Prenehanje z uporabo obližev Nicorette
Lep pozdrav!
Bila sem kadilka dobrih 7 let in ker sem se sama sebi tako gabila, sem se odločila za prenehanje in sem se za odvajanje od tega lotila z obliži Nicorette, ki mi zelo odgovarjajo in sem v prenehanju kajenja zelo uspešna – ponosna sem nase! Pred tem sem 5× probala prenehati in mi nikoli ni uspelo za več kot 2 tedna. Sedaj se počutim vredu, stranskih učinkov od njih nimam. Na splošno sem bolj zadovoljna sama s sabo in svojim “novim” življenjskim stilom. Cigarete in vse, kar je povezano z njimi in kadilskim stilom življenja se mi je popolnoma zagablo!
Ker pa se bližam koncu 12-ih tednov te “nikotinske terapije”, me je pa zelo strah, da se bom spustila nazaj v te vode, ker nikotina več ne bom prejemala…
Pa bi prosila za nasvet, kako naprej? Zanima me tudi, kako škodljivi znajo biti ti obliži, v primeru da z njimi po končanih 12-ih tednih nadaljujem in če niso, je določeno, koliko časa se jih lahko nadlje uporablja?
Zanima me tudi, ali je nikotin kot (kemijska) snov sama, škodljiva? Poleg tega, da povzroča dvig krvnega pritiska, pospešuje srčni utrip, sprošča adrenalin, zmanjšuje apetit in odvisnost seveda, mislim bolj konkretno – na kaj hujšega, povzroča kakšno večjo škodo drugim organom (najbrž se presnavlja v jetrih?), ali je lahko vzrok/pobudnik katere bolezni/bolezenskega stanja? In če bi nadaljevala z nikotinskimi obliži dlje kot je v navodilih napisano, bi mi v tej smeri lahko škodovalo?
Prosila bi tudi koga, ki je šel čez te faze “opuščanja nikotinskih nadomestkov”, naj deli izkušnjo z mano/nami. Namreč, resnično me je strah, kako bom naprej brez obližev… Se je kdo poslužil kakih individualnih psihoterapij?
Včasih se mi zdi, da je ravno tako težko opustiti nikotinske nadomestke kot opustiti kajenje, kajne? Iz ene odvisnosti v drugo… Le kje je konec?
Vnaprej se vsem, ki bodo odgovorili na moj post, lepo zahvaljujem!
Pozdravljeni
tole si preberite:
KONEC GRDE RAZVADE !!
to je moja zgodba in če verjamete ali ne sem brez cigareta že 14 dni in to res ni nič v primerjavi z vašimi 12-timi tedni a z eno razliko….10 dni brez obliža.
to pomeni da sem bila še pred 3 tedni strastna kadilka sedaj pa sem brez nadomestka in vsega kar je povezano stem zdravljenjem,popolnoma brez cigareta- pravzaprav mi zelo smrdi…oba z možem sva končala!
menim da je vse odvisno predvsem od človeka samega in to je to…nadomestki?
lari,fari sory
Pozdravljeni, ladyy!
Hvala za odgovor! Jah, mogoče je za vas lari fari – tudi zame je bilo, ko mi je kdo omenil, da jih uporablja in da mu pomagajo, še preden sem se sama spustila v to. Žal zame ni več lari fari, ker mi resnično pomagajo – pa tud če je placebo učinek, ne vem, vglavnem, počutim se bolje z njim na koži, kot brez.
