inkontinenca blata
Pozdravljeni!
Stara sem 43 let in se borim z inkontinenco blata. Takoj, ko začutim pritisk na blato moram na stranišče, sicer bi mi ušlo. Na blato me žene zelo pogosto, tudi do 5x v enem dopoldnevu, kar je glede na to, da sem v službi zelo moteče in stresno. Prav tako imam probleme z vetrovi. Velikokrat preprosto dobesedno uidem iz prostore, zato da mi vetrovi ne uidejo v družbi, med sodelavci.
Redno jemljem tablete Seldiar, vendar si nikakor ne morem zagotoviti pravilnega ritma odvajanja.
Prosim napišite kaj o tem. Poznam tudi veliko starejših žensk, ki ne morejo zadržati vetrov, pa ne zaradi “nekulture”. Verjamem, da se to nadlogo da nekako prenašati, če si doma, vendar pa je v službi to stvar, ki te dobesedno spravi ob živse. Sama sem zaradi tega prišla v tako stisko, da potrebujem pomirjevala in antidepresive.
Prosim, napišite kaj o tem, kako si lahko pomagamo, kam se lahko obrnemo. O urinski kontinenci se da še kaj prebrati, o kontinenci na blato pa ne, čeprav mislim, da je tudi to pogost pojav.
Spoštovani!
Da bi se izognili analni inkontineci ( nehotnemu uhajanju vetrov in blata) morata biti izpolnjena dva pogoja. dobro delovanje analnih mišic oz. sfinktrov.Vzroki za nastanek inkontinence blata je zaprtje. Periferni živci so se ob porodu poškodovali zaradi raztegovanja.Za ustrezno obravnavo vaše oblike inkontinence bi Vam predlagala, da se obrnete na DR:KOŠOROK D.o.o.zasebni med. ccenter, Parmova ulica 51, Ljubljana.
Lep pozdrav,
Spoštovani!
Inkontinenca za blato je občasno ali trajno uhajanje vetrov, sluzi ali blata. Ta težava je sprva le občasna, nezdravljenje pa lahko pripelje v trajno inkontinenco blata, z leti pa lahko pride tudi do popolne inkontinence. Vzroki za nastanek so lahko: poškodba mišice zapiralke ob porodu, nesreči, zaradi operacije, okvare živčevja, ki oživčuje mišico zapiralko, prirojene okvare, bolezni danke in zadnjika (izpadanje črevesne sluznice, izpadanje hemeroidov, kronično vnetje sluznice danke) itd. Inkontinenca blata se zdravi s Keglovimi vajami in stimulatorjem, ki ga predpiše zdravnik. V določenih primerih pa pride v poštev tudi operativno zdravljenje (na primer, če je pretrgana mišica zapiralka, jo zašijejo). Na tržišču pa so tudi čepi Conveen, ki so v obliki tampona, ki ga vstavite v zadnje črevo in tako preprečuje uhajanje blata do 12 ur.Ti tamponi so sicer precej dragi, vendar vam kvaliteto življenja precej spremenijo. V Ljubljani se z zdravljenjem inkontinence blata ukvarja Doc. dr. Boštjan Mlakar, dr. med., specialist abdominalne kirurgije, zaposlen v Kirurškem sanatoriju Rožna dolina. Pregled je na napotnico.
Z lepimi pozdravi,
Lorena Meglič
Predsednica Društva Mena Maribor