Pospešen utrip srca
Pozdravljeni!
Kakih 14 dni nazaj, sem imela probleme z dihanjem, kot da ne bi mogla dovolj zadihat, spremljal ga je tudi čuden občutek v grlu. Imela sem počane tiste pikice zadaj na jeziku.Zu pa tam je tudi srček razbijal, verjetno zaradi strahu.
To je trajalo kakšen teden. Nato je ponehalo.
Danes ponoči pa se je pojavilo pospešeno bitje srca (kakšnih 110 Udarcev verjetno na minuto), spala nisem skoraj nič. Bilo mi je vroče, pa tudi rahlo sem težje dihala, nekih izrazitih bolečin nimam. Tu pa tam me kaj kot bi me špiknilo vendar resnično rahlo in redko.
Vse skupaj ni minilo do jutra. Sedaj zjutraj se je zadeva pričela umirjat. Trenutno je moj pulz okrog 78 udarcev na minuto.
Kavo sem prenehala piti.
Pred tem sem se ukvarjala z športom, predvsem takih kot je hoja v hrib in podobno. Jemala sem Fat Burnerje (kofein in zeleni čaj). Od takrat ko sem je vse skupaj pojavilo nisem vzela več fat burnerja ter spila le eno samo kavo.
Naj povem da sem pred pol leta mnejala službo (menjava je bila ččisto drugo delovno področje), s fantom kupujeva stanovanje, sekiram se zaradi malenkosti, prepiri z fantom zaradi mojega nezaupanja, čeprav zato nimam vzroka in podobno.
Jemljem tudi kontracepcijske tabletke logest, vendar že 6 let pa do sedaj zaradi njih ni bilo nobenih težav.
Je možno da je vse skupaj stres? Kako si lahko pomagam?
Najlepša hvala za kakšen pomirujoč odgovor:)
Pozdravljena,
vse kar ste opisala je najveckrat res posledica stresnega zivljenja.Pa se pozivila kot so kava, caji,guarana, taurini,… pripomorejo k temu, da imamo pospesen srcni ritem, obcutek tesnobe, nervoze,……
Morala boste malo upocasniti svoj ritem, veckrat “globoko vdahniti”, ko boste hotela prehitro odreagirati,.. s partnerjem si privoscita nekaj casa samo za vaju.
Ali ste prebrala tisto razpredelnico o posledicah stresa na razlicne organe nasega telesa? Sigurno bi nasla sebe v enem od predalckov! V priponki vam jo posiljam se enkrat, da se najdete in ugotovite, da si sami resnicno lahko veliko lahko pomagamo!
Je pa res na zacetku tezko, ko pa telo vso energijo kanalizira v tiste organe, ki so preobremenjeni. Za to pa rabite en dober energetski push. A to niso pozivila, pa tudi pomirjevala niso najboljsa opcija!!!!
Katero obliko si boste izbrala, je vedno vasa volja. Lahko vam predlagam Cellfood s katerim imamo tudi v Sloveniji ze dobre rezultate. Poskusite in boste videla, zacutila. Se prej si pa preberite na http://www.cellfood.si ali vprasajte na [email protected],
veliko dobre volje
m
Obljubljena shema:
Osnovna shema odzivanja telesa na dolgotrajni stres in posledice:
Organ Potek Posledica
A/ Prebavila
Stresni hormoni upočasnijo sproščanje želodčne kisline in praznijo želodec in čreva.
Driska, bolečine v želodcu!
Povišanje apetita in stalni občutek lakote
B/ Koža in dihala
Stresni hormoni povzročijo plitko dihanje, zmanjšano ali povečano količino krvi v kapilarnem sistemu (poznamo izraza: “bled-a kot zid “ali kri mu/ji je butnila v lica”).
Rdečice, srbečice, psoriaza, lupus, ekcemi, akne, prekomerno odpadanje las.
Kronične težave z dihanjem,
bronhitis, astmatični napadi
C/ Imunski sistem
V stresni situaciji ima izločanje kortizola vedno prednost pred ostalimi imunskimi reakcijami!
To “preklapljanje” prednosti med hormonskim in imunskim sistemom ima velikokrat odločilno vlogo, da se nam imunski sistem začne nižati in tako postanemo manj odporni na infekcije, bolezni. Pri dolgotrajnem, nekajletnem stresnem dejavniku pa se kronično manjša odpornost velikokrat spremeni v eno od autoimunskih bolezni. Tako v obdobju stresa naše telo s svojim imunskim sistemom napade lastne celice našega telesa.
Danes nabolj pogoste oblike nastalih okvar imunskega sistema zaradi stresnega dejavnika so na koži, okostju, živčevju.
Večja podvrženost okužbam, alergije, lupus, psoriaza, prekomerno odpadanje las, revmatoidna obolenja, multipla skleroza, t.im.polinevropatije, polimiopatije.
D/ Živčni sistem
Stranski produkti kortizola povzročajo utrujenost, zaspanost in s tem občutek depresivnosti.
Kronična depresivnost, zlovoljnost, anksioznost, občutek nemoči.
Težave s spanjem, izguba želje po seksu, apetitu!
Študije so pokazale, da stresni hormoni vplivajo na strukturo in delovanje možganskih živčnih celic, ki so ključne za delovanje spomina.
Lahko vodi tudi v hujše osebnostne težave!
E/ Krvožilni sistem
Kortizol povzroči povišanje srčnega utripa, krvnega pretoka in s tem povišanje pretoka krvnih lipidov (holesteroli in trigliceridi).
Srčne okvare in kapi!
Kortizol vpliva tudi na akumulacijo trebušnih maščob, ki nekaterim ljudem da obliko “jabolka”.Ljudje z obliko “jabolka-trebuha” so podvrženi višji nevarnosti boleznim srca, diabetesa kot ljudje z obliko “hruška-trebuha”, kjer se maščobje nabira predvsem v predelu stegen in zadnjice.
Upravljajmo stres!
• S stresi živimo ves čas!
• Ne pozabimo na naše dedne zasnove, poglejmo kakšni so bili naši starši, stari starši!
• Naučimo se razbrati kakšne strese doživljamo, kako vplivajo na naše telo in počutje in ali jih znamo kontrolirati!
Ob stresu : naučimo se pravilno dihati (globoko zajeti sapo in mirno dihati). Vaje večkrat ponavljajmo skupaj s telesu primerno fizično rekreacijo (hoja, tek, kolo,plavanje,….), tako telo “naučimo”,da kasneje “zna samo” regulirati stres (tako imenovani Pavlov refleks).