Sem prebrala vaš post. Me veseli, da vam tudi tako uspeva! Meni namreč ni… Ko sem prvič nosila obliže samo 5 dni (ker sem mislila, da je to več kot preveč), sem še kak dober teden zdržala brez cigareta, nato je prišel vikend, petek, smo se s prijateljicami šle zabavat in ko je prva prižgala cigareto, me je zamamilo. Bolj kot poslušala, sem jo opazovala, kako vleče, kako se kadi iz njenih ust, kako “diši” in kako ji paše cigareta v roke. Tako me je mučilo, da bi tudi jaz enega prižgala in, jah, stopila sem do trafike in kupila cigarete. Ne vem, kak hudič me je takrat gnal, sama sebe nisem mogla ustaviti. Ko sem ga pa prižgala, mi je blo pa tako žal, sama sebi sem se gnusila. Drugi dan sem ob kavi zopet veselo kadila, do nadaljnega, ko sem se spet odločila za prenehanje in več ali manj enaka zgodba se mi ponovila še 2×, 2× pa sem probala nehati brez kakršnih koli nadomestkov in tudi nisem več kot 2-3 tedne zdržala. Slabo sem spala, bila sem brez volje, tudi na aerobiko se mi ni dalo, v službi sem bila zmedena, na živce mi je šel vsak, ki je šel/prišel iz “čik pavze” itd. In ker se tudi takrat nisem mogla prenašati, sem šla po cigarete in zopet veselo kadila do pred 11 tedni, če sm natančna.
Sicer pa, sama sem se odločila, da bom nosila obliže tako in toliko dolgo, kot piše v navodilih (tudi ta niso za brezveze napisana).
Ljudje smo si različni in različno odnehamo, vsak najde svojo pot. Sama se predobro poznam, zato sem se tudi odločila za to odvajanje z obliži in to tako kot je treba, saj mi je bilo tudi svetovano, naj vztrajam z obliži, tako kot je napisano v navodilih (teh 12 tednov).
Sicer sem se delno posvetovala s farmacevtko, kaj lahko naredim, poskusim, ko bo zadnji teden mimo, bi pa vseeno prosila še za mogoče bolj strokovno mnenje. Dr. Čaks?
Lep pozdrav!
Spoštovana!
Najprej opravičilo za pozen odgovor. Vzrok je prezaposlenost.
Vse kar ste opisali so zelo “klasične” težave opuščanja kajenja. Res marsikomu uspe na lažji nači, marsikdo pa ime zelo velike težave. Tako kot ste že sami zapisali pa ima vsak kadilec svojo zgodbo.
Pojdiva sedaj po vrsti.
Glede vpliva samega nikotina na organizem, je tako, da nikotin skozi različne mehanizme ima vpliv, poleg odvisnosti, predvsem na bolezni srca in ožilja – povzroča lahko motnje ritma srca, ki so lahko resen zaplet; pospešuje strjevanje krvi in nastanek krvnih strdkov, ki lahko zamašijo različne žile v organizmu (možgani, srce, pljuča -kap), posebej je to nevarno ob kombinaciji s kontraceptivi; ob tem še dodatno preko adrenalinske osi krči žile; nikotin povzroča tudi zniževanje varovalnega HDL holesterola in poviševanje nevarnega LDL holesterola. Lahko torej rečemo, da čisto brez nevarnosti nikotin sam ni, je pa seveda bistveno bolje kot nadaljevati s kajenjem, ko dobite v telo še vse druge strupene snovi.
Ko ste opisovali, kaj vas je pripeljalo do ponovnega pričetka, se je pokazalo, da je izjemno pomeben razlog bi to, da ste druge videli kaditi, “ritual kajenja”, ki ste ga opazovali pri drugi, vas je spomnil na cigareto in ustvaril željo po njej. Zato je izjemno pomebno, da poskušate spreminjati okolje, se izogibati prostorom, kjer se kadi, namesto kave piti kaj drugega (čaj, sok), zares iz svoje okolice odstraniti tudi najmanjši predmet, ki vas spominja na kajenje, ob tem pa spremeniti svoje življenje tako, da boste čim bolj telesno aktivni, pričnite se ukvarjati z zdravo prehrano, najdite nove aktivnosti – predvsem pa ne obupajte. To, da ste se odločili prenehati, je bil najpomembnejši korak in prepričan sem, da vam bo uspelo. Tudi, če bi nekajkrat ponovno pričeli, vzemite takšne “padce” kot izkušnjo iz katere se lahko naučite, čemu se morate izogibati in kaj spremenit, da vam bo uspelo. Mi vsi pa držimo pesti za vas.