Imamo “luknjico” – kako naprej?
Pozdravljeni!
Danes sva z dveletnim sinom prvič obiskala zobozdravnika (pri nas je sicer navada, da se prvi pregled opravi pri 3. letih) saj sem med prednjima zgornjima enkama opazila spremembo, ki bi utegnila biti začetek kariesa. In res je zobozdravnica potrdila, da ima “mičkeno luknjico”,problematična zobka premazala s fluorjem in naju naročila na kontrolo čez 2 meseca. Čeprav si zobozdravnica zasluži vse pohvale (prijazna, s smislom za otroke,…), sem bila ob dejstvu, da nam je že pri dveh letih uspelo pridelati “luknjico” tako šokirana/razočarana nad sabo, da preprosto nisem utegnila vprašati, kako naprej. Zato se z nekaj vprašanji obračam na vas:)))
1.) Kakšne so vaše izkušnje o učinkovitosti teh fluorjevih premazov? Koliko so učinkoviti pri zaustavljanju kariesa? Naš fantič jih bo dobival, dokler ne bo toliko zrasel, da mu bo lahko naredila “zvezdico”.
2.) Glede na to, da je sin precej bolan, mu čez dan poleg vode in nesladkanih čajev dajemo tudi sveže iztisnjen sok iz sadja (trenutno najbolj aktualne pomaranče), ki mu ga redčimo z vodo. Koliko je to škodljivo za napredovanje kariesa?
3.) Kako hudo je, če otrok zvečer po tem ko sva si že umila zobke in greva spat, pred spanjem spije (skoraj vedno zelo hitro, v šusu) flaško mleka (ne adaptiranega). To razvado ima takooo zelo rad, da mu je (če res ni nujno potrebno) zaenkrat ne bi ukinjala.
Sicer smo mu zobke redno krtačili zvečer (po novem mu jih od odkritja sprememb krtačimo tudi zjutraj in še 1x čez dan) z otroško zobno pasto brez fluorja, iz zgoraj opisanih vprašanj pa je moč razbrati večino naših razvad (no ja, parkrat na teden grešimo tudi s čokolado in piškoti:))).
Naj se vam ob koncu še zahvalim za ves čas in energijo, ki jo vlagate v odgovore na tem forumu! Ko nastopijo težave ste nam staršem v veliko pomoč!
Lep pozdrav!
Spoštovana razočarana_mami,
1. smisel premazovanja je, da zaustavimo napredovanje kariesa ter učvrstimo že kariozen dentin. Premazovanje je učinkovito, če se močno okrepi tudi ostalo preventivno delovanje, ki se izvaja doma (točka 2:))
2. Sama svetujem pitje nesladkanih pijač (navadna voda, nesladkan čaj). Pomarančni sok, tako kot ostali sokovi, vsebuje sadni sladkor, ki ga kariogene bakterije “znajo” uporabiti za svojo prehrano, pri tem pa nastajajo škodljive kisline. Pri tem je popolnoma vseeno ali je sok razredčen z vodo ali ne. Če sok otroku ponujate zaradi vitaminov, potem lahko popije tudi nerazredčen sok – bolje je, da naenkrat popije vse, kot da mu enako količino ponudite večkrat.
3. PO podatkih v literaturi naj mleko ne bi škodovalo, če res ne vsebuje “dodatkov” (kakav, benko, čokolino,….). Zobe zvečer dobro očistite.
Svetujem uporabo otroške paste s fluoridi, ki bodo na voljo ob napadih kisline, ker se ob redni uporabi zobnih past zadržijo na površini zoba in se nato vgradijo v minerale, ki zob sestavljajo.