Zobozdravstvo in termini in…
Spoštovani!
MNa forumu Stomatologija moram predolgo čakati na odg., zato pišem Vam. Spodnje sem prelepila z novic na tej strani.
Ne razumem ravno tisti del, ko piše, da je treba nekatere storitve plačati npr. čiščenje zobnega kamna ipd. kljub urejenim obveznim in dopolnilnem zavarovanju. Potem pa piše, da te standardne storitve ni treba plačati. Pa me zanima kako je zdaj to: je treba plačati ali ne?
Pa še to me zanima: z naročanjem bi naj bili uspešnejši v zdravstvu (na splošno, ne le zobarji). Zakaj naročate paciente tako, da so na točno isti termin naročeni 4 pacienti? No, vsaj ravno pri mojem zobarju se dogaja to in potem tam čakam uro in pol, za druge pa je najbrž enako. To se mi zdi nesramno od njih/vas, brez zamere, ker brez veze sedimo in čakamo tam kot da imamo toliko časa. Mi znate pojasniti zakaj naročate tako?
Za odg. se vnaprej lepo zahvaljujem.
Lp
Po anketi Zveze potrošnikov Slovenije (november 2007) je namreč moralo kar 50% anketirancev iz vse Slovenije za zobozdravstvene storitve doplačati kljub urejenemu obveznemu in dopolnilnemu zdravstvenemu zavarovanju, 28% pa jih za opravljene nadstandardne storitve sploh ni prejelo računa, kar je nezakonito. V zvezi s tem ZZZS zavarovanim osebam pojasnjuje, da doplačila in plačila pri zobozdravnikih niso potrebna, če storitve uveljavljajo pri svojem izbranem osebnem zobozdravniku in spoštujejo predpisani postopek ter so dopolnilno zdravstveno zavarovani za doplačila. Zavarovanci so dolžni na podlagi njihovega predhodnega soglasja v celoti plačati le za storitve, ki niso pravica iz zavarovanja (npr. čiščenje zobnih oblog in odstranjevanje zobnega kamna pri odraslem), doplačila pa le za nadstandardne materiale (neamalgamske »bele« zalivke na ličnikih in kočnikih, zlato ipd.). ZZZS v zvezi s tem zavarovanim osebam svetuje, da od zobozdravnika že pred posegom zahtevajo pojasnilo, ali in kaj naj bi plačali ob uveljavljanju storitev na račun obveznega zdravstvenega zavarovanja in od izvajalca dosledno zahtevajo specificiran račun za takšno plačilo. Pri tem lahko od zobozdravnika zahtevajo, da jim opravi standardne storitve z uporabo standardnih materialov brez kakršnihkoli doplačil. V primeru dvoma v ustreznost zahtevanega doplačila ali plačila lahko za ustrezno informacijo zaprosijo eno izmed območnih enot ZZZS.
Spoštovana Veronika Mars,
vaše vprašanje se je na “mojem” forumu pojavilo prvič, tako da ne vem, koliko časa že čakate??. Sicer pa odgovarjanje na forumu ni moja redna zaposlitev, ampak le dobra volja in enostavno ob redni službi in dveh majhnih otrocih ne uspem odgovarjati dnevno….
ZZZS je določila storitve, ki jih plačujejo iz naslova zdravstvenega zavarovanja in storitve, ki so v celoti plačljive. Odstranjevanje zobnega kamna sodi med storitve,ki jih zdravstveno zavarvoanje ne “krije” in ga morate zato plačati.
Vprašanje o naročanju pa je nekoliko nenavadno. Zakaj vaš zobozdravnik naroči 4 paciente na isti termin ne vem, nikakor pa tega ne morete posploševati na celotno slovensko zobozdravstvo. Sama naročam paciente v določenem časovnem intervalu in jim, z izjemo nujnih situacij, ni potrebno čakati več kot nekaj minut.
nanisem tko dolgo čakala na odg., pa ne vem zakaj ste mi o tem pisali, saj vam nisem nič omenila, da prekasno odgovarjate.
na splošno pa o medicini le kot pripomba: to, da smo bolni, zlasti nehote, moramo drago plačati, namreč veliko zdravil moramo sami plačati..pri zobrajih pa se še natrpimo, namučimo vsega, kar nam delate, pa še plačati moramo. groza!
povejte mi še kako mora nek račun izgledati, npr. za čiščenje zobnega kamna? meni napiše le potrdilo o vplačilu-napiše ČZK, ime in ceno, žig in to je to…a to zadostuje?
hvala, lp
Spoštovana kikolina,
prosim, če preberete prvi stavek uporabnice Veronike Mars (??), ki omenja predolgo čakanje na odgovor na Stomatologiji……
Zobozdravniki smo v službi zato, da rešujemo težave, ki jih imajo ljudje z zobmi in ne zato, da jih mučimo, tako da je vaša pripomba neumestna.
ČZK pomeni čiščenje zobnega kamna, kar po mojem mnenju dokaj natančno opredeli izvedeno storitev. Če pa to zadostuje, morate povprašati tržnega ali pa davčnega inšpektorja, ki sta pristojna za preverjanje ustreznosti izdanih računov.