Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo zlomljena enkica zgoraj

zlomljena enkica zgoraj

Spoštovani!
Moj živahen 22-mesečni fantič, si je 2.2. zlomil enko zgoraj skoraj čisto ob dlesni. Razlog, da si zobka ob padcu ni izbil, ampak ga je zlomil,je najbrž ta, da je bil zob žal načet od kariesa (lunice – kot zabarvanje zgoraj ob dlesni in izpodjedena sklenina z notranje strani). Zelo si očitam, da je do omenjenih karioznih sprememb sploh prišlo, saj je to moj tretji otrok, s katerim sem ravnala popolnoma enako kot s prvima dvema, pa do danes 13 letna hči še ni mela plombice, pri mlajšem pa tako…skratka dojila sem ga do 18 meseca, ko sem ugotovila lunice na enkah in dvojkah zgoraj. Stekleničke ponoči nismo nikdar uporabljali, pred spanjem smo zobke umili. Podnevi je sicer občasno res pil tudi sok, ker je izredno slabo jedel in smo s tem nadomeščali kalorije, vendar je bla steklenička izrecno za pitje v avtu (sicer kozarček od 6 m dalje) in ne za igranje ali da bi mu celo visela od ust. Ponoči pa se je res crkljal… Danes mi je seveda jasno, da sladko mleko v katerem se namakajo zobki večji del noči naredi svoje, vendar je za nazaj biti pameten sedaj prepozno. Starejša otroka sta tudi bila dolgo dojena, vendar sta verjetno bolj pila, kot se crkljala, morda je kakovost sklenine pri tretjem slabša…Oprostite tako dolgemu uvodu, ki sem ga napisala tudi zato, da bi morda kakšnemu otroku prihranila težave kot jih ima moj in bi kakšna mama bolj pametno ravnala. Naj to ne bo antireklama dojenju, ki ga seveda zagovarjam, ampak bolj temu, da otrok po 1 letu ne potrebuje tako pogostih podojev ponoči in mame prihranite si ta zbujanja, ki sem jih jaz trpela z mislijo, da nudim s tem otroku najboljše, v resnici pa sem mu škodila…
No, od 18 meseca se vodimo pri pedontologu. Glede stanja zob mi je ob prvem pregledu povedal, kar itak že sama vem -umivanje, umivanje, umivanje,za pijačo voda in pa prenehala sem dojiti. Teh navodil smo se seveda striktno držali in se mi zdi, da se staje ni poslabšalo, me pa zanima ali fluorovi premazi sklenino kaj dodatno utrdijo ali ne, saj naš pedontolog tega ni naredil, ali zadostuje umivanje + čisto malo zobne paste za otroke s 500ppi fluorida?
Po zlomu enkice smo šli takoj do pedontologinje, ki dela v isti ambulanti kot izbrsani pedontolog (ni bil njegov turnus), ki je sinu dala v zobek neko zdravilo, ki uniči živec in nato čez neko prevleko oziroma plombico. Naslednji dan nam je naročila, da moramo iti k izbranemu pedontologu in če sem prav razumela naj bi bilo potrebno izčistiti korenino, saj naj bi sicer živec in ostalo tkivo notri začelo gniti??, ter da se nato korenino zapolni z namenom, da se poskuša čimdlje obdržati korenino v ustih, da drži prostor za stalni zob.
Ko smo prišli na pregled je pedontolog zobek pogledal, rekel da plombica zaenkrat lepo stoji, ga naročil čez en mesec in opozoril, naj pridemo nazaj prej, če bi se ob dlesni naredila bulica. Sicer pa, da se to pusti tako nekje do 3,5 leta, nato pa se korenino izpuli, če jo zaradi komplikacij ni potrebno že prej.
Ker me je pedontolog zelo na hitro odpravil in ga niti nisem mogla vprašati, kar me je zanimalo (naročili so naj sicer pridemo in nas bodo pogledali med naročenimi pacienti) bi prosila za odgovore na nekaj vprašanj.
Zakaj je potrebno živec uničiti? Ali ne bi bilo bolje, da se ohrani vitalen zob, ki bi se verjetno laže ohranil do takrat, ko izraste stalni.
Ali je potrebno “mrtev” živec odstraniti in zob (korenino) zaliti ali ne?
Prednosti če se odločiš za drugo možnost, kot je predlagal (oziroma kar odločil) pedontolog. Ali je kakršnakoli možnost, da se korenina nadgradi (umeten zob)? Vem, da je otrok še majhen, vendar bi se s kratkotrajno anestezijo verjetno tudi to dalo rešiti? Zelo bom hvaležna za vse odgovore, ponavadi so nerazjasnjene zadeve najbolj moreče, ko ne veš, če si naredil najbolje kar bi lahko. Se opravičujem za dolgo pismo.
Hvala

Spoštovana linolina,

glede preventivnih ukrepov ste res že sami napisali dovolj, tako da kaj več ni niti potrebno zapisati:).
Pri karioznih zobeh sama tudi zobe še dodatno premazujem z visokokoncentriranimi preparati, če pa so zobje zdravi (in je tudi sicer tveganje za nastanek kariesa majhno), potem res zadostuje uporaba otroške zobne paste s 500 ppm fluoridov.
Glede zdravljenja zoba se bolj nagibam k pristopu, ki ga je uporabila pedontologinja in bi kazalo tudi v prihodnje upoštevati njena navodila.
Če se je zob odlomil do dlesni, pomeni, da se je pri tem močno poškodoval tudi živec in je vitalnost zoba zelo težko ohraniti. Mrtivno v zobnem kanalu je potrebno odstraniti, ker je sicer idealno gojišče za škodljive mikroorganizme.
Pri otrocih je izdelava protetičnega nadomestka pri zobu z zdravljeno korenino nemogoča, ker v koreninski kanal ne smemo namestiti koreninskega sidra (“štifta”) zaradi kasnejše resorbcije korenine in izraščanja stalnega naslednika.

Najlepša hvala za izredno hiter odgovor. Kako pomirjujoč je lahko odgovor strokovnjaka, ko te nekaj skrbi.
Pedontologinja je otroka obravnavala le urgentno, tako, da je situacija kar neugodna, saj se pač držiš navodil svojega zdravnika (oziroma se on odloči, kaj bo naredil). Vsekakor se bom poskusila z njim še enkrat pomeniti, zakaj se je tako odločil in če ne bi bilo bolje koreninski kanal izčistiti. Prosila ga bom tudi za premaz zobkov. Zanima me le koliko se mudi korenino izčistiti; en mesec se mi zdi kar predolgo čakati? Pa še, če Vi morda razumete, zakaj naj bi korenino pri 3,5 letih odstranili, predstavljam si, da če je vse v redu, da jo izpodrine stalni zob?
Že vnaprej hvala za odgovor.

Spoštovana linolina,

predvsem je nadaljnje zdravljenje in predvsem čas med obiski zobozdravnika odvisen od zdravila, ki ga je zobozdravnica uporabila. GLede na to, da je bilo njeno navodilo, da je potrebno zdravilo odstraniti naslednji dan, sklepam, da je 1 mesec predolga doba.
V teoriji je tako, da je potrebno vse nezdravljene zobe odstraniti, čeprav se v praksi mnogokrat odločamo, da zobje ostanejo (če ne povzročajo težav), ker pomeni odstranjevanje kar precejšen stres za malega otroka. V primeru, da taka korenina ostane v ustih, jo ob izraščanju stalni zob “raztaplja” na povsem enak način kot “raztaplja” korenino zdravega zoba.

New Report

Close