Najdi forum

kako izterjati preživnino

Od leta 1997 dalje oče ne plačuje preživnine, vložene so izvržbe, pri okrajnem sodišču v Kranju.Ker je dolžnik od tedaj nezaposlen in nima premoženja, Jamstveni sklad mi je plačeval do 18 leta.Sem študentka, ali je sploh mogoče izterjati preživnino, očeta sem neuspešno dala v kazenski postopek,
lese noče zaposliti,kaj lahko še naredim.

l.p.

Spoštovana!

Glede možnosti izterjanja preživnine ste očitno že vse poskušali, če ste tudi že kazensko ovadbo oddali, a kot kaže niso ugotovili nobenih dohodkov ali premoženja. Če pa veste za kake njegove dohodke, s tem vsekakor seznanite sodišče. Saj konec koncev tudi oče od nečesa živi…

Poleg tega seznanite CSD z vašim spremenjenim stanjem, t.j. da ne boste več dobivali preživnine iz Sklada. Tako vam bodo povišali otroški dodatek. Lahko vložite tudi za denarno socialno pomoč, če mislite, da bi lahko bili do nje upravičeni. Prav tako lahko poskušate pridobiti ali zvišati štipendijo, če še niste.

Drugače pa sem zasledila, da obstaja Društvo Ostržek, ki se ukvarja s preživninami in bi vam mogoče lahko dali kak nasvet: . Upam, da še delujejo.

Se pa človek res kar nemočnega počuti, ko gre za vprašanje neizplačevanja preživnine pri nezaposlenih očetih brez premoženja, ker so pač zakoni takšni kot so. Bi pa bila vesela, če bi vendarle našli način, kako pripraviti očeta do izpolnjevanja očetovske odgovornosti.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Ali je možno izterjati preživnino od očeta za nazaj če sem že zaposlen? Oče ni plačeval preživnine od leta 1992 pa do mojega prenehanja šolanja leta 2001,mama je poiskušala v času moje mladoletnosti preko sodnih poti a se je oče spretno izmikal z odhodom v tujino.Pred kratkim smo ugotovili njegovo premoženjsko stanje(neka zemljišča katerih lastnik je oče).

Spoštovani!

Vesela bi bila, če bi bil moj odgovor drugačen, vendar pa je zastaralni rok za preživninske terjatve 3 leta.

Obligacijski zakonik – 347.člen, 1.odst.
“Terjatve občasnih dajatev, ki dospevajo letno ali v določenih krajših časovnih presledkih (občasne terjatve), zastarajo v treh letih od zapadlosti vsake posamezne dajatve, bodisi da gre za stranske občasne terjatve, kot je terjatev obresti, ali pa za takšne občasne terjatve, s katerimi se črpa sama pravica, kot je terjatev preživljanja.”

Vseeno pa preverite tudi pri kakšnih pravnikih, če je še možno kaj izterjati. Nekaj povezav: , , .

Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close