Nedonošenček po Rh D senziilizaciji
Oktobra 2007 sem po Rh D senzibilizaciji s titri preko 1.600 in preko 80% ADCC testu, ki mu je sledil še patološki CTG s CR v sili rodila na začetku 33. tedna sina s sicer ponosnimi 2.670 gr in 50 cm (prvi sin donošen, 4.510 g, 56 cm in OG 39 – OGTT izključen, obakrat), dihalnih in drugih zapletov ni imel, k sreči, bil je v topli posteljici ter imel kasneje nekaj težav z uravnavanjem TT. Hranjen je bil sprva po cuclju z AM, kasneje sem vzpostavila dojenje, dojen je še danes, pri 16 mes. Motorično je dokaj spreten, na NFTH hodiva od 4. tedna dalje, shodil je pri 13 mes (kor. 11), je sicer še vedno rahlo asimetričen, a nič hujšega.
V njegovem 5. tednu življenja so se začele kazati alergije, ki so hude in se še stopnjuje. Sprva je bil alergičen “samo” na Km, jajca, pšenico zadnje testiranjpje na spisek dodalo še sojo, goveje in telečje meso, banane, ves gluten, jagode, kiwi… celokupni IgE so 1.343 🙁 Sama sem na strogi dieti od njegovega 6. tedna dalje, kljub temu so letošnji rezultati mnogo slabši od lanskih pri 3 mes. Ob tem smo se tja do 8. mes ubadali s hudo anemijo, najnižja vredno Hgb je bila 89, celično Fe pod 25, novo nastale krvničke številne, a drobcene. Otrokov P se je posvetoval tako z dr. Bregantom kot s hematološko kliniko, šele zadnji izvidi pri 15 mes so približno noralni, Hgb 116, celično Fe 37 in skorja normalna velikost novih krvničk. Problem je, ker zaradi barvil in konzervansom redko kateri sirup sploh prenese, ne da bi mi “zacvetel” v AD. Opozorili pa so me, da se sinove krvne skupine oz Rh faktorja ne da zanesljivo določiti ??? kar mi je pri tej starosti vseeno čudno. Je to res ali smo spet “zadaj” za časom? Sin je v izmenjalni transfuziji dobil Rh – kri, vendar naj bi njegovo telo počasi “prešlo” na lastno krvno skupino (vsi imamo ksupino A, le mož je heterozigot in Rh+) Še vedno ima tudi rahel ID, ki počaaaaaaasi izzveneva.
Zanima me, ali so lahko te alergije in anemija posledica izmenjalne transfuzije ali gre za povsem drug sklop težav?
Spoštovana,
dojenčki mam, pri katerih je prišlo pred to zanositvijo do RhD (ali katere druge) senzibilizacije, imajo ob visoki ravni materinih protiteles, ki prehajajo posteljico, lahko težave že pred rojstvom – protitelesa se namreč vežejo na njihove rdeče krvničke in povzročijo njihov razpad, posledično je plod hudo slabokrven, otekel (hidropičen) in lahko zaradi odpovedi obtočil umre še pred rojstvom. Če seveda ne ukrepamo še v času nosečnosti (preko popkovničnih žil dajejo porodničarji plodu transfuzijo takih eritrocitov, ki jih materin obrambni sistem ne bo uničil) ali takoj po rojstvu (z izmenjalno transfuzijo).
Z “izmenjavo” krvi novorojenčku (ki ne poteka na način, da bi mu pobrali vso kri in nadomestili z drugo, ampak po principu ven-noter preko katetra menjamo majhne količine, ki ne ogrožajo delovanja njegovega srca) zamenjamo največ 80% njegove krvi s koncentriranimi eritrociti, ki jih pripravijo na Zavodu za transfuzijsko medicino – najpogosteje so krvne skupine 0 (torej ne nosijo na površini nobenega antigena iz ABO skupinskega sistema), RhD in C negativni, Kell negativni, pa še filtrirajo pripravek (da odstranijo druge celice, zlasti levkocitne vrste) ter ga obsevajo (uničijo še spominske celice, ki bi lahko kasneje vzbrstele in povzročile hudo imunsko bolezen, ki jo poznamo pri presaditvah organov kot reakcijo presadka proti prejemniku). Torej ostane vsaj 20% lastnih eritrocitov, žal tudi najmanj 20% protiteles (oz. še več, saj se niso nahajala le v krvi, ki smo jo odstranili) – ta preostala protitelesa “se spravijo” na nove celice, ki jih stvarja otrok. In ko se s transfuzijo dane rdeče krvničke postarajo in odmrejo (kar se zgodi nekje 3-4 tedne po transfuziji), je dojenček spet slabokrven. Neredko potrebuje zato ponovno zdravljenje s transfuzijo.
Raziskave ne potrjujejo morebitne povezave med RhD senzibilizacijo, anemijami in prehrambenimi alergijami. Drži pa, da imajo alergiki pogosteje tudi slabokrvnost, ki je pogojena tudi s slabšim vsrkavanjem in uporabo železa – kar se kaže z mikrociti (majhnimi rdečimi krvničkami), ki so slabo polnjeni s hemoglobinom.
Krvno skupino lahko določijo novorojenčku tudi takoj po izmenjalni transfuziji – več težav imamo le po večkratnih izmenjavah krvi do 3. meseca starosti. Torej pri starosti vašega sina ne bi smelo biti nobenega dvoma, vse “dane” rdeče krvničke so že zdavnaj končale svojo življenjsko dobo.
Pozdrav,