Koronarografija
Koronarografija je beseda, ki pomeni slikanje koronarnih (srčnih) žil. Postopek slikanja: zdravnik uvede v odvodnico (arterijo) v zgornjem delu stegna, ali v zapestju, ali v komolčnem zgibu tanko cev (kateter), ki jo pod rentgensko kontrolo počasi porine do srca in do srčne žile, ki jo namerava slikati. Ko je konica katetra ob ustju žile, vbrizgne posebno tekočino (“kontrast”), ki ni prepustna za rentgenske žarke in hkrati vključi fotografski aparat. Pri uspelem slikanju, zdravnik dobi vpogled v potek žil v srcu in ugotovi njihovo prehodnost. Zdravnik opravi pregled pri budnem bolniku. Pregled traja različno dolgo, odvisno kako hitro zdravnik uspe poriniti kateter do ustja žile. Po končani preiskavi mora bolnik nekaj ur strogo ležati.Če ni zapletov, je bolnik lahko odpuščen iz bolnišnice en dan po pregledu.
Boris Cibic
Ni posega v človeško telo, pri katerem niso možni manjši ali večji zapleti, tudi če je poseg brezhibno opravljen. V tem primeru lahko nastopi slabo počutje po opravljeni preiskavi zaradi bolnikove predoperativne duševne napetosti, lahko nastopi podaljšana krvavitev iz mesta vboda, lahko nastopi manjši porast telesne temperature, itd.
Boris Cibic
Za natančno ugotovitev stanja koronarnih žil daje večina kardiologov prednost perkutani koronarografiji. V nekaterih centrih (npr. v bolnišnici v Izoli – Center Medicor) imajo dobre rezultate z neinvazivno metodo (“kardiovaskularno magnetno resonanco”).
Boris Cibic
Spoštovani,
moj dedek (72 let) je imel v noči 1.5.2014 srčni infarkt. Takoj je bil pripeljan v bolnišnico in nato so mu danes 7.5. naredili koronografijo, kjer je bilo ugotovljeno, da je potrebno narediti bypasse. Dedku so pred cca. 3 meseci povedali tudi, da gre za srčno popuščanje. Ima sladkorno bolezen (daje si injekcije inzulina) ter povišan krvni tlak.
Zanima me, ali je operacija veliko bolj tvegana, ker gre pri dedku za srčno popuščanje oziroma če so zapleti po operaciji večji?
Hvala vam za odgovor in lep pozdrav,
Špela
Vaš dedek, ki se zdravi zaradi sladkorne bolezni, visokega krvnega tlaka in blagega srčnega popuščanja je pred nekaj dnevi prebolel srčni infarkt. Na osnovi izvidov opravljenih pregledov srca so zdravniki mnenja, da je potreben poseg na srčnih žilah (bypass). Nimam pred seboj podatkov za koliko odstotkov vsaka bolezen poslabša postoperacijski potek .Če sta stopnji hipertenzije in popuščanja srca nizki smemo pričakovati postoperacijski potek brez hujših zapletov. Pomembna je ugotovitev zdravnika (zdravnikov (?), ki bolnika zdravijo.
Spoštovani,
mene pa zanima kakšne preiskave kardiovaskularnega sistema pridejo v poštev kot preventiva? Namreč želela bio preveriti stanje krvožilnega sistema glede na to da že leta kadim, stresno živim…preventivno.
Je (“kardiovaskularno magnetno resonanco”) dovolj. Se pravi če narediš to preiskavo to pomeni da si imel vpogled v celoten sistem?
Obstaja še kakšen drugi pregled ki je za preventivo zadosten?
Hvala in lp
Klavdija
Pri bolniku, ki ima težave pri srcu in obstaja sum, da gre za obolenje srčnih žil, kardiologi običajno opravijo slikanje žil (koronarografijo) in po potrebi še scintigrafjo. Lahko je pot preiskav tudi obratna . V Ljubljani delujejo privatne ordinacije kardiologov na katere se lahko obrnete (na pr. “Barsos”, “Cardial”)
Jaz sem bil trikrat na koronografiji.od tega enkrat na neinvazivni in ta je pokazala popolnoma napačne rezultate.potem mi je dr Noč pregledal ožilje z invanzivno metodo in sedaj sem pomirjen.je vse ok.edino to je zanesljivi pregled.Zelo so dobri v mc medicor.Naredili so mi srčno operacijo in moram res pohvalit.Tudi po operaciji skrbijo za svoje bolnike.
vsi,ki se bojite koronografije kar brez strahu.Povsod v sloveniji jo delajo profesionalno in ni problemov.
Ko sem se podal v pot ozdravitve sem bil poln vprašanj ampak tako mi je sedaj odlahnilo,da ne vem opisat.
V dopisu je premalo podatkov za natančen odgovor. Verjetno so pri vas opravili pregled žil srca pri katerem so uvedli kateter v žilo na desni nogi. Upam, da je bolečina prehodna. Morda se je na mestu vboda nabralo nekaj krvi, ki pritiska na okolišna tkiva. Priporočm posvet pri izbranem zdravniku