Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Povišan srčni utrip po jedi

Povišan srčni utrip po jedi

Spoštovani!

Že več kot 10 let imam povišan srčni utrip. Najprej je bilo to občasno, ob stresnih situacijah. Več let sem jemala ConcorCor.  

Pred enim letom sem zaradi epizode atrijske tahikardije (utrip v mirovanju 174) bila hospitalizirana na kardiološkem oddelku in kasneje so opravili elektrofiziološko  študijo  ter opredelili
fokus v predelu levih pljučnih ven, ta predel so takrat električno izolirali. Po posegu sem imela še nekaj obdobij tahikardij, ob tem sem bila tudi obravnavana na IPP, takrat so mi dvignili odmerek Ritmonorma na 300 mg 2 x na dan in odmerek ConcorCor-ja na 2.5 mg na dan.

Zadnje pol leta je bilo več ali manj mirno z občasnim povišanim utripom do 100. S septembrom sem prenehala z jemanjem ConcoCor-ja (po navodilu kardiologa).

V zadnjem času pa opažam, da kadar je utrip v mirovanju malo višji, recimo 85+ (namesto meni običajnih 70) se mi tudi ob najmanjšem gibanju (premikanju) poviša srčni utrip zelo hitro.

V zadnjem mesecu pa me muči povišan utrip po jedi. Po kosilu, mojem glavnem obroku, utrip naraste v mirovanju do 100. In lahko vztraja več ur.

Sprašujem se kaj bi lahko bil problem? Prevelik obrok? Gluten? Sladkor v krvi? Inzulin?

Naj še povem, da sem stara 40 let, trenutno imam prekomerno težo in zelo malo gibanja. Zaradi močnega razbijanja srca, se tudi bojim začetioz. vrniti h kakršni koli rekreaciji.

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.

LP

Spoštovana,

Eden od najpogostejših vzrokov za povišan srčni utrip po jedi je velikost obroka. Ko zaužijemo večjo količino hrane, telo potrebuje več krvi za prebavo, kar lahko povzroči povečano obremenitev srca in posledično višji srčni utrip.

Prav tako nekatere sestavine hrane lahko vplivajo na srčni utrip. Visok vnos sladkorja lahko povzroči hitro zvišanje ravni glukoze v krvi, kar sproži izločanje inzulina. To lahko vodi do hitrega povečanja srčnega utripa.

Če imate intoleranco na gluten ali celiakijo, bi lahko uživanje glutena povzročilo prebavne težave in posledično povišan srčni utrip.

Prav tako uživanje kofeina ali alkohola pred ali po obroku lahko poveča srčni utrip.

Prekomerna teža sama po sebi povečuje tveganje za različne kardiovaskularne težave. Zmanjšana telesna aktivnost vodi do slabše kondicije srca, kar pomeni, da bo vaše srce moralo delati težje tudi pri manjših naporih.

Stresne situacije ali anksioznost lahko povzročijo povečano aktivacijo simpatičnega živčnega sistema, kar vodi do hitrejšega bitja srca.

Poskusite zmanjšati velikost obrokov in začnite spremljati vrsto hrane, ki jo zaužijete. Morda bi bilo smiselno voditi dnevnik prehrane, da ugotovite morebitne povezave med določenimi živili in povišanim srčnim utripom.

Čeprav se bojite vrniti k rekreaciji zaradi močnega razbijanja srca, je pomembno postopoma uvajati telesno aktivnost. Začnite z lahkimi vajami, kot so sprehodi ali raztezne vaje, ki jih postopoma povečujte.

Glede na vašo zgodovino bolezni, ste verjetno vodeni pri kardiologu zato se ob naslednjem obisku posvetujte glede dodatnih ukrepov, če se stanje ne izboljša oz. če se poslabša.

Srečno!

New Report

Close