kronična utrujenost in amenoreja
Pozdravljeni!
Najprej se opravičujem za dolg post…
Stara sem 21 let in že popolnoma obupana.Večkrat sem bila namreč že pri raznih zdravnikih in na raziskavah, a me nihče ne jemlje resno. Preden se znova odpravim k zdravniku, bi rada slišala še kakšno mnenje, saj sedaj želim dokončno odkriti svojo težavo.
Torej, pred približno 7 leti mi je menstruacija izostala (brez razloga) in se do sedaj pojavljala zgolj enkrat na leto ali enkrat na dve leti. Ginekologi so mi dejali, da ni z menoj nič narobe in da se bo vse ustalilo.
Pred približno dvema letoma (ko sem začela hoditi na fakulteto) se mi je pojavila huda kronična utrujenost, ki je prihajala skorajda mesečno v valovih. Poleg utrujenosti, zaradi katere sem komaj zmogla nekaj stopnic, me je tudi oblivalo. Ker se je vse skupaj vleklo dobri dve leti in ker nisem bila zadovoljna z izbiro svojega študija ter z družabnim življenjem, sem sklepala, da sem depresivna. Pred tem sem seveda šla tudi na preiskave za ščitnico, hormone in železo, ki pa niso pokazali nič in tudi zdravnik je nakazoval na lažjo obliko depresije.
Ker se je utrujenost stopnjevala, nisem bila več sposobna opravljati obveznosti in v drugem letu pustila fax. Ker sem imela tudi samomorilne misli in večino simptomov depresije, sem bila prepričana, da je to moj problem.
Ko sem se poleti 2008 odločila za spremembo faksa, ki me je od nekdaj veselil, je utrujenost naenkrat izginila in zopet sem bila polna energije in optimizma.
Sedaj pa opažam, da se je hkrati z mojo spremembo počutja ponovno znormaliziral tudi moj menstruacijski ciklus. Menstruacijo imam sedaj že od avgusta popolnoma redno in normalno.
Začetek februarja pa sem se odločila za jemanje kontracepcijskih tabletk; kljub temu da so bile nizkohormonske (Yaz), sem že po prvih šestih tabletkah začutila kronično utrujenost, iz katere se nisem mogla izvleči. Poleg utrujenosti sem postala tudi negativno nastrojena in dobila hude boleče menstruacijske krče, ki jih prej nikoli nisem imela. Po šestih tabletkah sem se odločila, da jih ne bom več jemala, saj se nisem želela znova počutiti utrujeno.
Sedaj po treh tednih prenehanja jemanja tabletk (menstruacija je trajala kar 15 dni) sem še vedno hudo utrujena.
Pred približno enim tednom pa se mi je poleg utrujenosti pojavila še blažja driska, vnete bezgavke, že dva dni pa me rahlo kuha vročina ter močno boli v vseh mišicah. Utrujenost je včeraj postala neznosna; po nekaj stopnicah mi srce nenormalno razbija in ostanem brez vsake sape (nisem prekomerno debela, drugače sem popolnoma zdrava, ne jemljem nobenih zdravil, nimam alergij in sem v kondiciji).
Moje vprašanje je: šele sedaj sem pomislila, da je morda moja kronična utrujenost posledica hormonskega neravnovesja in ne depresije, le-ta bi morda lahko bila posledica utrujenosti in apatičnosti? je možno, da mi hormonskega neravnovesja niso uspeli ugotoviti, saj kadar sem bila na krvnih preiskavah, sem se počutila že dobro (utrujenost namreč po kakšnem tednu mine)?
Ker pa se sedaj že nekaj dni počutim popolnoma razbolelo, sem po internetu iskala simptome hormonskega neravnovesja in naletela na mnoge druge bolezni, kjer se pojavljajo podobni simptomi…
So razbolelost v mišicah, povečane bezgavke itd. tudi simptomi hormonskega neravnovesja, oz.ravnovesja, ki sem ga podrla z jemanjem 6-ih tabletk?
Ali je morda možno celo, da sem okužena s HIV-om ali mononukleozo?
Morda se sliši neumno, a problemu bi resnično rada prišla do dna. Zanima me h katerem specialistu naj se najprej obrnem (ginekolog, splošni zdravnik) ter kaj naj mu rečem, da me bodo jemali resno ter me poslali na ‘prave’ raziskave, saj resnično ne želim več živeti s to utrujenostjo, saj si ne morem več privoščiti neopravljanja obveznosti.
Za Vaš odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem
Spoštovani,
vseh težav, ki jih opisujete, najbrž ne bo mogoče postaviti na skupni imenovalec.
Na koga bi se obrnili in kaj od težav izpostavili? Predlagam, da za začetek vaše pismo v nespremenjeni obliki pošljete na forum Hormonske motnje (tukaj: … ), potem pa še tukaj:.
Začetni zdravstveni problemi se lahko postopoma razširijo na druga področja posameznikovega doživljanja in vedenja. To, kako se oseba odziva na telesne težave, zavisi tudi od njenih duševnih lastnosti, osebnostnih potez, življenjskega stila, trenutnega dojemanja stanja, načina spopadanja z oviralnimi situacijami … Prevladujoči vzorci vedenja, posameznikova stališča in prepričanja, prilagoditvene sposobnosti (na primer pretirano osredotočanje na simptome, preveč ukvarjanja s telesno simptomatiko, katastrofična razlaga situacije …), posameznikovi stresni programi … lahko delujejo kot vzdrževalni psihološki dejavniki, ki zdravstvene težave utrjujejo ali celo poglabljajo in neugodno vplivajo na njihov izid. Po drugi strani pa so prav psihične moči posameznikove dragocene zaveznice pri zdravljenju in ustvarjanju kakovostnega življenja (ob bolezni in po njej).
Verjamem, da boste vašim težavam prišli do dna in jih uspešno obvladali (če bo potrebno, tudi s strokovno pomočjo).
Zaupajte v podporo partnerja, oprite se na svojce in prijatelje in se veselite vsakega dne (če se pošalim: za navihane nasmehe, za drobne in velike grehe, za prave korake, za neumnosti sorte vsake … naj bo vedno čas.)!
Vse dobro vam želim in vas lepo pozdravljam!
Veronika