Manjše število igrač spodbuja bolj kreativno igro, kaže študija raziskovalcev z Univerze v Toledu, objavljena v reviji Infant Behavior and Development.
Preveč igrač zmanjšuje kakovost igre malčkov
Znanstveniki so preučevali 36 malčkov, starih od 18 do 30 mesecev, med dolgotrajnimi prostimi igrami. Malčkom so na različne dni in v naključnem vrstnem redu ponudili bodisi štiri bodisi 16 igrač. Ta pristop je omogočil izločitev vpliva okolja ali individualnih razlik med otroki.
Rezultati so pokazali, da so se malčki, ki so imeli na voljo štiri igrače, igrali bolj kakovostno. Z igračami so se igrali 1,5-krat dlje kot otroci, ki so imeli na voljo 16 igrač. Prav tako so se z manjšim številom igrač igrali bolj raznoliko in iznajdljivo.
Kakšne so slabosti prevelikega števila igrač?
Tako kot lahko neurejena pisarna ali miza moti pozornost odraslih, lahko prevelika količina igrač moti pozornost otrok. Poleg tega ima preobilje igrač še druge negativne vidike, denimo:
- Lahko ovira ustvarjalnost, spretnosti, domišljijo, duševno zdravje in skupinski duh.
- Lahko zmanjšuje iznajdljivost – nezmožnost igranja z vsakdanjimi predmeti.
- Lahko povzroča več prepirov med sorojenci.
- Lahko skrajšuje pozornost.
- Lahko zmanjša skrb za igrače.
- Lahko ustvarja pretirano senzorično stimulacijo.
- Negativno vpliva na okolje.
Kaj so prednosti manjšega števila igrač
Igra z manjšim številom igrač spodbuja ustvarjalnost. Z manj igračami so otroci bolj osredotočeni, ustvarjajo svoje zgodbe, izumljajo nove igre in dejavnosti, razvijajo kritično razmišljanje in iznajdljivost. Otroci z manjšim številom igrač se naučijo inovativno uporabljati in kombinirati različne igrače.
Manj igrač spodbuja hvaležnost. Otroci bolj cenijo svoje igrače in se naučijo odgovornosti, da skrbijo za igrače, ki jih imajo.
Poleg tega otroci z manj igračami pogosteje sodelujejo v skupnih igrah, kar spodbuja njihove socialne spretnosti. Tako se učijo pogajanj, komunikacije in reševanja sporov. Manj igrač krepi tudi empatijo in zavedanje različnih perspektiv.
Ne smemo pozabiti niti na okoljski vidik. Manjše število igrač pomeni manjši okoljski odtis. Številne igrače so izdelane iz plastike ali drugih nerazgradljivih materialov, zato je trajnostna izbira manjše število igrač, izdelanih iz trajnostnih materialov, boljša za okolje.
Vir: Study Finds: Too many toys can be bad for kids. Dostopno na: Too many toys can be bad for kids. Zadnji dostop: December 2024