Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo Odprta mlečna petka pri petletnici

Odprta mlečna petka pri petletnici

Pozdravljeni!

Petletni hčerki je njena zobozdravnica zaradi bolečin “odprla” mlečni zobek (petko spodaj) in vanj dala zdravilo, ki ji ga je po 10 dnevih tudi odstranila. Zob je sedaj odprt, povedali so nam, da mlečnih petk ne zapirajo in da bo zob tudi ostal odprt. Lepo prosim še za vaše mnenje v zvezi s tem oziroma, kaj je razlog, da se na mlečnih petkah ne dela zalivk? Kako dolgo lahko v bistvu “zdrži ” tak odprt zob v ustih? Kar problem imamo sedaj s čiščenjem, pred jedjo dajemo vanj vato, potem seveda čistimo, ampak zob je tudi stalno občutljiv, skratka, ni prijetno. Zobozdravnica nam je rekla, da se nam enako lahko zgodi tudi pri zgornji petki. Ostali zobje so v redu, tudi higiena je po mnenju zobozdravnice OK.
Hvala.

Spoštovana,

ne vem zakaj ni sem dobila odgovora v tej temi, mogoče se je kje izgubil?

No, ker je vmes poteklo kar nekaj časa, naj povem, da se je zob kar pomiril, čeprav dobro še ni. Otrok se boji jesti na prizadeti strani, še vedno toži, da jo na dotik boli. Zobozdravnica pravi, da bo minilo. Najbolj me skrbi, da bi se isto zgodilo še na zgornji petki, kar nam po mnenju zobozdravnice grozi. Ali je možno to na kak način preprečiti? Zaenkrat vsi, vključno z zobozdravnico samo pasivno čakamo, kdaj se bo to zgodilo. če jo kaj vprašamo, nam odgovori, da je to pač tako; kot da nas obtožuje, da smo sami za to krivi; oba z možem naju to zelo teži. Menim, da naša higiena niti prehrana ni bila nič slabša kot pri mnogih drugih otrocih, ki jih poznam, pa nimajo takih problemov z zobmi. zaradi tega Zobozdravnice vseeno ne bi menjali, ker jo otrok edino sprejema, saj je pretrpela velike bolečine in nikakor noče k drugemu, vendar pa bi res rada vsaj še kakšno drugo mnenje. Hvala.

Spoštovana LenkaK,

ne vem, kaj se je zgodilo, da pri prvem vprašanju ni mojega odgovora. Vprašanja se spomnim, tako da je možno, da sem se “zatipkala” in odgovarjala na nivoju, ki še ni namenjen odgovorom…. Se opravičujem za zamudo:(.
Mlečne zobe plombiramo in tudi zdravimo, res pa je, da se na endodontsko zdravljenje “odzivajo” slabše kot stalni zobje in je večje število neuspelih zdravljenj. Pri uporabi zdravila, ki zob devitalizira, lahko vseeno poskušamo zob zaplombirati, kar se velikokrat kar dobro obrestuje, še vedno pa se lahko zgodi, da pride do težav. KO pa je zob nekaj časa odprt, je vsako zapiranje zoba neuspešno, ker so se medtem koreninski kanali okužili z mikroorganizmi, ki se nahajao v ustni votlini.
Če zob pogosto povzroča težave, nam preostane še ekstrakcija….
Pri drugem zobu pa vseeno svetujem plombiranje in ne zgolj čakanje na težave….

New Report

Close