mirena
Pozdravljeni,
Zanima me vaše mnenje za vstavitev Mirene glede na naslednja dejstva.
Mama je zbolelea za rakom dojk pri 46 letih in bila operirana z odstranitvijo dojke. Pregled bezgavk je bil negativen. Nato je nadaljevala z hormonskim zdravljenjem (Nolvadeks)in rednimi kontrolami. Po 2,5 letih pa se je bolezen razširila na pljuča in možgane. Boj z boleznijo je na žalost izgubila po 3 letih boja.
Sama sem stara 38 let, prvič sem rodila pri 35 letih in drugič pri 37 letih.Pred prvim porodom sem imela dva spontana splava.En ciklus pred drugo zanositvijo sem jemala klomifen.
Vseskozi imam neurejen menstruacijski ciklus (izostanek menstruacije ali pa traja krvavitev dlje časa). Za urejanje ciklusa občasno jemljem dabroston po navodilu ginekologa. Pred 3 tedni sem bila na čiščenju zaradi krvavitve (1 mesec) in zadebeljene sluznice.
Ginekologinja mi za ureditev ciklusa in kontracepcijo priporoča Mireno.Sama pa ne vem, kaj naj storim. Kakšno je vaše mnenje glede Mirene in dejstev, ki sem jih navedla?
Sama sem z mamino boleznijo psihično zelo obremenjena, čeprav se zavedam, da bi morala te negativne misli nekako predelati.
Dvakrat letno opravim ultrazvok dojk, pri samopregledovanju pa nisem dosledna, saj sta strah in panika močnejša.
Kdaj je najboljši čas (glede ciklusa) za pregled pri vas? Pregled pri ginekologinji imam 11. novembra, zato bi vas prosila za vaše mnenje do takrat.
Hvala za vaš čas in mnenje!
Lepo vas pozdravljam in želim lep, uspešen dan,
O vstavitvi Mirene in o njenih učinkih bi se vsekakor morala pogovoriti z ginekologinjo. Le ona najbolje pozna vašo trenutno zdravstveno situacijo in najlažje pretehta eventualne posledice take odločitve.
Pri Mireni gre za lokalno delovanje hormonov na maternično sluznico. Po vstavitvi se po prvih nekaj mesecih uporabe vidi odziv telesa, zato je v naprej težko oceniti, kako bi se počutila in kako bi si sledili naslednji menstrualni ciklusi ter kako intenzivni bi bili.
Nekatere ženske imajo po vstavitvi Mirene lahko tudi kar nekaj težav npr. so lahko njihove prsi veliko bolj občutljive, boleče, nabrekle. Pojavljajo se vmesne krvavitve, ki se tudi po nekaj mesecih ne umirijo, pogosti glavoboli itd. Menim, da sama nisem najbolj kompetentna za dajanje tovrstnih ocen – večinoma se name obračajo ženske, ki imajo tovrstne težave in zato le težko ocenim, kolikšnemu procentu žensk se v praksi to dejansko dogaja. Po informacijah ginekologov naj bi bil to še vedno relativno majhen procent.
Mislim, da je potrebno vedno dobro pretehtati razloge in pričakovanja, preden se odločimo za tovrsten poseg.
Na svojo izkušnjo z mamino boleznijo lahko pogledate tudi iz pozitivne strani in svoje življenje obrnete tako, da boste živela bolj skladno in zdravo ter delala na tem, da se tovrstni bolezni sama izognete. Da ste obremenjena z mamino boleznijo, se mi zdi popolnoma normalna posledica. Kot vidim tudi sama čutite potrebo, da bi odnos do tega spremenila in živela neobremenjeno življenje naprej. To je seveda vedno dlje časa trajajoč proces in odnosa se ne da spremeniti čez noč.
Dober začetek je, če naredite vse potrebne preventivne preglede.
Najoptimalnejši čas za pregled z metodo BreastScan je v obdobju po menstruaciji. Najbolje je, da pokličete v ordinacijo prvi do drugi dan menstruacije in sestra vam bo izbrala najustreznejši dan za termin. Na pregledu se vedno opravi tudi klinični pregled dojk in vsako žensko nauči osnov samopregledovanja dojk.