“Samopregledovanje dojk enkrat na mesec nam vzame le nekaj minut, vendar je to lahko ključno pri zgodnjem odkrivanju raka dojk, ki je v tej fazi zelo dobro ozdravljiv,” pojasnjuje Polona Marinček iz Združenja Europa Donna Slovenija. Kot pravi, je eden izmed razlogov, zakaj se ženske ne pregledujemo redno, prav pozabljivost – a tu nam je lahko v pomoč sodobna tehnologija.
“Aplikacija Brest Test uporabnico na podlagi menstrualnega cikla opomni, kdaj je čas za samopregled. Če uporabnica opazi kakršnokoli spremembo, lahko zabeleži njeno lokacijo in svoja opažanja neposredno v aplikaciji ter kasneje to pokaže zdravniku,” razlaga sogovornica.
V Združenju Evropa Donna svetujejo, da ženske začnemo z mesečnim samopregledovanjem dojk že v mladosti in o tem ozaveščamo tudi svoje hčere. Tako bomo dobro spoznale svoje dojke in hitro zaznale morebitne spremembe. Do menopavze si dojke pregledujemo med petim in desetim dnem po začetku menstruacije, po menopavzi pa na izbrani dan vsak mesec. Samopregledovanja ne opustimo niti, ko se redno udeležujemo presejalne mamografije.
Številne uporabne funkcije
Aplikacija Brest Test poleg menstrualnega koledarja vključuje še enostavna navodila ter slikovne in video vsebine, ki prikazujejo pravilno tehniko samopregledovanja. Ponuja tudi opomnike za redne ginekološke preglede in številne koristne nasvete. Denimo, spodbuja k redni telesni dejavnosti, saj zdrav življenjski slog pomembno zmanjšuje tveganje za razvoj raka dojk. Aktivnosti si lahko uporabnice beležimo kar v aplikaciji, kar pripomore k boljši skrbi za zdravje.
Na katere spremembe bodimo pozorne?
Pri samopregledovanju dojk si temeljito preglejmo in pretipajmo obe dojki, območji pazduh in nadključnični loži. Pozorne bodimo na zatrdline, spremembe v velikosti ali obliki dojk, barvi kože, uvlečenost bradavice ali izcedek iz nje. V primeru kakršnihkoli sprememb ne odlašajmo z obiskom zdravnika, ki bo ocenil, ali so potrebne dodatne preiskave.
Skrb za lastno zdravje je osebna odgovornost
Aplikacija Brest Test je brezplačna, dostopna v 13 jezikih in ima že več kot 57.000 prenosov. Ob zadnji posodobitvi je v aplikacijo vključenih 12 priporočil Evropskega kodeksa proti raku. Namen kodeksa je spomniti uporabnice na preproste korake, ki jih lahko sami naredimo za zmanjšanje tveganja za nastanek raka in drugih kroničnih bolezni – saj je skrb za lastno zdravje naša osebna odgovornost.
Raziskave vse bolj potrjujejo povezavo med zdravim življenjskim slogom in zmanjšanim tveganjem za razvoj raka. Strokovnjaki so na podlagi dolgoletnih spoznanj pripravili prvo različico Evropskega kodeksa proti raku, ki ga sproti dopolnjujejo glede na nova odkritja o dejavnikih tveganja. Kodeks tako ponuja enostavne, a dragocene napotke za izboljšanje zdravja in zmanjšanje možnosti za nastanek raka.
Več o aplikaciji lahko preberete na tej povezavi.