zato ga kar odmislite, uživajte ob dojenju in v lepih poletnih dneh, ki prihajajo. In ponoči spite dlje in dlje.
Pozdrav,
Pozdravljeni!
Imam 2 mesečno punčko. Sedaj se že mesec in pol zelo napenja, predvsem v drugi polovici noči. Zraven spušča čudne glasove, godrnja, cvili, hrče, pokašljuje. To napenjanje spremlja zvijanje celega telesa, prav tako obraza. To traja vse do jutra, dokler se pri prvem jutranjem hranjenju dobro ne pokaka. Sedaj opažam, da se zvija tudi že čez dan. To se predvsem dogaja v polsnu, ko ni čisto budna in tudi trdno ne spi.
Zanima me, če je to normalno ali gre za kakšno posebno anomalijo pri moji punčki. Zanima me tudi, kako dolgo lahko to še traja.
Hvala za odgovore in lep pozdrav.
Spoštovana,
starost vaše dojenčice je prava za “klasične” trebušne krčke – kolike, ki naj bi minili nekje do 4. meseca starosti. Tudi opis dogajanj – vključno s čudnimi glasovi.
Neobičajen pa je čas, ko se težave pojavljajo (pri kolikah so to bolj večerne ure, ponoči in čez dan je mir). Tako lahko ugibam, da ji je morda v drugem delu noči prevroče, da postaja lačna, žejna, da ob tem zelo intenzivno “sanja” (polsen).
Če normalno pridobiva težo, ne kaže znakov, da jo kaj boli ali muči, normalno kaka in ne bruha, se ne bi preveč obremenjevala z iskanjem vzroka, ampak počakala še nekaj tednov. Če pa je v njenem obnašanju in napredovanju kaj, kar vas dodatno skrbi, pa bo treba na pregled k izbranemu pediatru. Včasih en pregled pove več (ali pomiri bolj) kot veliko zapisanih besed.
Pozdrav,
Pozdrvljeni!
Hvala za odgovor. Naša dojenčica normalno napreduje v teži in rasti. Res, da je pa imela kar nekaj tednov kri v blatu. Sedaj smo ugotovili vzrok, saj je šlo za alergijo na beljakovine kravjega mleka. Naša dojenčica ne joka, zelo redko kdaj zajoče med hranjenjem, ko se napenja drugače pa le godrnja, javka, hrče, se zvija in pači. Upam, da bo res to kmalu prenehalo, ker je kar naporno.
S pozdravi,