Po možganski kapi se je zbudila z italijanskim naglasom

M. Ć., 23. december 2024
ZdravjeNevrologija
Radiologi pregledujejo posnetke možganov
foto: Profimedia

58-letna Britanka Althia Bryden je po možganski kapi uspešno spregovorila, spremenil pa se je njen naglas.

Althia je ena redkih ljudi na svetu, ki je doživela sindrom tujega naglasa (FAS). Ta izjemno redka govorna motnja se je pri njej razvila po možganski kapi, ki jo je doživela maja letos. Kljub temu da ni nikoli obiskala Italije, zdaj govori z izrazitim italijanskim naglasom, kar je popolnoma spremenilo njeno življenje, poroča Daily Mail.

Možgani in govor

Sindrom tujega naglasa je izjemno redka govorna motnja, ki se pojavi zaradi sprememb v delovanju možganov, ki nadzorujejo govor. Najpogosteje se pojavi kot posledica možganske kapi, poškodbe glave, krvavitve v možganih ali možganskega tumorja. V redkih primerih vzrok za sindrom ostane nepojasnjen. Posledica motnje je sprememba govora, zaradi katere oseba zveni, kot da govori s tujim naglasom, čeprav se tega jezika morda nikoli ni učila. Zanimivo je, da se “novi” naglas pogosto ne ujema z nobenim specifičnim jezikom in je lahko mešanica različnih naglasov. Motnja lahko traja od nekaj mesecev do nekaj let, v nekaterih primerih pa je trajna.

Althia pravi, da zdaj v pogovorih nezavedno uporablja italijanske besede, kot sta „mamma mia“ in „si“. „Nimam pojma, da bom to storila – moji možgani preprosto pretvorijo angleško besedo v italijansko,“ je povedala v intervjuju za omenjeni portal.

Zdravniki ostali brez besed

Ko je Althia prvič spregovorila z novim naglasom, je sestre in zdravnike na oddelku pustila brez besed. „Vprašali so me, ali sem imela pred kapjo italijanski naglas, in mi rekli, da imam zdaj močan naglas,“ se spominja. Njena zgodba osvetljuje pomen prepoznavanja redkih bolezni in boljše podpore bolnikom, ki se srečujejo z nenavadnimi medicinskimi stanji.

Pod drobnogledom: Sindrom tujega naglasa

  • Sindrom tujega naglasa (FAS) je redka nevrološka motnja, pri kateri se govor osebe spremeni tako, da zveni, kot da govori s tujim naglasom, čeprav se tega jezika morda nikoli ni učila. Ta nenavadna sprememba govora je posledica poškodb v možganskih središčih, ki nadzorujejo govorne mišice in načrtovanje govora.
  • Najpogostejši vzrok za FAS je možganska kap, pojavlja pa se lahko tudi po drugih poškodbah glave, krvavitvah v možganih ali možganskih tumorjih. V redkih primerih so vzrok tudi multipla skleroza, konverzijska motnja ali pa vzrok ostane nepojasnjen.
  • Osebe s FAS izgovarjajo samoglasnike drugače, spremenijo ritem in melodijo govora ter drugače premikajo jezik in čeljust. Včasih celo zamenjujejo besede z drugimi, ki jih običajno ne uporabljajo. Vse to prispeva k zaznavi “tujega” naglasa.
  • FAS je izjemno redek pojav. Od odkritja leta 1907 je bilo po vsem svetu zabeleženih le okoli 150 primerov, vključno s spremembami naglasa iz japonščine v korejščino, iz britanske angleščine v francoščino in iz španščine v madžarščino.
  • Motnja lahko traja mesece ali leta, v nekaterih primerih pa je celo trajna.

Bi prepoznali, da gre za možgansko kap?

Možganska kap lahko ogrozi bolnikovo življenje ali povzroči hudo invalidnost. Ker je mogoče akutno možgansko kap uspešno zdraviti, jo je potrebno čim hitreje prepoznati in ukrepati.

Simptomi in znaki:

  • G govor – lahko je nerazločen, upočasnjen ali oseba ne more govoriti,
  • R roka – oseba ne more dvigniti in zadržati dvignjene roke/noge, lahko je ohromela polovica telesa,
  • O obraz – lahko vidimo asimetrijo obraza, povešen ustni kot, spremenjen pogled,
  • M mudi se! Minute so možgani!

Prva pomoč:

  • Pokličemo 112.
  • Bolnika namestimo v udoben položaj (polsedeč), ničesar mu ne dajemo jesti in piti, niti ne dajemo nobenih zdravil!
  • Bolnika opazujemo in nadzorujemo do prihoda ekipe nujne medicinske pomoči.
Zdravnik, ki drži model človeških možganov. Bližnji posnetek zdravnikove roke, ki drži model človeških možganov

VIRI:

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,215
22.12.2024 ob 11:17
3,298
17.09.2024 ob 07:01
24,595
19.12.2024 ob 17:52
13,346
08.12.2024 ob 22:18
143,923
23.12.2024 ob 10:58
Preberi več

Več novic

New Report

Close