V Sloveniji je uživanje alkohola velik zdravstveni problem, saj je postalo samoumeven del našega vsakdana. Strokovnjaki pa opozarjajo, da se v prazničnem času, polnem praznovanj, zaključnih druženj in zabav, pogostost prekomernega pitja še občutno poveča. Ali pijete preveč? Odkrijte, kje so zdrave meje!
Visokotvegano opijanje
Strokovnjaki že leta izpostavljajo nevarnosti popivanja, zdaj pa opozarjajo na še bolj tvegano navado, znano kot visokotvegano opijanje, pri katerem ženske zaužijejo več kot štiri enote alkohola zapored, moški pa več kot šest. Ta izjemno škodljiv vzorec pitja je pogostejši v prazničnem času, zlasti med posamezniki starejšimi od 30 let, medtem ko je pri mlajših generacijah manj pogost.
Po poročanju raziskovalnega inštituta Alcohol Research Group ima takšen način pitja resnejše posledice kot običajno popivanje. Telo v povprečju potrebuje eno uro, da predela eno enoto alkohola. Če v eni noči popijete preveč, telo nima dovolj časa, da predela alkohol, koncentracija v krvi se znatno poveča, kar povečuje tveganje za:
- poškodbe,
- izgubo spomina,
- hospitalizacijo,
- razvoj odvisnosti,
- predoziranje ali
- smrt.
Dolgoročno se poveča tudi tveganje za okvaro jeter, poškodbe živčevja, različne vrste rakov, bolezni srca ali demenco.
“Visoko tvegano pitje pa ne škoduje zgolj tistemu, ki pije. Privede lahko do fizičnih napadov, nesreč zaradi vožnje pod vplivom alkohola, premoženjske škode in povzroči težave v odnosih,” je dodala Camilla Lui, znanstvenica z inštituta.
Preproste smernice za odgovorno pitje
Po smernicah, objavljenih na NIJZ, zdrave ženske ne bi smele popiti več kot 7 enot tedensko, pri čemer naj bi popile največ 1 enoto dnevno in največ 3 ob eni priložnosti. Za zdrave moške je priporočljivo, da ne popijejo več kot 14 enot alkohola tedensko, največ 2 enoti dnevno in ne več kot 5 enot ob eni priložnosti.
Ena enota alkoholne pijače vsebuje 10 g čistega alkohola. Toliko alkohola vsebuje 1 dcl vina ali 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žgane pijače.
Pitje alkohola vedno prinaša tveganje za zdravje, vendar lahko posledice omejite z upoštevanjem smernic za zmerno pitje in teh nasvetov:
- Poznajte svoje meje in pazite, da jih ne prekoračite.
- Razmislite, zakaj pijete in se izogibajte pitju alkohola za obvladovanje čustvenih stanj.
- Ne dovolite, da vas k pitju silijo drugi.
- Bodite pozorni na svoje pivske navade. Na primer: če se napijete ob vsakem druženju ali vsak petek, gre za nevaren vzorec pitja, ki predstavlja resno tveganje za vaše zdravje.
Če pri sebi opazite težave s prekomernim pitjem alkohola, je ključnega pomena, da poiščete pomoč strokovnjakov, ki nudijo svetovanje ali pa se povežete s podporno skupino, kjer boste našli ustrezno pomoč. Dodatne nasvete lahko najdete na spletni strani NIJZ in forumu Zasvojenost in pomoč.
Viri:
- Holiday Drinking: How to Know When It’s A Problem And Ways to Cut Back. Health Central, dostopno na: https://www.healthcentral.com/substance-abuse-and-addiction/holiday-drinking-dangers. Zadnji dostop: december 2024.
- Prehrana med prazniki: kako ohraniti zmernost? Prehrana.si, dostopno na: https://www.prehrana.si/clanek/827-prehrana-med-prazniki-kako-ohraniti-zmernost. Zadnji dostop: december 2024.
- This drinking habit is more dangerous than bingeing. Alcohol Research Group, dostopno na: https://arg.org/news/this-drinking-habit-is-more-dangerous-than-bingeing/. Zadnji dostop: december 2024.
- Visokotvegano opijanje. NIJZ, dostopno na: https://obcine.nijz.si/kazalniki/K2.4?fbclid=IwY2xjawHWmYRleHRuA2FlbQIxMAABHbVecvag6SLNgO26xbhGlHr2y4U-0U90S24Rr4A7thECF1aoejJ5OqSguA_aem_T1ibHc8j3kLFJrXhXYxKM.- Zadnji dostop: december 2024.