Vas nenehno zebe? Morda vam primanjkuje pomembnih hranil

Ženska z rdeče nalakiranimi nohti drži svetlo modro skodelico in je ovita v toplo odejo.
foto: Profimedia

Zima je tu, z njo pa tudi nizke temperature. A če vas kljub debelim puloverjem in toplim odejam še vedno zebe bolj kot druge, je razlog morda drugje. Nenehen občutek mraza je lahko več kot zgolj nevšečnost – lahko je opozorilni znak za zdravstvene težave, ki jih ne smemo prezreti.

Pogost, a kljub temu pogosto prezrt vzrok za občutek mraza je pomanjkanje nekaterih vitaminov in hranilnih snovi, ki so ključni za uravnavanje telesne temperature.

Kako telo uravnava temperaturo

Za pravilno delovanje vseh telesnih funkcij, mora človeško telo ohranjati temperaturo okoli 37 °C ne glede na temperaturne razmere zunaj. To sposobnost vzdrževanja stalne telesne temperature imenujemo termoregulacija. Gre za proces, v katerem sodelujejo možgani, žile in žleze znojnice in vključuje različne mehanizme, kot so znojenje za znižanje telesne temperature in mrzlica za ogrevanje telesa.

Vendar pa lahko to ravnovesje porušijo različni dejavniki, med drugim:

  • Virusne ali bakterijske okužbe
  • Izpostavljenost ekstremnim temperaturam
  • Pomanjkanje nujnih vitaminov in hranilnih snovi

Hranila, ki pomagajo pri ohranjanju toplote

Telo lahko ustrezno temperaturo vzdržuje le, dokler mu to omogočamo, prehrana pa pri tem igra ključno vlogo. Med številnimi hranilnimi snovmi, ki jih naše telo potrebuje za termoregulacijo so:

Železo

Železo ima ključno vlogo pri tvorbi hemoglobina, ki omogoča prenos kisika po telesu. Ko železa primanjkuje, mišice in tkiva ne dobijo dovolj kisika, zaradi česar telo težje proizvaja toploto. Temu pravimo tudi anemija zaradi pomanjkanja železa. Raziskave, objavljene v The Lancet Haematology, kažejo, da ljudje z anemijo pogosto poročajo o večji občutljivosti na mraz.

Vitamin C

Čeprav morda zaužijemo dovolj železa, ga telo brez vitamina C ne more učinkovito absorbirati. Pomanjkanje vitamina C zato lahko povzroči simptome podobne anemiji, med katerimi je tudi večja občutljivost na mraz.

Folna kislina ali vitamin B9

Folna kislina skupaj z vitaminom B12 tvori rdeče krvničke. Če v telesu ni dovolj folne kisline, telo ne more proizvajati dovolj rdečih krvničk, kar ovira oskrbo telesa s kisikom. Ob pomanjkanju folne kisline se pojavijo simptomi, ki med drugim vključujejo utrujenost, izgubo apetita, prebavne motnje, težave s spominom in povečano občutljivost na mraz.

Vitamin B12

Vitamin B12 je ključen za aktivacijo folne kisline in tvorbo rdečih krvničk. Na portalu Prehrana.si, nacionalnem viru preverjenih informacij o hrani in prehrani, poročajo, da se pomanjkanje vitamina B12 lahko kaže kot utrujenost, zaprtje, depresija, slabši spomin ali pa kot anemija in posledično občutljivost na mraz.

hrana, meso. železo,

Kako ukrepati?

Kljub temu da so vitamini izrednega pomena za pravilno delovanje telesa, jih ne more vedno proizvesti samo oziroma ne v zadostnih količinah, zato jih moramo pridobiti s hrano ali prehranskimi dopolnili.

Priporočljivo je, da se obrnete na svojega osebnega zdravnika, ki bo s krvnim testom ugotovil, ali vam primanjkuje pomembnih hranil, kot so železo, vitamin C, folna kislina ali vitamin B12. Na podlagi rezultatov vam bo svetoval ustrezne spremembe v prehrani, uporabo dopolnil ali druge ukrepe. Poleg tega bo izključil morebitna druga stanja, kot sta hipotiroza in Raynaudov sindrom, ki lahko povzročita občutljivost na mraz.

Viri:

Do you feel extra cold? It can be because of this vitamin deficiency. Times of India, dostopno na: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/home-remedies/do-you-feel-extra-cold-it-can-be-because-of-this-vitamin-deficiency/articleshow/115698735.cms. Zadnji dostop: december 2024.

Vitamin B12. Prehrana.si, dostopno na: https://www.prehrana.si/sestavine-zivil/vitamini/vitamin-b12. Zadnji dostop: december 2024.

Avtor
Piše

Z. Z.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,215
22.12.2024 ob 11:17
3,298
17.09.2024 ob 07:01
24,595
19.12.2024 ob 17:52
13,346
08.12.2024 ob 22:18
143,924
23.12.2024 ob 10:58
Preberi več

Več novic

New Report

Close