V Sloveniji je rak trebušne slinavke osmi najpogostejši rak pri ženskah in deseti najpogostejši rak pri moških. Vsako leto zboli nekaj več kot 400 ljudi, umre pa 380 obolelih. Ob diagnozi ima le okoli 20 odstotkov bolnikov omejeno bolezen, ki zagotavlja boljšo prognozo in možnost kirurškega zdravljenja.
Zaradi pogosto odsotnih ter neznačilnih in nejasnih simptomih, kot so bolečine v trebuhu ali hrbtu, utrujenost in slabost, ki so lahko povezani tudi z drugimi boleznimi, ga je težko diagnosticirati pravočasno. Večina bolnikov je diagnosticiranih šele, ko je rak trebušne slinavke že v napredovali fazi, ko operacija – edino zdravljenje, ki lahko bolezen ozdravi – ni več možna.
Čeprav je največji dejavnik tveganja starost, povprečna starost ob diagnozi je 72 let, vse pogosteje prizadene mlajše posameznike, kar vzbuja zaskrbljenost. Incidenca raka trebušne slinavke pri osebah, mlajših od 55 let, v zadnjem desetletju narašča hitreje kot pri starejših, prav tako pa narašča hitreje pri ženskah kot pri moških.
V bolezni niste sami
“Vedela sem, da nekaj ni v redu, ko sem popolnoma izgubila apetit,” je svojo pripoved začela Jenna, mamica dveh majhnih otrok, ki je prve znake opazila pred štirimi leti. “Bila sem utrujena in imela sem neznosne bolečine, zlasti v zgornjem levem kvadrantu trebuha. Obiskala sem svojega zdravnika in mislil je, da gre za žolčnik, vendar se je diagnoza pokazala za napačno.“
Jenna je vztrajala, da so naredili še več testov, da bi ugotovili, kaj je. Po opravljenih preiskavah MRI in CT so odkrili tumor na trebušni slinavki. Zaradi nevroendokrinega tumorja trebušne slinavke (PNET), ki velja za zelo agresivnega, je bila takoj operirana. Okrevanje po operaciji je bilo težko, pojavili so se tudi številni zapleti – zapora črevesa, ki je vodila do okužbe.
“Skoraj sem obupala, vendar sem vesela, da tega nisem storila. Odločila sem se, da se bom borila z vsem, kar sem imela. Kljub bolečinam in številnim zapletom sem otrokoma obljubila, da bomo šli na plažo, in bila sem odločena, da bom to obljubo izpolnila.“
Ob podpori moža, matere, sestre in prijateljev je Jenni, ki je bila ob postavitvi diagnoze stara le 35 let, uspelo. Štiriletni kontrolni pregled ima ta mesec, poskuša živeti polno življenje z družino, veliko svojega časa in energije pa posveča ozaveščanju o raku trebušne slinavke.
“Vedite, da niste sami. Naj vam drugi pomagajo in poskrbijo za vas, saj je to bitka, ki je sami ne morete dobiti. Če potrebujete pomoč, se obrnite na vire in se naslonite na druge. Ste bojevnik. Ne glede na vse, rak vam tega ne bo nikoli vzel!“
(Jennina zgodba je bila objavljena na spletni strani neprofitne organizacije Let’s Win Pancreatic Cancer / Zmagajmo nad rakom trebušne slinavke)
Eden od razlogov za nizko 9-odstotno stopnjo preživetja je splošno pomanjkanje znanja o trebušni slinavki
Če opazite zgornje simptome in znake, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Pomembno je, da postanete zagovornik svojega zdravja in na obisk k zdravniku pridete pripravljeni. Ne bojte se postavljati vprašanj. Veliko osebnih zdravnikov še nikoli ni obravnavalo bolnika z rakom trebušne slinavke, še posebej ne bolnika mlajšega od 50 let. Če menite, da so vaši simptomi resnejši od diagnoze, ki ste jo dobili, poiščite drugo mnenje.
Priporočljivo je tudi, da na pregled ne greste sami. Naj vas spremlja družinski član ali prijatelj, ki mu zaupate in vam bo lahko v oporo.
Ključnega pomena pa je tudi poznavanje tveganj. Bodite pozorni predvsem na življenjski slog. Kajenje, prekomerno uživanje alkohola, prehrana z veliko rdečega mesa, debelost, sladkorna bolezen tipa 2 in kronični pankreatitis oziroma vnetje trebušne slinavke, genetske mutacije povečujejo tveganje za nastanek raka trebušne slinavke.
Diagnoza raka trebušne slinavke ne pomeni konca upanja. Ob pravočasnem ukrepanju so na voljo možnosti zdravljenja, ki so učinkovite.
Ob svetovnem dnevu raka trebušne slinavke brezplačno spletno predavanje
Čas je, da ukrepamo in izboljšamo razumevanje te bolezni ter tako rešimo več življenj. Združenje EuropaColon Slovenija zato ob svetovnem dnevu raka trebušne slinavke, ki je vsak tretji četrtek v novembru, organizira brezplačno spletno predavanje Prepoznavanje in obvladovanje raka trebušne slinavke.
Na predavanju bo prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., specialistka internistične onkologije in strokovna direktorica na Onkološkem inštitutu Ljubljana predstavila dejavnike, ki prispevajo k razvoju raka trebušne slinavke, opozorila na kaj je potrebno biti pozoren, katere so razpoložljive možnosti zdravljenja ter kako zdravljenje vpliva na kakovost bolnikovega življenja.
Predavanje je namenjeno tako osebam z rakom kot njihovim svojcem ter tudi zdravstvenim delavcem in vsem zainteresiranim.
Predavanje bo v ponedeljek, 18. 11. 2024 ob 18. uri preko Zoom-a. Predavanje je brezplačno, potrebna pa je prijava TUKAJ. Več informacije o Združenju je na povezavi: www.europacolon.si.
Ta prispevek je strokovno neodvisen in ni povezan z nobenimi oglaševalskimi vsebinami na tej spletni strani. Vse informacije v članku so podane z namenom izobraževanja in obveščanja javnosti in niso povezane s promocijo izdelkov ali storitev. |