Ljubitelji kave, pozor! Preverite, ali je spijete preveč!

Slika vročega espressa, ki ga postreže natakarica v kavarni
foto: Profimedia

Začnete dan z dišečo skodelico kave? So med dnevom privoščite še eno, dve ali celo več? Preverite, koliko kave je še varno za vaše telo, kako prepoznati opozorilne znake prekomernega uživanja kofeina ter kje vse se kofein skriva – presenečeni boste!

Prevelike količine kofeina lahko povzročijo vrsto negativnih učinkov, opozarjajo strokovnjaki ameriškega vladnega urada za prehrano in zdravila (FDA). Koliko kofeina je “preveč”, je odvisno od posameznika – upoštevati je treba dejavnike, kot so telesna teža, starost, morebitna zdravila, ki jih oseba jemlje, zdravstvena stanja in individualna občutljivost na kofein. Zato je pomembno, da spremljate svoj vnos kofeina in se naučite prepoznati znake prekomernega uživanja. Ti znaki lahko vključujejo nespečnost, tesnobo, razdražljivost, pospešen srčni utrip, tremor, glavobole, prebavne motnje in celo odvisnost. Če opazite te simptome, je priporočljivo zmanjšati vnos kofeina in se po potrebi posvetovati z zdravnikom.

Dnevni vnos za odrasle

FDA priporoča največ 400 miligramov kofeina na dan za večino odraslih, kar ustreza približno štirim skodelicam kave . Vendar pa se je potrebno zavedati, da se občutljivost na kofein in hitrost presnove med posamezniki močno razlikujeta. Nekateri ljudje lahko brez težav spijejo več kave, ne da bi občutili negativne učinke, medtem ko so drugi občutljivejši in lahko že po eni skodelici občutijo tesnobo, nespečnost ali pospešen srčni utrip.

Optimalna količina je odvisna od številnih dejavnikov:

  • Telesna teža: Ljudje z nižjo telesno težo so običajno bolj občutljivi na kofein.
  • Zdravstveno stanje: Nekatera zdravstvena stanja, kot so srčne bolezni, visok krvni tlak in tesnoba, lahko povečajo občutljivost na kofein.
  • Zdravila: Nekatera zdravila lahko vplivajo na presnovo kofeina in povečajo njegove učinke.
  • Individualna občutljivost: Nekateri ljudje so preprosto bolj občutljivi na kofein kot drugi.

Dnevni vnos kofeina za odrasle ne sme preseči 400 mg, kar ustreza približno štirim skodelicam kave!

Kako veste, ali pijete preveč kave?

Prekomeren vnos kofeina lahko vpliva na telo na različne načine, ki jih pogosto ni težko prepoznati. Med najpogostejšimi simptomi so pospešen ali nereden srčni utrip, kar lahko povzroči občutek nelagodja ali tesnobe. Povišan krvni tlak je še en možen učinek, ki je še posebej tvegan za posameznike z že obstoječimi srčno-žilnimi težavami. Prav tako lahko kofein zmoti spalni ritem, kar vodi v nespečnost in dolgotrajno utrujenost. Prekomerne količine pogosto povzročijo tudi tesnobo, občutek nemira in razdražljivost, kar lahko vpliva na vsakodnevno počutje. Prebavne težave, kot so slabost ali razdražen želodec, so pogost simptom, prav tako pa so možni občasni glavoboli, ki nastanejo zaradi sprememb v delovanju krvnih žil v možganih. Če opaziš katerega od teh znakov, je priporočljivo zmanjšati vnos kofeina in se po potrebi posvetovati z zdravnikom.

Ko je preveč, zares preveč

Predoziranje s kofeinom je stanje, ki vključuje neprijetne fizične in duševne simptome, kot so živčnost, razdražljivost, nespečnost, glavoboli, pospešen ali nereden srčni utrip (palpitacije) ter prebavne težave. Kofein, eno najpogosteje uživanih psihoaktivnih substanc na svetu, uživa kar 80 % svetovnega prebivalstva. Visoki odmerki kofeina, povzročijo resne težave, kot so mišični trzaji, halucinacije, motnje srčnega ritma, nenadzorovani gibi … Simptomi se pogosto pojavijo že pri nižjih odmerkih (100–500 mg naenkrat), še posebej pri posameznikih, ki so na kofein občutljivi ali ga uživajo redko.

Največje tveganje predstavljajo koncentrirani praški ali kapsule kofeina. NIH – National Library of Medicine navaja primer 23-letnega študenta, ki je zaužil dve žlici praška, kar je pomenilo približno 6000 mg kofeina. To je povzročilo hudo zastrupitev s simptomi, kot so slabost, bruhanje, tahikardija (110–150 utripov/min), metabolna acidoza in huda hipokalemija. Pacient je bil hospitaliziran in po intenzivni oskrbi odpuščen brezposledic.

Ni samo v kavi

Poleg kave, čaja in čokolade je kofein prisoten tudi v drugih izdelkih, kot so energijske in proteinske ploščice, sladoledi, žvečilkah, prehranski dodatkih ter zdravilih brez recepta. Pomembno je preveriti oznake izdelkov, še posebej če ste občutljiv na kofein.

Tipična vsebnost kofeina v 3,5-decilitrskih napitkih:

  • Zeleni čaj: 37 mg
  • Črni čaj: 71 mg
  • Navadna kava: 113–247 mg
  • Energijska pijača: 41–246 mg
Kava v skodelici, mleta in nemleta

Energijske pijače ter otroci in mladostniki

Zdravniki pri Ameriški akademiji za pediatrijo, odsvetujejo energijske pijače otrokom in mladostnikom zaradi visokih ravni sladkorja in kofeina. Prekomerno uživanje kofeina lahko pri otrocih in mladostnikih povzroči vrsto zdravstvenih težav, kot so povišan srčni utrip, palpitacije, visok krvni tlak, tesnobo, težave s spanjem in prebavo ter dehidracijo.

pločevinke, energijske pijače
Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
07.01.2025 ob 21:09
399
07.01.2025 ob 13:51
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close