“Zadnji tedni so bili na Švedskem zelo vznemirljivi. Vsi nacionalni mediji so poročali o uspehu, ki ga na Švedskem dosegamo s cepljenjem proti HPV,” je na 6. evropskem forumu o raku v Bruslju (6th European Cancer Forum) povedala Fanette Caudron iz Švedskega združenja za boj proti raku (Swedish Cancer Society).
Zakaj sta presejanje in cepljenje tako pomembna ukrepa?
Švedska ima 10 milijonov prebivalcev. Diagnozo raka materničnega vratu vsako leto postavijo približno 500 ženskam, približno 150 jih umre. Število primerov raka materničnega vratu se tam pomembno zmanjšuje že 30 let, kar je po besedah Caudronove posledica dobro organiziranega presejanja in brezplačnega cepljenja otrok proti HPV. Zakaj sta presejanje in cepljenje tako pomembna ukrepa? Presejanje omogoča pri navidezno zdravih ženskah, brez znakov bolezni, odkritje predrakavih sprememb, ki jih zdravijo in tako preprečijo raka materničnega vratu. Cepljenje pa preprečuje razvoj okužbe s HPV, ki je nujna za nastanek raka materničnega vratu, povzroča pa še pet vrst drugih rakov, pri ženskah in moških.
Namesto 2039, eliminacija že v nekaj letih
Na Švedskem so načrtovali, da bodo raka materničnega vratu eliminirali do leta 2039, vendar Fanette Caudron pravi, da bodo z dodatnimi ukrepi to lahko dosegli že veliko prej – leta 2027. Kot je pojasnila, na Švedskem brezplačno cepijo proti HPV deklice od leta 2010, dečke pa od leta 2020. Meni, da k visoki precepljenosti prispevata zlasti dva dejavnika: zaupanje v stroko, starši zaupajo zdravnikom, odločitvam in priporočilom stroke, ter dobra organiziranost cepljenja – to je brezplačno, starši podajo pisno soglasje, otroke pa nato v šoli cepi medicinska sestra. Na ta način dosegajo res visoko odzivnost: precepljenih je 90 odstotkov deklic in 85 odstotkov dečkov. “Zelo pomemben na poti do eliminacije raka materničnega vratu pa je tudi presejalni program, kjer je Švedska prav tako izvrstna: presejanje je brezplačno, deležne so ga ženske v starosti med 23. in 64. letom, odzivnost na presejenje je visoka,” dodaja.
Kot dodatni ukrep, s katerim bodo eliminacijo raka dosegli prej, kot so prvotno načrtovali, pa je 70-odstotna precepljenost proti HPV med ženskami, rojenimi med 1994 in 1999. To so ženske stare med 25 in 30 let. Razlog, da so se odločili cepiti še to starostno skupino, je po besedah Fanette Caudron dejstvo, da po 30. letu starosti nekoliko upade tveganje za okužbo s HPV. Od zastavljene 70-odstotne precepljenosti so trenutno precepili 47 odstotkov žensk iz omenjene starostne skupine, zastavljeni cilj (70-odstotna precepljenost) so do zdaj dosegli v dveh od 21 regij.
“V združenju za boj proti raku se s to tematiko intenzivno ukvarjamo. Pogovarjamo se z odločevalci, kako čim bolj učinkovito ozaveščati javnost o okužbah HPV in rakih, ki jih okužba povzroča. Ker HPV povzroča tudi druge rake, ki se pojavljajo tudi pri moških, želimo brezplačni dostop do cepljenja omogočiti tudi moškim. Kot vidite, imamo še izzive, vendar smo na pravi poti,” je povedala Fanette Caudron.
Zakaj bodo na Švedskem raka odpravili prej kot v Sloveniji?
“Švedsko dobro prakso”, ki je na forumu požela veliko zanimanja, imamo tudi v Sloveniji. Morda celo boljšo: imamo odlično organiziran presejalni program ZORA in brezplačno cepljenje proti HPV, ki je omogočeno vsem deklicam in dečkom na sistematskem pregledu v šestem razredu osnovne šole. Od letos naprej se brezplačno lahko cepijo tudi vsi ‘zamudniki’ – vse ženske in moški do 26. leta starosti. Od Švedske pa se razlikujemo v nizki stopnji precepeljenosti.
Kot je pred časom za naš portal povedala doc. dr. Urška Ivanuš, dr. med., je zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb v okviru državnega programa ZORA rak materničnega vratu v Sloveniji v zadnjih letih redek, zboli od 110 do 120 žensk letno, med 40 in 50 pa jih umre. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija je Slovenijo na podlagi dobrih rezultatov programa ZORA prepoznala kot državo, ki bi lahko med prvimi v Evropi dosegla odpravo raka materničnega vratu, saj se je zbolevnost za tem rakom v 20 letih več kot prepolovila, poleg tega pa že dosegamo dva od treh ciljev, ki so nujni za odpravo raka materničnega vratu: udeležba žensk v programu ZORA je več kot 70-odstotna, učinkovitega zdravljenja predrakavih in rakavih sprememb pa je deležno več kot 90 odstotkov žensk. Tretji cilj, ki ga Slovenija še ne dosega, je 90-odstotna precepljenost proti HPV. Kljub temu cepljenje proti HPV tudi v Sloveniji že kaže prve rezultate, še prav doc. dr. Urška Ivanuš: “Na podlagi podatkov v registru ZORA smo namreč izvedli raziskavo, ki je pokazala, da imajo generacije deklet, ki so imele priložnost brezplačnega cepljenja proti HPV, za skoraj polovico manjšo verjetnost, da jim na presejalnem pregledu ZORA odkrijemo predrakave spremembe visoke stopnje kot enako stara dekleta, ki te priložnosti niso imele. In to kljub temu, da je precepljenost trenutno zgolj 50-odstotna. Ko bo precepljenost večja, bo predrakavih in rakavih sprememb še manj.“
Preberite več o okužbah HPV in rakih ter drugih zdravstvenih tegobah, ki jih povzročajo v rubriki O HPV od A do Ž, kjer boste našli odgovore na skoraj vsa vprašanja, rubriko pa ves čas bogatimo z novimi vsebinami.