“37,4 °C ni vročina!”

M. Ć., 22. december 2024
PediatrijaInfektologija

Na priljubljenem družbenem omrežju je nedavno izbruhnila vroča razprava med starši, ki jo je sprožil zapis anonimne uporabnice. V svojem komentarju je poudarila, da je temperatura 37,4 °C že vročina in da bi morali starši ob takšnem znaku otroka pustiti doma, namesto da ga pošljejo v vrtec. Njen zapis je pritegnil več sto odzivov.

„Za vse mamice, ki pišete, da 37,4 °C ni vročina … tudi če za vas ni, lepo prosim, da takšnih otrok ne vozite v vrtec, ker to pač je vročina. Otrok je kužen, okuži vse ostale, hkrati pa ni fer do njega, da je ob bolezni v vrtcu, namesto doma,“ je zapisala anonimna uporabnica.

Razprava: kdaj je že preveč?

Komentarji so hitro razkrili deljena mnenja med starši. Nekateri so se strinjali, da je tudi blago povišana telesna temperatura znak, da otrok potrebuje mir in domačo nego, saj se bolezen lahko še razvije. Izpostavili so tudi etični vidik – pošiljanje bolnega otroka v vrtec lahko ogrozi zdravje drugih otrok in osebja. Drugi pa so opozorili, da temperature med 37 °C in 37,5 °C lahko pomenijo zgolj fiziološke spremembe, ki niso nujno povezane z boleznijo. Eden od uporabnikov je poudaril, da temperatura 37,4 °C ni vročina in je lahko povsem normalen odziv telesa. Nekateri so delili osebne izkušnje in poudarili, da je odziv na temperaturo različen med otroki – nekateri so že pri 37,3 °C videti občutno slabše, medtem ko drugi pri 38 °C še vedno ohranjajo energijo.

Kaj pravi stroka?

V Zdravstvenem domu Zagorje ob Savi so pripravili smernice za starše z naslovom Povišana telesna temperatura pri otroku – kaj storiti?.

Pomembno je vedeti:

  • Povišana telesna temperatura je običajno prvi znak nalezljivih bolezni.
  • Vročina sama po sebi ni nevarna, nevarna pa je lahko bolezen, ki vročino povzroča.
  • Povišana temperatura je obrambni mehanizem telesa, ki zavira razmnoževanje nekaterih mikroorganizmov.
  • Ko temperatura narašča, otroka zebe; ko pada, se poti

Kdaj govorimo o povišani telesni temperaturi?

  • Nad 37,2 °C pod pazduho.
  • Nad 37,5 °C v ušesih in ustih.
  • Nad 38 °C v zadnjici.

Otroka se obdrži doma v primeru pojava kateregakoli od spodaj navedenih znakov:

  • povišana telesna temperatura (višja od 37°C), težko dihanje, neznačilna utrujenost;
  • otrok, ki je v zadnjih 24 urah več kot 2x bruhal;
  • otrok, ki ima drisko in je tekoče odvajal blato več kot 2x ali 3x na dan;
  • otrok, ki ima v ustih razjede in se slini;
  • otrok, ki ima na novo nastale izpuščaje (z ali brez vročine), nevrodermitis je izjema;
  • otrok, ki ima gnojni izcedek iz oči;
  • otrok, ki ga boli žrelo in ima otekle bezgavke;
  • otrok, ki močno kašlja;

Priporočila za starše

Ko se otrokova telesna temperatura poviša, je pomembno, da starši znajo prepoznati, kdaj in kako ukrepati. Če temperatura ne preseže 38,5 °C in se otrok dobro počuti, običajno ni potrebno posegati po ukrepih za njeno znižanje. V takšnih primerih je otrok zadovoljen, se normalno odziva na okolico, ni pretirano razdražljiv in ne kaže znakov posebnega nelagodja. Povišana temperatura je namreč naraven obrambni mehanizem telesa, ki pomaga zavirati širjenje okužb.

Če pa temperatura naraste nad 38,5 °C, je priporočljivo ukrepati, saj višje temperature lahko povečajo tveganje za vročinske krče, še posebej pri mlajših otrocih. Ključno je, da otrok dobi dovolj tekočine, saj med vročino izgublja več tekočine kot običajno. Ponudite mu mlačne napitke, kot so voda, čaj ali razredčen sok, da preprečite dehidracijo. Prostor, kjer otrok počiva, naj bo prijetno hladen, zračen, in naj bo temperatura med 20 in 22 °C. Pomembno je tudi, da otroka ne oblačite preveč. Lahkotna oblačila omogočajo telesu, da se bolje hladi.

V primerih, ko temperatura še narašča ali otrok kaže znake nelagodja, kot so pretirano jokanje, zaspanost ali neodzivnost, je smiselno premisliti o dodatnih ukrepih, kot je posvet z zdravnikom. Pomembno je spremljati splošno stanje otroka in ne zgolj številke na termometru.

Kdaj obiskati zdravnika?

  • Če vročina traja več kot tri dni.
  • Če je otrok brezvoljen, zaspan ali kaže znake dehidracije.
  • Pri vročinskih krčih ali telesni temperaturi nad 40 °C.

Debata na družbenih omrežjih je pokazala, kako pomembno je ozaveščanje staršev o povišani telesni temperaturi pri otrocih. Pravilno merjenje temperature in upoštevanje smernic omogočata pravočasno ukrepanje ter preprečujeta nepotrebno skrb ali širjenje okužb.

Bolan fantek spi ob termometru
Foto: Profimedia
Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,282
12.12.2024 ob 15:54
143
02.06.2021 ob 22:04
31,080
09.12.2024 ob 09:34
Preberi več

Več novic

New Report

Close