Plod zaostaja v rasti in teži
Pozdravljeni!
Moji sestri,ki je v 36.tednu so na rednem pregledu ugotovili,da otrok zaostaja v rasti in teži(ima komaj 1800g).Dva dni nazaj so jo hospitalizirali,da ugotovijo zakaj se otrok ne redi.Pretoki so vredu,plodovnica vredu, edino maternica se je začela luščiti.Ugotovili so ji tudi povečane beljakovine v urinu,kri vredu.Ima diagnosticirano tudi gestacijski diabetes,ki ga uravnava z dieto.Ima tudi malce povišan pritisk(140/90),zato so se odločili,da bi ji v sledečih dneh pospešili porod.
Nas pa vse skrbi,če bo z dojenčico vse v redu,glede na to,da je tako drobcena.
A mislite,da bojo otroka dali v inkubator,glede na težo?
Hvala in lep pozdrav.
Draga Jagodica,
glede na podatke, ki ste jih zapisali, je najverjetnejši razlog zastoja rasti ploda z nosečnostjo povezana bolezen, ki ji rečemo preeklampsija. Zanjo so značilni zvečan krvni pritisk, otekline in povečano izločanje beljakovin v urinu (proteinurija). Razlog je (doslej še ne povsem raziskano) prehitro “staranje” posteljice, ki privede tudi do slabše oskrbe ploda – sprva s hrano, ob slabšanju pa tudi s kisikom.
Pri vaši sestri stanje doslej ni ogrožalo otroka, zato se ob prihodu v porodnišnico niso odločili za takojšnje ukrepanje – edini dokončni način zdravljenja preeklampsije je namreč prekinitev nosečnosti (bodisi s sproženjem poroda ali s carskim rezom), vse ostalo (zlasti zdravila za nižanje krvnega pritiska) so le načini, da se podaljša nosečnost do takšnega tedna, ko otroka ne bo bolj ogrožala nezrelost kot mamine težave. Pri vaši sestri je otroček že dovolj zrel, da ni pričakovati večjih težav – bo pa zanesljivo potreboval dodatno ogrevanje (pa ne v inkubatorju, dovolj bo že ogrevalna posteljica), nadzor krvnega sladkorja in morda dodajanje raztopine sladkorja po steklenički ali v žilo z infuzijo (zahirančki imajo pogosto prenizek krvni sladkor, saj imajo manjše zaloge hraniv v jetrih in maščobi, iz katerih lahko sami uravnavajo sladkor). A vse te težave hitro minejo in ne pustijo nobenih posledic. Zato veselo pričakujte drobižka in spodbujajte sestro v veselem pričakovanju.
Lep pozdrav!
Vam moram sporočiti,da sem ponosna teta 1950g in 44 cm velike dojenčice,ki je danes ob 16:05 prijokala na svet.Je zdrava,živahna mala kosmatinka.
Je sicer v inkubatorju(so rekli do naslednjega dne),drugače pa je vse v redu.
Najlepša hvala za vse,vaši odgovori so zelo pomagali vsem nam,ki nas je skrbelo,predvsem pa bodočemu očku.
Čestitam mami, očku, zlasti pa teti ! Želim, da bodo skrbi pred njenim rojstvom čim prej pozabljene in boste vsi skupaj uživali nad malim (no, pravzaprav velikim, če pogledam njeno težo ob rojstvu) čudežem.
Srečno,oglasite še se kaj,
Ponovno pozdravljeni!
Upam,da že nisem nadležna glede pogostega pisanja,vendar vam pišem v upanju na kakšno vzpodbudno besedo.
Naši mali dojenčici so naredili UZ glavice in pri tem ugotovili,da ji je počila žilica v možganih.Zdaj jo bojo opazovali in v sredo zopet naredili UZ.Kaj naj to pomeni? Vsi smo zaskrbljeni saj vemo,da nobena krvavitev ni glih brez posledic. Počila naj bi ji že med nosečnostjo. A to ginekolog nebi videl na UZ?
Bogi revček mali čisto vse jo je doletelo.Od prenizke teže,do prezgodnjega poroda,je pa tako bila že težko pričakovan dojenček(bila je spočeta po večkratnem poskusu izven telesne oploditve) in dejstvo,da se je obdržala(en zarodek je odmrl)je starše naredilo najsrečnejša na svetu.
In zdaj spet skrb,da nebi bilo kakšnih hujših posledic.
Lep pozdrav,
zaskrbljena teta.
Draga zaskrbljena teta,
ob ultrazvočnih pregledih glavice pri nedonošenčkih pogosto vidimo kakšno krvavitev ali njeno posledico. Pravzaprav ne gre za “počeno” žilico, ampak za “puščanje” iz žilnega pleteža (videti je kot grmiček, njegova naloga je tvorba možganske tekočine – likvorja, v katerem plavajo možgančki). Ta ima pri donošenih novorojenčkih veliko opornega tkiva (za prispodobo: je kot čvrsta cvetača), pri nezrelčkih pa je tega tkiva manj (kot nežne alge) in lahko kri mezi iz žilic že ob najmanjšem nihanju krvnega pritiska. In ne teče iz žile, ampak (podobno kot pri odrgnini) pušča s celotne ploskve.
Ginekolog tako majhnih sprememb v času nosečnosti ne more videti, pač pa vidi (in o tem obvesti nosečnico) obsežne krvavitve, zlasti tiste, ki so povezane z motnjo kroženja možganske tekočine (te pa so zelo redke).
Obsežnost krvavitve, ki jo vidimo z ultrazvočnim pregledom, ocenjujemo s posebno lestvico na 4 stopnje. Glede na vaš opis sem kar prepričana, da je pri vaši dojenčici postavljen sum na 1., torej najmanj obsežno krvavitev, kjer gre za povečane odboje v samem žilnem pletežu, brez širjenja v ostale prostorčke. Pa še tu gre bolj za sum, zato ponovni pregled v sredo. Krvavitev 1. in 2. stopnje praviloma ne pušča nikakršnih posledic v razvoju.
Svetujem, da vaša sestra prosi, če sme biti zraven ob ponovnem UZ pregledu – in “na licu mesta” vpraša vse, kar jo zanima ali kar jo skrbi. Najhujše stiske povzročajo vedno diagnoze, za katere ne dobimo dovolj jasnih, razumljivih pojasnil.
Pozdrav,