Ali spanje z lečami škoduje očem?

foto: Profimedia

Leče so priljubljena in praktična alternativa očalom, a strokovnjaki svetujejo previdnost – nošenje leč med spanjem lahko vodi v resne poškodbe oči.

Ste med tistimi, ki tu in tam zaspijo z lečami? Po poročanju spletne strani Healthline ima to navado kar tretjina uporabnikov kontaktnih leč. Strokovnjaki pa opozarjajo, da lahko spanje z lečami poveča verjetnost okužbe oči od šest- do osemkrat! V nadaljevanju bomo pojasnili, zakaj je spanje z lečami tvegano in kaj lahko storite, da zaščitite svoje oči.

Kaj se zgodi, ko spite z lečami?

Za zdravje oči je ključna oskrba s kisikom. Ko smo budni, mežikanje ohranja oči vlažne, kisik pa preko solz prehaja v roženico. Kontaktne leče nekoliko omejujejo oskrbo očesa s kisikom, če pa jih nosimo tudi med spanjem se oskrba očesa s kisikom še zmanjša.

Brez zadostne količine kisika celice v roženici izgubijo sposobnost boja proti bakterijam, kar povečuje tveganje za okužbe. Poleg tega pa toplo ozračje pod zaprtimi vekami še dodatno spodbuja rast bakterij.

To lahko privede do številnih okužb oči, ki lahko resno poškodujejo roženico, povzročijo težave z vidom ali v skrajnih primerih celo slepoto. Med njimi so:

  • Bakterijski keratitis
  • Akantamebni keratitis
  • Glivični keratitis

Kaj pa leče, primerne za uporabo med spanjem?

“Kot zdravnik načeloma nasprotujem nošenju leč med spanjem, četudi marsikatera leča v svojih navodilih to dopušča. Ne glede na kakovost materiala leč so zapleti pri takšni praksi zelo pogosti. Takšno prakso bi priporočil le izjemoma, takrat, ko ni možno zagotoviti ustreznih higienskih pogojev za vzdrževanje leč,” je v intervjuju za revijo ABC zdravja povedal zdravnik Krešimir Macan, specialist oftalmolog iz Splošne bolnišnice Novo mesto.

Kaj storiti, če po nesreči zaspite s kontaktnimi lečami?

Če se zgodi, da zaspite s kontaktnimi lečami, ostanite mirni in leče čim prej poskušajte odstraniti. Če se je leča zagozdila, se je najverjetneje izsušila, zato si oko sperite s sterilno raztopino za kontaktne leče. Počakajte 5 do 10 minut in lečo ponovno poskusite odstraniti. Za tem en dan ne nosite leč in bodite pozorni na morebitne znake okužbe oči.

Znaki okužbe oči:

Če se pojavijo znaki okužbe očesa, je priporočljivo, da se čim prej posvetujete z zdravnikom.

  • Zamegljen vid
  • Izcedek iz očesa
  • Rdečica očesa
  • Prekomerno solzenje očesa

Nasveti za zdrave oči

Okužb oči pa ne povzroča le spanje z lečami, temveč tudi nepravilna nega in prekomerno nošenje leč. Na spletni strani Ameriške akademije za oftalmologijo so zato objavljeni koristni nasveti za pravilno uporabo in nego leč:

  • Medtem ko plavate ali se namakate v kadi, ne nosite leč.
  • Pred rokovanjem z lečami si temeljito umijte roke.
  • Redno čistite in menjujte leče.
  • Leče hranite samo v za to namenjeni škatlici.
  • Redno obiskujte okulista.
  • Upoštevajte navodila okulista in leče uporabljajte v skladu z navodili na embalaži.
kontaktne leče

Viri:

How to Take Care of Contact Lenses. American Academy of Ophthalmology, dostopno na: https://www.aao.org/eye-health/glasses-contacts/contact-lens-care. Zadnji dostop: december 2024.

Why Sleeping in Contacts May Endanger Your Eyes. Healthline, dostopno na: https://www.healthline.com/health/eye-health/sleeping-with-contacts. Zadnji dostop: december 2024.

Tega nikar ne počnite z lečami v očesih. ABC zdravja, dostopno na: https://www.abczdravja.si/oci/tega-nikar-ne-pocnite-z-lecami-v-ocesih/. Zadnji dostop: december 2024.

Avtor
Piše

Z. Z.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
24.12.2024 ob 14:48
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close