Boleča dojka
Pozdravljeni.
Ko sem bila stara okoli 20let (zdaj sem 30), so mi na levi dojki in na desni, pravzaprav nisem prepričana natančno (bilo pa je dvakrat) punktirali neke buljice, velike kot grahek. Izkazalo se je, da ni nič nevarnega. Po tem sem na obeh dojkah občasno opazila izcedek, kakšno rjavkasto kapljico na modrčku. Če sem si dojko stisnila v področju bradavice in kolobarja je iz kolobarja kak cm od bradavice občasno priteklo nekaj podobnega gnoju. rez vonja. Tudi to sem dala takrat pregledat in ni bilo nič nevarnega. In od takat se ta mini izcedek vleče že kakih 10 let. Vmes sem 2x po pol leta dojila, prvič pri 26tih (15 mesecev), letos pa sem po 14 mesecih nehala v aprilu.
No pred kakšnim mesecem pa me je začela boleti leva dojka, kar sama od sebe, v notranjosti na levi strani obpazduhi. oli me še vedno, le da se je ta bolečina sedaj razširilia do podpazduhe. in me sedaj boli tudi pazduha. Včasih je blečina bolj “topa” včasih ostra. Ni huda, le zoprna. Predvčerajšnjim pa me je špiknilo tudi v levi pazduhi in sedaj me tudi ta občasno boli. Ne zatipam nič nenavadnega, ne v dojkah ne pod pazduho. oboje pa boli, ko pritisnem na občutljivo mesto.
Naj povem še ta zaskrbljujoč podatek, moja mama je imela raka na dojki, si je dala odstrant desno, njena ststra je umrla za rakom na dojki, druga sestra pa ima raka na rodilih, tudi njihov oče-moj ded je imel raka. Skratka čudovito družinsko drevo.:-( (pa še 2 hčerki imam)
No danes sem odšla k osebni zdravnici, ki me je napotila v ambulanto za dojke, kjer imam pregled šele 28.10. Vse sem povedala tako kot vam. Nihče ni opravil nikakršnega pregleda.
Vem, da mi diagnoze ne morete postaviti. Vseeno, ali poznate kakšno podobno izkušnjo. Kaj mi svetujete? Me pa zanima še nekaj drugih stvari. Kako preprečiti raka na dojki? Kaj je naboljša preventiva? Kdaj se rak najpogosteje pojavlja? Ali obstajajo tudi pri nas kakšni krvni testi, ki bi takoj ugotovili to bolezen. Menda v tujini (videla po v) naredito tudi teste da ugotovijo ali je nekdo nosilec gena zaradi katerega je potem zelo velika veretnost, da zboli za rakom. Kje se takšni testi dajo opraviti?
Naj povem še to, da sem sicer zelo zdrava v zadnjih 5 letih sem bila 3 x pri zdravniku, in sicer zaradi mastitisa, obakrat pri prvem otroku. Prehranjujemo se zdravo, ne pijem, ne kadim, se veliko gibljem, nimam prekomerne teže, nimam stresnega okolja.
skratka…
Hvala lepa za vaš odgovor!
Po vsej verjetnosti ne gre za nič hujšega, a na že naročen pregled se vsekakor odpravite. V primeru, da bi se težave stopnjevale, je potrebno zdravnika seveda obiskati predčasno.
Do datuma, ko ste naročena, se kaj hudega ne more zgoditi. Če govoriva o raku dojke, je potrebno poudariti, da razvoj tumorja do 1 cm velikosti v povprečju traja 4 – 7 let. Se pravi, da tumor v tkivu raste počasi. Vsa dosedanja diagnostika več ali manj temelji na diagnosticiranju tumorjev, ko je že večji od omenjene velikosti.
Upam, da boste razumela, da je potrebno najprej pridobiti vse možne informacije o trenutnem stanju dojke, šele nato bi lahko govorili o možnostih in eventuelnih razlogih za nastajajočo bolečino.
Kaj lahko v tem obdobju še naredite? Lahko se odločite, da opravite tudi dopolnilno diagnostiko – metodo BreastScan. Ta poda informacijo o metabolizmu celic v tkivu dojk in ni odvisna od velikosti tumorja. Metoda spada med funkcionalno diagnostiko in se odlično dopolnjuje s strukturno diagnostiko, med katere spadata mamografija in UZ dojk. V Sloveniji se v centrih za bolezni dojk še ne uporablja. Na razpolago je samoplačniško.
Velika večina rakastih bolezni ni dedna. Na dedno obliko raka pomislimo v tistih primerih, ko se enaka vrsta raka pojavi v več generacijah. Specifično določljiva sta predvsem rak dojke in črevesja. Seveda je popolnoma normalno, da vas glede na trenutno obolevnost v družini skrbi. Da te dvome razrešite, bilo najbolje, da se obrnete na strokovnjake iz tega področja.
Priporočam vam, da se obrnete na forum Genetska posvetovalnica, katerega moderatorka je Prim. Anamarija Brezigar, dr.med., spec. pediater genetik.
(lahko si ogledate tudi enega od njenih odgovorov
http://med.over.net/forum5/read.php?56,1665124,1665187,quote=1 ).
Informacije o genskem testiranju si lahko preberete tudi na straneh Onkooškega inštituta:
http://www.onkoi.si/sl/dejavnosti/zdravstvena_dejavnost/diagnosticna_dejavno
st/oddelek_za_molekularno_diagnostiko/
Vse informacije glede genskega testiranja lahko zastavite tudi na pregledu, ki ga boste imela konec meseca oktobra. Na pregled pridite priporavljena z vprašanji, da boste ta čas čim bolj konkretno izkoristila.
Originalnega recepta, kako se izogniti rizičnim dejavnikom, ki bi naj vplivali na razvoj rakavih obolenj ni. Kot ste napisala, vidim, da se večini obremenilnih dejavnikov uspešno izogibate. Če boste k temu dodala še osebno zadovoljstvo, tudi zdravje ne bo izostalo. Življenje s časom seveda prinese svoje… Največji izziv je, da znamo telesu prisluhniti in mu pomagati takrat, ko je za to še čas. Poslušajte svoje telo in prepričana sem, da boste vsako bolezensko težavo uspešno pravočasno rešila.
Upam, da sem vam z odgovori vsaj malo pomagala in vas v upanju na najboljše pozdravljam,