Kako se spopasti z občutkom osamljenosti pozimi?

Osamljena mlada ženska sedi na okenski polici, zunaj sneži
Foto: Profimedia

Ali tudi vas v zimskem obdobju večkrat zajame občutek osamljenosti?

Zaradi hladnejšega vremena je druženje težje in manj mikavno, kar lahko sproži kopico negativnih čustev. Toda kateri dejavniki prispevajo k sezonskemu valu osamljenosti? In ali lahko proti temu kaj storimo?

Zakaj se pozimi pogosteje počutimo osamljene?

Daljša obdobja teme pozimi lahko vplivajo na naše čustveno počutje. Kot razlaga dr. Rachael Molitor, psihologinja in predavateljica iz Univerze Coventry, smo pozimi manj časa na izpostavljeni sončni svetlobi, kar zmanjša tvorbo vitamina D v telesu. Ta je pomemben za naše počutje in razpoloženje. Poleg tega sončna svetloba vpliva tudi na raven serotonina, nevrotransmiterja, ki prav tako uravnava razpoloženje, in melatonina, hormona, ki ima vlogo pri zaspanosti. Vse to lahko vpliva na to, da se pozimi večkrat počutimo osamljene.

Še posebej ranljivi so starejši

Da je osamljenost pozimi še posebej problematična za starejše osebe, ki živijo same, je posledica številnih dejavnikov, kot so okrnjena mobilnost, ki omejuje možnosti, da se odpravijo ven, zdravstvene težave ter manj priložnosti za druženje, opozarja Molitorjeva.

Strokovnjaki za duševno zdravje so za Independent podali nekaj nasvetov, s katerimi lahko skušamo pregnati občutke osamljenosti pozimi.

Pogovarjajte se

“Občutek osamljenosti ni slabost, temveč znak, da imate socialne potrebe, ki niso zadovoljene,” pravi Lisa Gunn, vodja preventive duševnega zdravja in višja zdravnica pri Nuffield Health. “Ko spregovorimo o svojih težavah, se počutimo manj osamljeni.

Ohranjajte stike prek spleta

Kadar niso mogočni osebni stiki in druženje, se z bližnjimi povežite preko videoklicev, svetuje Stacey Chishiri, delovna terapevtka v podjetju Cygnet Health Care.

Starejši par se pogovarja preko videoklica oziroma videokonference
Foto: Profimedia

Pišite dnevnik

Pri predelovanju čustev lahko pomaga tudi zapisovanje misli, tako pozitivnih kot negativnih, meni Chishirijeva.

“Izgubite se” v dobrem filmu ali knjigi

Klišejska, vendar resnična misel je, da z dobro knjigo nisi nikoli sam, pravi Gunnova. “Če ne morete biti s svojimi najdražjimi, je beg v drug svet z branjem dobre knjige ali gledanjem enega od najljubših filmov lahko odličen način, kako se zaposliti.

Napišite pismo

Obudite umetnost pisanja pisem in svoje bližnje presenetite s pismom.

Pomagajte s prostovoljnim delom

“Prostovoljstvo za nekaj, kar vam je pri srcu, in podpora ljudem, ki so manj srečni od vas, je neverjetno koristna izkušnja, ki vam lahko pomaga ceniti pozitivne stvari v vašem življenju,” poudarja Chishirijeva. Poleg tega, da se tako povežete z drugimi in naredite nekaj dobrega za druge, se ob tem tudi sami dobro počutite.

Izkoristite priložnost biti sami s sabo

Spomnite se vsega, kar ste hoteli narediti, pa niste imeli časa: lahko se česa novega naučite, kaj dobrega spečete, si privoščite drobno razvajanje …

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
809
30.11.2024 ob 01:48
1,059
29.11.2024 ob 08:26
360
20.11.2024 ob 08:41
784
13.11.2024 ob 12:45
1,189
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close